czwartek, 3 października 2013

Kolejne podsumowanie wydatków na żywienie


Miesiąc wrzesień się skończył, nadszedł czas na podsumowanie. W okresie od 1 stycznia 2013 do 30 września 2013, średni miesięcznie na żywność wydałam kwotę 790 zł.

Dzienna stawka to około 39 zł na osobę wychodzi 7,8 zł (korekta: źle wyliczyłam. Kwota 790 : 30 = 26.3, dzieląc ją na pięć osób to wychodzi 5.26 zł dziennie na osobę)

Żywię pięcioosobowa rodzinę w tym dwoje dorosłych, dwóch nastolatków i jedno dziecko. Do tego jeden z synów jest na diecie bezpszennej, a drugi ma nietolerancję laktozy (kupuję mleko bez laktozowe). Koszt specjalistycznych produktów podnosi kwotę miesięcznego wyżywienia mojej rodziny. 

Unikamy wszelkimi dostępnymi i znanymi nam sposobami jedzenia wysoko przetworzonego, większość sami produkujemy w domu i ogródku.
Koszt miesięczny wzrósł o 100 zł w stosunku do półrocznego podsumowania. No cóż, chłopcy rosną i jedzą całkiem sporo, starszy syn je więcej niż mąż, a młodszy dużo więcej niż ja. W międzyczasie robiłam sporo przetworów na zimę, których nie będę już robić w kolejnych miesiącach (owoce, warzywa, cukier, pektyna, ocet, przyprawy to dodatkowy koszt na żywność którą będziemy jeść zimą), więc pewnie w podsumowaniu rocznym kwota może być inna. 
Następne podsumowanie w 2014 roku :) 

13 komentarzy:

  1. 790zl to już wcale nie tak mało. s

    OdpowiedzUsuń
  2. Coś się jednak nie zgadza.
    Bo 39 zł. pomnożone przez 30 dni w miesiącu to daje kwotę 1.170 zł. a nie 790 zł.
    Chyba jakiś chochlik się tu wkradł.
    A.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie, źle przeliczyłam. Ale kwota 790 zł się zgadza. Jest to miesięczny czyli 30-31 dniowy koszt wyżywienia pięcioosobowej rodziny.

      Usuń
    2. Tak, tak, ja wiedziałam (znaczy domyślałam się), że się zgadza, bo zawsze o takiej kwocie pisałaś mniej więcej, tylko właśnie ta dzienna mi nie pasowała jakoś.
      Jak byś myślała o czym post napisać to ja bym bardzo poprosiła kilka jadłospisów dziennych.
      Pozdrawiam,
      A.

      Usuń
  3. Witam mam pytanie 790 zł wychodzi średnio na miesiąc to dzienna stawka jest u ciebie 39 zł. Ale to jest na 20 dni.A co z pozostałymi dniami w miesiącu . 790 zł: 30 dni daje wg mnie ok. 26,4 zł.Coś tu się nie zgadza. Ogółem kwota 790 zł średnio na miesiąc przy 5 osobowej rodzinie gdzie jeszcze występują różne alergie i tym podobne to jest niska kwota na jedzenie. Ja staram sie korzystać z Twoich porad i przepisów ale mi jeszczed daleko dotakiej kwoty jak Twoja. Pozdawiam i czekam na nowe przepisy i jadłospisy. czy mozna prosic przepis na Twoja ogórkową

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuje za zwrócenie uwagi, źle policzyłam. Kwota 790 podzielona na 30 to 26 zł, dzieląc ją na pięć osób to 5.20 zł na osobo/dzień. Ale rąbnęłam pokaz matematyczny :) (wstyd)

      Usuń
    2. Proszę. A to żaden wstyd, każdy sie może pomylić, A czy w nagrode dostanę przepis na Twoją ogórkową

      Usuń
  4. wcale tez nie duzo zwlaszcza jak bohaterka bloga pisze, ze odzywiaja sie zdrowo i nie kupuje przetworzonych produktow na pierwszy rzut wydaje sie duzo, ale czy napewno? zeby kogos oceniac trzeba rowniez dokladnie przeliczyc ile faktycznie wydajemy na jedzenie dla calej rodziny sniadania, obiady, koalcje owoce a wszystko teraz takie drogie.............

    OdpowiedzUsuń
  5. Łał... Taka kwota to dla mnie kompletna abstrakcja. Najważniejsze, że w porównaniu do sytuacji sprzed roku oszczędzamy sporo i jakoś dzięki temu trwamy :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Ale czy to znaczy, że w trzecim kwartale średnia miesięczna wynosiła ponad 900 zł?
    Zaskoczyło mnie to.
    Bo jeśli w pierwszym półroczu było 680 to teraz musiało by być 900 żeby średnia była 790.
    A wydawało by się, że miesiące letnie jednak tańsze ze względu na tanie owoce i warzywa.
    A.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ale pojawiają się towarzyskie spotkania przy grillu, a mięsko na 9 osób to już niezły koszt... Ja najbardziej ufam podsumowaniu rocznemu, mam wtedy pełny przekrój.

      Usuń
    2. Rozumiem, dziękuję :)
      Fakt, rok to pełen przekrój i wtedy widać jakie były średnie koszty.
      A.

      Usuń
  7. Dla mnie to bardzo malo! Ja na dwie osoby wydaje miesiecznie ponad tysiac... Mam nadzieje ze uda sie to zmienic.

    OdpowiedzUsuń

Nie godzę się na wulgarne zachowanie, krytykę dla krytyki bez konstruktywnej wypowiedzi i chamstwo. Komentarze o takiej treści nie będą publikowane. Przed dodaniem komentarza po raz pierwszy, proszę o przeczytanie strony "O mnie"