poniedziałek, 9 maja 2022

Moc przysięgi

 Wiem, że to nie jest temat o oszczędnym życiu, ale ostatnio bardzo mi bliski i mam w związku z nim wiele przemyśleń i chciała bym się nimi z Wami podzielić. Jak często ludzie przyrzekają, przysięgają, dają słowo, a jak często łamią swoje dane przyrzeczenia?  W chwili składania przysięgi małżeńskiej jak często nie jesteśmy gotowi, świadomi na swoich słów które ofiarujemy drugiej osobie – na dobre i na złe, w zdrowi i chorobie, uczynię wszystko by nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe (jest to zlepek słów wypowiadanych w kościele i urzędzie stanu cywilnego). Wypowiadając te słowa myślimy o tym że kiedyś nas „dogonią”, że przyjdzie dla nas czas próby? Inna przysięgę która składają osoby wybierające zawód z powołania (tak być powinno, jak jest nie wiem, nie wybierałam takich zawodów). Pielęgniarka składa przyrzeczenie: Sprawować profesjonalną opiekę nad życiem i zdrowiem ludzkim. Według najlepszej mej wiedzy przeciwdziałać cierpieniu, zapobiegać chorobom, współuczestniczyć w procesie terapeutycznym. Nieść pomoc każdemu człowiekowi bez względu na rasę, wyznanie religijne, narodowość, poglądy polityczne, stan majątkowy i inne różnice. Okazywać pacjentom należny szacunek, nie nadużywać ich zaufania oraz przestrzegać tajemnicy zawodowej (…..). Czy młoda osoba składająca takie przyrzeczenie jest gotowa dotrzymać go każdego dnia wykonując swój zawód? Podobnie jest ze składaną przysięga przez lekarzy. Policjant tez składa przysięgę - służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia. Wykonując powierzone mi zadania, ślubuję pilnie przestrzegać prawa, dochować wierności konstytucyjnym organom Rzeczypospolitej Polskiej, przestrzegać dyscypliny służbowej oraz wykonywać rozkazy i polecenia przełożonych. Ślubuję strzec tajemnic związanych ze służbą, honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej.  Jak wiele jest zawodów gdzie osoby wstępujące na ścieżkę ich wykonywania składa obietnicę, przysięgę, przyrzeczenie, a jak wiele z tych osób nie dotrzymuje danych słów. Zawody tak zwane z powołania często niestety nie są wybierane jako powołanie – nauczyciel, ksiądz, lekarz, pielęgniarka, prawnik, strażak, policjant……
Jak często potem wpływa ten nieświadomy wybór na życie innych ludzi, taki nauczyciel może zupełnie zniechęcić nawet najzdolniejszego ucznia do edukacji, lekarz, pielęgniarka wiadomo błędy mogą mieć poważne konsekwencje. Strażak, policjant sami wszyscy wiedzą. Ksiądz, tu bywa też ciekawie, czasem potrafi zdusić wiarę nieodpowiednia osoba. Jak ważne jest zastanowienie się nad tymi słowami które komuś przysięgamy, obiecujemy i nie muszą to być wielkie sprawy, wystarczy nasza codzienność  przysięgam ci, że zrobię wszystko co w mojej mocy by to załatwić, daję ci swoje słowo, przyrzekam, że nie kłamię itp. Czy zwyczajnie nie nadużywamy tak ważnych słów, czy nie za często puszczamy „na wiatr” dane słowo, obietnice? Myślę, że świat był by lepszy gdybyśmy mogli polegać na danych sobie nawzajem obietnicach.  Takie tam moje przemyślenia cudaczne. Nie wskazuję nikogo, bo każdemu choć raz w życiu zdarzyło się nie dotrzymać danego słowa.


2 komentarze:

 1. prawda...
  smutna prawda
  często słowa rzucone na wiatr.
  pod wpływem chwili
  na odczepnego

  trzymajcie się ciepło :*

  OdpowiedzUsuń
 2. Dorotko jak u Was? Planujecie skorzystać z wakacji kredytowych jeśli wejdą dla wszystkich? Mam nadzieję,że mąż czuje się już lepiej i odpoczynek mu służy. Czy macie jakieś plany wakacyjne? Trzymam za Was kciuki i tęsknimy tu za Tobą!

  OdpowiedzUsuń

"Artykuł 216 Kodeksu karnego brzmi:
Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności"
Nie godzę się na wulgarne zachowanie, krytykę dla krytyki bez konstruktywnej wypowiedzi i chamstwo. Proszę o nie przysyłanie ofert swoich produktów w komentarzach. Zwłaszcza dotyczy to stron z pożyczkami!! Komentarze o takiej treści nie będą publikowane. Przed dodaniem komentarza po raz pierwszy, proszę o przeczytanie strony "O mnie"