Strony

wtorek, 22 lipca 2025

Przykładowy jadłospis na 15 dni w związku z oszczędzaniem czasu na wymyślanie - co na obiad :)

 


W związku z ostatnim postem o planowaniu zakupów przygotowałam dla Was przykładowy jadłospis na 15 dni.

Możecie zacząć w dowolnym momencie i dostosować go do potrzeb rodziny. Można oczywiście ułożyć jadłospis na 10 dni, ale dla mnie lepszy jest plan 15-dniowy – dzięki temu unikamy powtarzalności, że w każdy wtorek jemy pizzę, a w sobotę pierogi. 😉

Dzięki takiemu jadłospisowi łatwiej przygotować listę zakupów, zwłaszcza jeśli wcześniej przejrzymy zasoby w lodówce, zamrażarce i szafkach.





 

Dzień 1

Krupnik z kaszą gryczaną niepaloną

Pierogi gryczane z czerwoną porzeczką, jogurt

 Dzień 2

Krupnik z kaszą gryczaną niepaloną

Pizza domowa z kurczakiem i brokułami

 Dzień 3

Barszcz czerwony z ziemniakami

Pulpety w sosie koperkowym, ziemniaki, surówka z marchewki na ostro

 Dzień 4

Barszcz czerwony z ziemniakami

Tarta z warzywami

 Dzień 5

Zupa kalafiorowa z makaronem

Ryba pieczona z warzywami, ryż

 Dzień 6

Zupa kalafiorowa z makaronem

Zapiekanka z kurczakiem i fetą

 Dzień 7

Pomidorowa z ryżem

Szaszłyki z kurczaka, pieczone ziemniaki, tzatziki

 Dzień 8

Pomidorowa z ryżem

Kotlety warzywne, ziemniaki, zasmażana młoda kapusta

 Dzień 9

Zupa krem pieczarkowa z grzankami

Pierogi z białym serem, masło z cynamonem

 Dzień 10

Zupa krem pieczarkowa z grzankami

Pierogi ze szpinakiem i fetą

 Dzień 11

Zupa jarzynowa z ziemniakami

Pierś z kurczaka panierowana, ziemniaki, mizeria

 Dzień 12

Zupa jarzynowa z ziemniakami

Naleśniki z białym serem na słodko

 Dzień 13

Zupa ogórkowa

Pizza domowa

 Dzień 14

Zupa ogórkowa

Kotlety mielone z pieczarkami, ziemniaki, młoda kapusta duszona

 Dzień 15

Zupa ryżowa z marchewką

Kluski leniwe z masłem i cynamonem


Taki 15-dniowy jadłospis daje różnorodność i porządek w kuchni, a planowanie zakupów staje się znacznie prostsze. Możesz przygotować do niego listę zakupów, rotować posiłki między dniami lub wymieniać je na inne zgodnie z ochotą i sezonem.

Spróbuj wprowadzić planowanie do swojej codzienności – poczujesz, jak dużo mniej stresu i chaosu będzie w kuchni! 

Jadłospis zaczynamy w dowolnym dla nas momencie, można ułożyć na 10 dni jak dla mnie lepszy jest na 15, dzięki temu nie mamy powtarzalności że w każdy wtorek jemy pizzę, a w sobotę pierogi. 

Koszt tego jadłospisu wyniesie około 550 – 600 zł, zakupy warto robić co 7 dni by warzywa, nabiał były świeże i nie było strat.

Lista zakupów tak dla 4-5 osobowej rodziny na całe 15 dni

  • Ziemniaki – 15 kg
  • Marchew – 3 kg
  • Pietruszka korzeń – 1 kg
  • Seler – 1 średni
  • Por – 2 szt.
  • Brokuły – 2 duże szt.
  • Kalafior – 2 szt.
  • Cebula – 2 kg
  • Czosnek – 3 główki
  • Pieczarki – 1,5 kg
  • Ogórki gruntowe – 1 kg
  • Kapusta młoda – 2 główki
  • Pomidor w puszce / passata – 6 opak.
  • Czerwona porzeczka – 500 g (ja mam własne, ale nie wszyscy mają)
  • Szpinak mrożony – 500 g
  • Cytryna – 3 szt.
  • Świeży koperek – 2 pęczki
  • Świeża natka pietruszki – 2 pęczki
  • Ogórki kiszone – 8 szt.
  • Papryka czerwona – 4 szt. (tarta, zapiekanka)
  • Cukinia – 2 szt. (tarta)
  • Pierś z kurczaka – 3 kg
  • Mięso mielone (np. z indyka lub wieprzowe) – 1,5 kg
  • Ryba (mintaj/dorsz/łosoś) – 1,5 kg
  • Jajka – 30 szt.
  •  Jogurt naturalny – 2 l
  • Feta – 400 g (zapiekanka, pierogi)
  • Biały ser półtłusty – 1,5 kg
  • Masło – 500 g
  • Śmietana 18% – 4 opak.
  • Mleko – 3 l
  • Ser żółty – 500 g
  • Produkty sypkie
  • Kasza gryczana niepalona – 500 g
  • Ryż – 2 kg
  • Makaron (nitki, rurki) – 1,5 kg
  • Mąka pszenna – 3 kg (ja używam mąki bezglutenowej, ale w wyliczeniach podaję pszenną)
  • Drożdże świeże lub instant – 2 opak.
  • Olej rzepakowy lub oliwa – 1 l
  • Bułki / bagietki (do grzanek) – 4 szt.

Mam nadzieję, że wyliczyłam wszystko, oczywiście po za przyprawami które trudno oszacować cenowo. Oczywiście kwotę można zmniejszyć jeśli się popoluje na promocje.

Koszt szacunkowy wyszedł mi taki:

Warzywa i owoce: ok. 130–150 zł

Mięso, ryby, jajka: ok. 170–190 zł

Nabiał: ok. 120–140 zł

Produkty sypkie, tłuszcze, drożdże: ok. 60–80 zł

RAZEM: ok. 550–600 zł (w zależności od promocji, sklepu i sezonu)


 Jeśli Ci się spodobało to co czytasz i masz ochotę mnie wesprzeć, to będzie mi bardzo miło gdy postawisz mi wirtualną kawę…

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

"Artykuł 216 Kodeksu karnego brzmi:
Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności"
Nie godzę się na wulgarne zachowanie, krytykę dla krytyki bez konstruktywnej wypowiedzi i chamstwo. Proszę o nie przysyłanie ofert swoich produktów w komentarzach. Zwłaszcza dotyczy to stron z pożyczkami!! Komentarze o takiej treści nie będą publikowane. Przed dodaniem komentarza po raz pierwszy, proszę o przeczytanie strony "O mnie"