czwartek, 7 marca 2024

Domowy proszek do prania

 


Przyszedł czas na proszek do prania. Zapytacie po co robić proszek do prania skoro w sklepach taka masa środków? Owszem jest ich dużo, są w różnej cenie, o różnych składach. Do robienia proszku do prania skłoniło mnie kilka powodów: ekonomia, zdrowie i przydomowa oczyszczalnia co za tym idzie dalej ekologia. Zatem po kolei ekonomia proszki o dobrym składzie kosztują sporo za 1,7 kg płacimy często około 32 zł czasem więcej, mój proszek za kg wychodzi około 10. Nasze alergie powodują, że nie używamy proszków zapachowych, posiadamy przydomową oczyszczalnię ścieków zatem trzeba zadbać o jak najmniejszą ilość substancji niszczących złoże biologiczne, często ludzie o tym zapominają, a potem marudzą, że takie są nie skuteczne i do tego brzydko pachną. U nas pierwszym krokiem do zainteresowania się naturalnymi preparatami domowymi była właśnie oczyszczalnia. Podobno jeśli w domu jedna osoba zachoruje i będzie przyjmowała antybiotyk może to znacząco wpłynąć na złoże bakteryjne w oczyszczalni, my po za dbaniem o jakość chemii domowej i kosmetycznej używamy dodatkowo preparatów wspomagających bakterie w oczyszczalni.  Ekologia i świadomość co jest rozsączone do wód gruntowych z naszej oczyszczalni spowodowała, że martwiliśmy się by zbyt wiele substancji toksycznych z niej nie wydostawała się do gleby. Dzięki właśnie tym wszystkim rozważaniom zaczęliśmy używać środków ekologicznych w naszym domu, ale ceny tych preparatów zawsze były wysokie, zatem po co mam kupować płyn czyszczący na bazie octu za cenę np. 15 zł jeśli kupie sama ocet, doleje wody zakroplę kilka kropel olejku np. cytrynowego albo pomarańczowego lub miętowego.
Proszek do prania można wykonać w bardzo prosty sposób, nie ma w tym większej filozofii, nawet na allegro są gotowe zestawy do wymieszania i po temacie.

Składniki proszku do prania:

W równych porcjach - Nadwęglan Sodu, boraks, soda kalcynowana opcjonalnie płatki mydlane i do białego 1/3 porcji kwasku cytrynowego. Mieszamy wszystko i gotowe. Ja dodaje 3-4 łyżki do prania zasadniczego. Polecam funkcję prania wstępnego przy mocno zabrudzonych ubrania i wtedy dodaję 1-2 łyżki. 


Płyn do płukania prania: składniki na jedno pranie

200 ml wody

2 łyżeczki kwasku cytrynowego

Kilka kropel olejku np. lawendowego (opcjonalnie)


Na pewno zapytacie czy ten proszek dopiera wszystko, dopowiem nie, nie dopiera jak każdy sklepowy proszek. Bo który proszek dopiera bez wstępnego wsparcia plamy po trawie, soku, winie czy tłuszczu. Który proszek dopiera białe skarpety po bieganiu w nich po trawie ziemi (takie mają czasem pomysły dzieci). Który proszek wypierze bez wstępnego zapierania mocne plamy po pocie? Może są silne proszki z wybielaczami, ja takich nie używam więc zawsze namaczam, zapieram wcześniej, tak jak kołnierzyki w męskich koszulach zapieram szarym mydłem przed wrzuceniem do pralki. Szukamy szybkich rozwiązań, ale nie zawsze przyjaznych dla naszego zdrowia, pamiętajmy że pod wpływem naszego ciepła wiele związków zawartych w ubraniach zaczyna się ulatniać, albo je wchłaniamy przez skórę, albo wdychamy.  

Pytacie czy takie pranie pachnie, dla mnie nie musi, ja nie używam nawet tego olejku do płyny do płukania.  Ubabrania mają być czyste, wysuszone na powietrzu latem pachnie powietrzem, słońcem. Mam wrażenie, że „ubieramy” się w zbyt wiele zapachów – proszek, płyn do płukania, balsam, krem do twarzy, dezodorant, woda toaletowa, mgiełka do włosów, krem do rąk, błyszczyk/pomadka to wszystko ma często bardzo intensywny zapach a mieszanki tego wszystkiego wychodzą różne finałowe zapachy. Ja używam bezwonnych kosmetyków, nie jem jedzenia z konserwantami i wzmacniaczami smaku, używam niewiele cukru w diecie codziennej. Węch mam bardzo wyostrzony, powiem Wam, że nie raz jadać windą z innymi ludźmi zwyczajnie się przyduszam. Współczuje zwierzętom które mają wielokrotnie wrażliwszy zmysł węchu i żyją w tak zapachowym otoczeniu. Po za kosmetykami osobistymi używamy zapachów w toalecie, chemii gospodarczej do sprzątania, jakiś patyczków zapachowych, dyfuzorów z syntetycznymi olejkami.  Myślę, że warto zastanowić się, czy niezbyt wiele jest tych zapachowych substancji w naszym otoczeniu.

Nadwęglan sodu - zapewnia świetne efekty czyszczące, wybielające i dezynfekujące. Stosuje się do kostek do zmywarek, jako składnik dodatków wybielających w proszkach do prania. W postaci roztworu przeznaczony do odkażania i dezynfekcji powierzchni.

Boraks -  jest świetnym odplamiaczem, ma zastosowanie przy leczeniu grzybicy, chorób stawów, ale wokół niego narosło wiele kontrowersyjnych  opinii. Odpowiem znanymi Wam słowami „Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. Tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną”

Soda kalcynowana - posiada szerokie zastosowanie w przemyśle, między innymi jest stosowana jako regulator kwasowości, spulchniacz i dodatek do wyrobów cukierniczych. Stanowi świetny sposób na zmiękczanie wody, dzięki połączeniu z wapnem, a także jest ważnym składnikiem podczas procesu wytopu szkła. Oprócz tego soda kalcynowana jest popularnym składnikiem wielu środków piorących oraz produktów do czyszczenia.

Kwasek cytrynowyma działanie wybielające i nadaje się tylko do białego prania!

Płatki mydlane – świetnie nadają się do prania delikatnych tkanin np. lnu, wełny albo jedwabiu. Nadaj się do prania w wysokich temperaturach np. pościeli lub pieluch wielorazowych. 


2 komentarze:

  1. Dobry wieczór! Chciałabym się spytać, czy zna Pani jakiś przepis na płyn do prania, bo producent mojej pralki wyklucza używanie proszku. I drugie pytanie: rozumiem, że przepis na płyn do płukania nadaje się tylko do białego, ze względu na kwasek cytrynowy? dziękuję i pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z tego co wiem w Internecie jest sporo przepisów na płyn do prania. A co do płynu do płukania, to ja używam do każdego rodzaju ubrań.

      Usuń

"Artykuł 216 Kodeksu karnego brzmi:
Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności"
Nie godzę się na wulgarne zachowanie, krytykę dla krytyki bez konstruktywnej wypowiedzi i chamstwo. Proszę o nie przysyłanie ofert swoich produktów w komentarzach. Zwłaszcza dotyczy to stron z pożyczkami!! Komentarze o takiej treści nie będą publikowane. Przed dodaniem komentarza po raz pierwszy, proszę o przeczytanie strony "O mnie"