piątek, 21 października 2022

Porady czytelników – jak oszczędzać energię elektryczną i paliwo

 


Porady czytelników – jak oszczędzać energię elektryczną i paliwo samochodowe.

 


1. Podczas gotowania potraw przykrywaj garnki pokrywką.

2. Piekąc potrawy w piekarniku, nie otwieraj go w ogóle lub nie rób tego zbyt często.

3. Nie wkładaj ciepłego jedzenia do lodówki i zamrażarki, a także pilnuj, aby drzwi od nich były zamknięte.

4. Jeśli jest to możliwe, zmień temperaturę w lodówce na wyższą - wiele produktów nie zepsuje się przy np. 1.5 st. C.

5. Do rozmrażania jedzenia nie korzystaj z mikrofali - zrób to wieczorem, zostawiając jedzenie na następny dzień poza lub w lodówce.

6. Kiedy urządzenie jest już w pełni naładowane, odłącz je od gniazdka.

7. Wyłączaj wszystkie sprzęty, z których nie korzystasz.

8. Włącz funkcję automatycznego wyłączenia telewizora lub laptopa, np. po godzinie od jego nieużywania.

9. Jak najwięcej korzystaj ze światła dziennego.

10. Wyłączaj światło, kiedy wychodzisz z pomieszczenia.

11. Kup energooszczędne żarówki - najbardziej opłacalne będzie zamontowanie ich tam, gdzie światło pali się najdłużej - częste wyłączanie i włączanie sprawi, że szybko się przepalą.

12. W czasie wykonywania czynności, które nie wymagają silnego oświetlenia sufitowego, korzystaj z lampki - mniej intensywne oświetlenie pozwoli zaoszczędzić energię elektryczną.

13. Jeżeli chcesz oświetlić dom od zewnątrz, zdecyduj się na instalację reagującą na ruch, tzw. czujniki ruchu i zmierzchu.

14. Zrezygnuj z lampek zamontowanych przed domem - szczególnie, jeśli świecą się one w ciągu dnia.

15. Wyłącz światła w przełącznikach, to jest diody, które umożliwiają odnalezienie przełącznika.

16. Wyjazdy samochodem po większe zakupy góra 2 razy w miesiącu, przy okazji załatwić inne sprawy wymagające transportu samochodem.

17. Obniżyć temperaturę nagrzewanej wody w bojlerach.

18. Temperatura w mieszkaniu 19 maksymalnie 21 stopni.

19. Wybrać jak najmniejszy, nieskomplikowany, niewiele palący samochód benzynowy, nie najnowszy, ale i nie trupa (łatwo się mówi, trudniej znajduje),

20. Przerobić go na gaz. Wyjdzie taniej (100 km małym dieslem 4l x 8= 32, a LPG 8 x 3 = 24), dodatkowo w dieslu ryzyko droższych awarii, osobiście polecam Dacie, Fiata, bo ich konstrukcja jest prosta, naprawy tanie i raczej drobne (zwłaszcza w wersji 1.4-1.6 benzyna, nadających się do gazu). Te samochody nie tracą też na wartości.

Może opcją jest hybryda toyoty (Auris II+gaz), lecz to drogie wersje i trzeba wszystko policzyć (znając przebiegi i sposób użytkowania).

21. Ekojazda,  najbardziej optymalna jest prędkość 60-70 km na godzinę i utrzymywanie jej. W warunkach podmiejskich, możliwe. Dzięki temu małym dieslem schodziłem do 3 l/100km, a SUV-em benzyną (1.0T) do 4 l/100 km (w trasie oczywiście, bo miasto to już odpowiednio 5 i 7 l. Wszystko zależy od silnika i modelu.

22. Gotowanie makaronu: po wrzuceniu makaronu do gotującej się wody gotuję 1-2 min, a potem wyłączam kuchenkę i zostawiam makaron we wrzątku, żeby "doszedł". Z reguły potrzebuje tyle czasu, ile jest wskazane na opakowaniu dla danego rodzaju. Łatwiej uchwycić moment, kiedy jest al dente. Często gotuję w ten sposób podwójną porcję, którą później wykorzystuję do sałatki albo zapiekanki.

23. Herbatę zaparzam w większej ilości w termosie - mam na pól dnia gorącą bez konieczności gotowania wody.

24. zrobiłam inwentaryzację posiadanych w domu świec - różnych prezentów, ozdobnych, itp. Gdy oglądam tv, to wyłączam oświetlenie i zapalam świeczkę. Wystarcza mi, żeby przy okazji robić na drutach (robię prawie na pamięć, więc nie potrzebuję jasnego światła.)

25. Odkurzyłam lampę naftową po babci, do tej pory stanowiącą element dekoracyjny. Na allegro kupiłam odpowiedni knot i olej do lamp naftowych (14-15 zł za litr). Używam jak wyżej, nie wiem jeszcze jakie będą koszty takiego doświetlenia, ale na pewno zredukuję zużycie prądu.

26. Dzielić pranie, rzeczy do odświeżenia piorę na 30 stopni i krótkim czasie prania 30min.

27. Jeśli jest możliwość świecić w jednym pomieszczeniu i przebywać całą rodziną, można w nim prasować, czytać czy odrabiać lekcje.

28. Gotować na 2 -3 dni dania jednogarnkowe.

29. Przetwory pasteryzować w piekarniku i tym sposobem za jednym razem możemy włożyć więcej słoików.    


1 komentarz:

  1. 1.5 stopni w lodówce?.temperatura spokojnie może wynosić do 5 stopni C. Takie są też zalecenia sanepidu np. w sklepach..także spokojnie można mieć 3-4 stopnie w lodówce :)

    OdpowiedzUsuń

"Artykuł 216 Kodeksu karnego brzmi:
Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności"
Nie godzę się na wulgarne zachowanie, krytykę dla krytyki bez konstruktywnej wypowiedzi i chamstwo. Proszę o nie przysyłanie ofert swoich produktów w komentarzach. Zwłaszcza dotyczy to stron z pożyczkami!! Komentarze o takiej treści nie będą publikowane. Przed dodaniem komentarza po raz pierwszy, proszę o przeczytanie strony "O mnie"