poniedziałek, 12 marca 2018

Urodziny inaczej.....
Dwanaście dni temu, mąż obchodził 50 urodziny, mieliśmy zamiar wyprawić huczną uroczystość, na która odkładaliśmy jakiś czas pieniądze, ale w ostatniej chwili pojawił się inny pomysł. Zorganizowałam nasz wyjazd we dwoje do Wrocławia, taki trzydniowy wypad do eleganckiego hotel z basenem, siłownia i sauną. Owszem przygotowałam przyjęcie urodzinowe dla męża, ale tylko dla ścisłego grona dla nam najbliższych osób.  Był tort, świeczki, toasty, więc nic męża nie minęło w tak dla niego ważnym dniu. Resztę uzbieranej kwoty wydaliśmy na wyjazd we dwoje.  Dzięki temu mieliśmy okazję oderwać się od codzienności, miło spędzić czas we dwoje, sprawić by to były wyjątkowe dni i mogły pozostać w pamięci, jako ciepłe wspomnienie. Wcześniej planowałam dużą uroczystość w restauracji, ale doszłam do wniosku, że lepiej ten czas spędzić inaczej. Przypomniałam sobie jak mąż żałował (zresztą ja również), że mieliśmy duże wesele, że wydane zostały duże pieniądze, a i tak byli niezadowoleni weselnicy, że nigdy więcej by tego nie powtórzył, że wolałby wyjechać gdzieś za te pieniądze, ale niestety jego rodzina się uparła i już. Okazało się, że w nim to nadal siedzi zawzięcie, że nie był mocno przekonany do przyjęcia i że znowu czuł bezsens wydania pieniędzy i to nie małych.  Nie chciał już robić nic, bo tak wypada, przecież to jego urodziny, więc ma prawo do wyboru. Pozwoliłam mu wybrać i wyjechaliśmy.Myślę, że powinniśmy zastanowić się czy robimy takie uroczystości dla nas czy bo tak wypada lub trzeba się pokazać. My od dawna żyjemy tak by to nam było wygodnie, a nie na pokaz i dla innych, nikt za nas nie przeżyje życia i mamy w nosie, co inni myślą o naszej decyzji odnośnie urodzin męża. Wesele, urodziny, jubileusz itp. To są uroczystości, które maja nam zostać w pamięci, jako miłe wspomnienie, a nie, jako uszarpanie się, wydanie pieniędzy i ogrom zmęczenia. Bardzo ważne jest by wydawać umiejętnie nasze pieniądze, wydawać każdy potrafi, ale już dobrze wydawać nie każdy. My uczymy się, co dzień rozsądnie gospodarować nasza gotówka, jeśli czegoś chcemy odkładamy na ten cel, ale to nie oznacza, że żyjemy wtedy w kompletnej ascezie, niedożywieni w łachmanach, chodzimy tylko pieszo i siedzimy po ciemku i w zimnym domu. Staramy się oszczędnie gospodarować naszymi pieniędzmi, zero jedzenia na mieście, książek, kapryśnie kupionych ubrań, układanie jadłospisu by planować zakupy. Będąc we Wrocławiu udało mi się nabyć książkę „Ekonomia Gastronomia” książka kusiła od dawna, ale niestety cena odpychała 64 zł, ale udało mi się ja nabyć za kwotę 15 zł w księgarni „Czytam Tanio”. Książka jest wszystkim tym, o czym ciągle pisze na blogu.  
Jeśli czegoś pragniecie, a Was na to nie stać można poczekać, odłożyć, ograniczyć wydatki, żyć oszczędniej i z uwaga. Prowadzić budżet i możemy sięgnąć po nasz cel.
„Chcieć to móc, a móc to chcieć”

9 komentarzy:

 1. Pełna zgoda :) Wspaniały pomysł z tym wyjazdem!

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeżeli impreza ma polegać na zapraszaniu osób, które widujemy tylko przy takich "okrągłych" okazjach a poza tym z nimi nie utrzymujemy kontaktu, albo zwyczajnie nie lubimy, to zgadzam się w pełni. Z drugiej strony sama z sentymentem wspominam wielkie rodzinne zjazdy w ogrodzie u mamy, kiedy pojawiała się cala spora rodzina. Ale to po pierwsze "inne czasy" a po drugie jednak imprezy w domu, z własnym jedzeniem i bez niepotrzebnych a obecnie "obowiązkowych" dodatków typu dekoracje, DJ/orkiestra itp.
  PS. Najlepszego dla męża.

  OdpowiedzUsuń
 3. "Dzięki temu mieliśmy okazję oderwać się od codzienności, miło spędzić czas we dwoje, sprawić by to były wyjątkowe dni i mogły pozostać w pamięci, jako ciepłe wspomnienie."
  I to był bardzo dobry pomysł .
  Żyjcie tak jak Wam pasuje a nie na siłę uszczęśliwiać innych, którzy i tak nie będą zadowoleni, przykład to Wasze wesele.
  Przy okazji spelniłaś maleńkie marzenie, kupując książkę w okazyjnej cenie :)
  Wprawdzie czytałam opinie, że same jadlospisy nie są takie oszczędne. Produkty są nietypowe i drogie jak na przeciętną polską kieszeń.
  Ciekawa jestem, jakie będziesz miała zdanie ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest to książka pisana przez zachodnich autorów, więc wiele składników trzeba będzie przystosować do realiów polskiej kieszeni i do naszych warunków, miedzy innymi ta kwestia odpychała mnie od zakupu za tak wysoka cenę, za kwotę 15 zł, chętnie poprzerabiam zamieszczone tam przepisy :). Ale pomysły są ciekawe.

   Usuń
 4. To teraz wszystko jasne.
  Ispiruj się i mam nadzieję, że wkrótce zamieścisz własny przepis dostosowany na nasze realia.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wspaniały Pomysł z tym wyjazdem, najlepszy!!!!

  OdpowiedzUsuń
 6. czy pamięta Pani na jakiej ulicy jest księgarnia "czytam tanio"... też chciałabym kupić tą książkę.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

"Artykuł 216 Kodeksu karnego brzmi:
Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności"
Nie godzę się na wulgarne zachowanie, krytykę dla krytyki bez konstruktywnej wypowiedzi i chamstwo. Proszę o nie przysyłanie ofert swoich produktów w komentarzach. Zwłaszcza dotyczy to stron z pożyczkami!! Komentarze o takiej treści nie będą publikowane. Przed dodaniem komentarza po raz pierwszy, proszę o przeczytanie strony "O mnie"