Już jakiś czas temu pisałam o domowej przyprawie typu Vegeta. Dziś o przyprawie, a właściwie mieszance przypraw, curry. Poszukując odpowiedniego dla naszej rodziny składu, zorientowałam się, że ile rodzin tyle sposobów na tą przyprawę. Zatem poddałam się własnej inwencji i poszłam na całość. Moja mieszanka jest dość pikantna, ale lubimy ostrzejsze potrawy, dla męża i tak za mało. Kupuję pojedyncze przyprawy, część z nich już jest zmielona, część mielę sama. Mam młynek, taki do kawy, specjalnie oddelegowany do mielenia przypraw.
Moja mieszanka przypraw:
- kardamon 10 g
- imbir 13 g
- goździki 8g
- pieprz czarny 14 g
- gałka muszkatołowa 4 g
- cynamon 5 g
- kmin rzymski 11 g
- papryka ostra 3 g
- kolendra 5 g
- kurkuma 3 g
Kardamon, imbir, cynamon, ostrą paprykę, gałkę muszkatołową i kurkumę miałam mielone, zaś goździki, pieprz, kmin rzymski i kolendrę zmieliłam w młynku. Można przyprawy rozbić w moździerzu, niestety nie posiadam. Wszystko razem wymieszałam i do słoiczka. W niektórych przepisach zaleca się przeprażenie na suchej patelni przypraw, które są jeszcze nie zmielone, ostudzeniu i dopiero zmieleniu. Jeszcze nie próbowałam tej wersji.
Ostatnio natrafiłam na lecznicze właściwości kurkuminy (kurkumy). Badacze zauważyli, że kurkuma powstrzymuje przerost serca i utrzymuje je w prawidłowej formie. Poleca się osobom chorym na artretyzm i chorujących na alzheimera. Co więcej - odkryto, że stosowanie curry w kuchni, w skład którego oczywiście wchodzi kurkuma, może powstrzymać rozwój komórek rakowych. Aktywne składniki kurkumy działają przeciwutleniająco, przeciwzapalnie, przeciwwirusowo, antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie. Jedzenie z curry wspomaga działanie mózgu i utrzymuje go w dobrej kondycji. I wcale nie musisz jeść tej przyprawy codziennie – wystarczy niewielka ilość raz na jakiś czas.
Ja dokładam kurkumę do zupy pomidorowej, dziś dołożyłam do kapuśniaku z białej kapusty. :) Myślę, że spokojnie możemy dołożyć również do rosołu.
Kiedy do kurkumy dodasz pieprz cayenne, będzie mieć najsilniejsze działanie antyoksydacyjne.
OdpowiedzUsuń