poniedziałek, 30 grudnia 2013

Jak jeść zdrowo i niedrogo


Wiele osób zadaje sobie pytanie - jak jeść zdrowo i niedrogo?  Pytanie wydaje się na pozór trudne, ale na tym blogu już nie raz na nie odpowiadałam. No może nie tak zupełnie wprost, ale odpowiadałam :) 

Zatem poruszę ten temat po raz kolejny. Jest to istotny problem jak zachować proporcje między zdrowo - niedrogo. Zazwyczaj jak niedrogo to musi być niezdrowo, ale tak być nie musi. Oto kilka prostych rad na to jak jeść zdrowo i niedrogo.

  • po pierwsze trzeba zrezygnować z gotowych dań, a ni to zdrowe, ani tanie. By zaoszczędzić musimy poświęcić trochę czasu na przygotowanie jedzenia. Poczytajcie skład gotowego dania np. pulpetów w sosie pomidorowym - masa mięsna 35 proc. (MOM z kurczaka 14 proc., mięso wieprzowe 12,78 proc)., woda, substancja zagęszczająca E1422, mąka pszenna, sól, przyprawy, zioła, wzmacniacz smaku E621), marchew 6,7 proc., koncentrat pomidorowy 6 proc., cebula 3 proc., pieczarki 3 proc.. substancja zagęszczająca  E1422, cukier, tłuszcz wieprzowy, sol, przyprawy, wzmacniacz smaku E621, E635, hydrolizat białka sojowego, maltodekstryn oraz ekstrakt drożdżowy - cena średnio około 10 - 14 zł za kilogram. Przygotowując to danie wydamy mniej, a jakość będzie nieporównywalna. 
  • po drugie twórzmy jadłospisy, planujmy posiłki z wyprzedzaniem, dzięki temu możemy wybrać produkty lepszej jakości (robimy zakupy planowane, na spokojnie) w rozsądnej cenie. Nie wpadamy do sklepu i biegiem wybieramy coś z brzegu nie patrząc na skład i cenę. Róbmy jadłospis, listę zakupów i planujmy sobie dzień zakupów tak byśmy mogli je zrobić bez pośpiechu. 
  • po trzecie przypomnijmy sobie o zupach, zupa jest dość pożywnym daniem, zdrowym i nie drogim. Jeśli zrobimy ją z dużą ilością warzyw to mamy naprawdę fajne, pożywne danie nawadniamy organizm, a zimową pora zupy super rozgrzewają. 
  • po czwarte, pamiętajmy o wykorzystywaniu resztek. Pasty, potrawki, zapiekanki, sałatki to dania w których możemy wykorzystać przeróżne resztki. 
  • po piąte ograniczmy ilość mięsa w diecie, zastąpmy je roślinami strączkowymi, jajami które zostały oczyszczone ze złej opinii. Obecnie uważa się, że dorosła osoba może spokojnie zjadać 2 jajka dziennie. Jajka to źródło zdrowia, zawiera proteiny, niemal wszystkie witaminy (z wyjątkiem witaminy C), w tym cenną witaminę B9 (kwas foliowy), karotenoidy, cholinę, niacynę, która reguluje poziom cukru i cholesterolu we krwi, oraz lecytynę, niezbędną do prawidłowej pracy serca i mózgu. Białko jaja, które ma optymalny dla potrzeb człowieka skład aminokwasów, jest niezastąpionym budulcem organizmu. Atutem jaj jest też wysoka zawartość cynku, wapnia, fosforu i żelaza. Jako jeden z nielicznych produktów spożywczych jaja zawierają naturalny selen i jod. Nic dodać, nic ująć. Porządna jajecznica na maśle rano da nam energię na większość dnia. Jaja możemy spożywać w różnej postaci, na twardo, miękko, sadzone, w jajecznicy, sosie, sałatce, zapiekance itd. Możliwości jest wiele, cena nie jest wysoka, a dla zdrowia bezcenne. Pokochajmy również kapustę, Kapusta jest tania przez cały rok. Ma silne właściwości detoksykacyjne i chelatujące (wiąże się z metalami ciężkimi, by usunąć je z organizmu). Jest pełna składników odżywczych: witamin A, C, E, zawiera przeciwutleniacze, błonnik, potas i siarkę.   
Zatem jak widać można jeść tanio i zdrowo, no niestety wymaga to od nas poświęcenia więcej czasu na przygotowanie żywności. Ale czy nasze zdrowie i portfel nie są tego warte?

1 komentarz:

  1. Aby jeść zdrowo i niedrogo kupujmy płatki owsiane - w Biedronce 0,5 kg kosztuje tylko 2 zł, a zawierają wiele cennych składników odżywczych, są naturalnym produktem pełnoziarnistym. Zamiast podjadać chipsy, batoniki, ciasteczka, krakersy - podjadajmy płatki owsiane. Nie kupujmy napojów gazowanych ani kawy - pijmy wodę. Jeśli ktoś ma dobrą kranówkę - to jest szczęściarzem, w Biedronce 1,5 l wody butelkowanej kosztuje 0,65 gr co też jest dość tanie. Jeśli komuś znudzi się sama woda, może za 2 złote kupić w Biedronce herbate zieloną - wychodzi 5 gr za torebkę. Jogurt na śniadanie kupujmy najlepiej naturalny. Jeśli chcemy coś słodkiego - kupmy pomarańczę. Za złotówkę lub mniej jest dość duża pomarańcza, a o ile zdrowsza od batonika.

    OdpowiedzUsuń

Nie godzę się na wulgarne zachowanie, krytykę dla krytyki bez konstruktywnej wypowiedzi i chamstwo. Komentarze o takiej treści nie będą publikowane. Przed dodaniem komentarza po raz pierwszy, proszę o przeczytanie strony "O mnie"