wtorek, 14 marca 2023

Pierogi z mąki gryczanej z resztek mięsa i warzyw z rosołu

 


Uwielbiam wykorzystywać resztki by nic się nie marnowało. Często pozostają resztki mięsa z zupy np. z rosołu, ja obieram mięso od kości i zamrażam, używam jako bazę farszu do naleśników które zapiekam, pierogów, klusek z mięsem, pasztecików robię z tych resztek pasztet dodając wątróbkę. Tym razem użyłam nie tylko resztek mięsa z niedzielnego rosołu, ale również warzyw – marchew i pietruszkę ugotowaną w rosole.
Przepis na około 40 pierogów

Farsz

Ugotowane mięso może być z zupy około 400 g

Można zmniejszyć ilość mięsa ugotowanymi warzywami ja dodałam 2 marchewki i 1 pietruszkę

1 cebula

1 łyżka majeranku

1 łyżeczka cząbru

Pieprz i sól do smak

Tłuszcz do smażenia

Mielimy mięso i warzywa (po za cebulą) w maszynce do mięsa lub melakserze, cebulę obieramy i siekamy w drobna kostkę następnie rozgrzewamy tłuszcz na patelni (ja daję 2 łyżki oliwy) i podduszamy cebulę. Gdy cebula jest już szklista wrzucamy mięso mielone i łączymy wszystkie składniki, następnie  dodajemy przyprawy i doprawiamy do smaku. Odstawiamy farsz do wystygnięcia. Ciasto na pierogi zaczynamy robić w momencie gdy farsz jest zupełnie wystudzony. Można zrobić sobie farsz dzień wcześniej, a następnego dnia tylko lepimy już pierogi.


Ciasto

200 g mąki gryczanej

100 g mąki ziemniaczanej

1 łyżeczka soli

1 łyżka oliwy

1 szklanka wrzątku

Zalewamy składniki wrzątkiem i mieszamy najpierw łyżka, a następnie zagniatamy ciasto. Ciasto jest naprawdę dość ciepłe, więc nie jest to najprzyjemniejsza część produkcji pierogów.  Odrywamy 1/3 ciasta, resztę zaś przykrywamy w misce talerzem lub folia spożywczą. Wałkujemy na cienkie placki i wycinanymi pierogi, farszu nie nakładamy zbyt wiele bo pierogi mogą pękać. Zalepiamy i gotujemy we wrzącej osolonej wodzie z dodatkiem oliwy/oleju 30 s po wypłynięciu. Wykładamy na talerz wysmarowany olejem/oliwa, jeśli nie jemy odrazy starajmy się układać pojedynczo pierogi do wystygnięcia, następnie smarujemy olejem i układamy dopiero na sobie pierogi. Ja podaję je ugotowane na świeżo (każda porcja od ręki z garnka) i polane tłuszczem z podduszoną cebulką.

U nas ostatnio pirogi z tego przepisu są hitem z różnym nadzieniem: ze szpinakiem, soczewicą, kapusta i pieczarkami, mięsem, z nadzieniem ruskim na słodko z jagodami, powidłami śliwkowymi (dzieci wymyśliły taka wariację). Ja porcję 40 pierogów od momentu zaczęcia wyrabiania ciasta do ostatniego ugotowanego pieroga robię około 30 min. U nas zjadane jest 1,5 porcji przepisu na ciasto, zatem około 60 pierogów na 5 osób. Ja z córką zjadamy po 8 i mamy dość, resztę zjadają nasi faceci.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

"Artykuł 216 Kodeksu karnego brzmi:
Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności"
Nie godzę się na wulgarne zachowanie, krytykę dla krytyki bez konstruktywnej wypowiedzi i chamstwo. Proszę o nie przysyłanie ofert swoich produktów w komentarzach. Zwłaszcza dotyczy to stron z pożyczkami!! Komentarze o takiej treści nie będą publikowane. Przed dodaniem komentarza po raz pierwszy, proszę o przeczytanie strony "O mnie"