poniedziałek, 26 września 2022

Co Was do mnie sprowadza?

 


Bardzo mnie ciekawi kto czyta mój blog, w jakiej jesteście sytuacji finansowej, co Was sprowadza w to miejsce? Czy zupełny przypadek, czy też chęć znalezienia opcji na swoje problemy z finansami? Po Waszych komentarzach trudno mi coś stwierdzić, są one bardzo skrajne i nie jednoznaczne. Jak wyglądają Wasze budżety, jaki macie stosunek do oszczędnego życia, czego poszukujecie na tym blogu, a może co byście chcieli znaleźć?
My oszczędzanie rozpoczęliśmy z powodu wpadnięcia w spiralę kredytową z której udało nam się wyjść i obecnie mamy alergię na kredyty, jakiś czas temu skusiliśmy się na dwa takie po 10 rat bez odsetek, spłaciliśmy je po 3 miesiącach bo nie czuliśmy się z nimi komfortowo. Teraz został nam kredyt hipoteczny, mieliśmy w planach spłacać go szybciej, ale w chwili wzrostu oprocentowania które dało nam 1000 zł miesięczni wyższy kredyt, oraz sytuacja po wypadku męża (zmniejszone dochody, rehabilitacja) odeszliśmy od naszych planów na bliżej nieokreślony czas. Mąż termin rehabilitacji na NFZ ma wyznaczony na 24.07.2023 rok, zatem musimy płacić za jego rehabilitację prywatnie. Staramy się rozsądnie podchodzić do wydatków na wyżywienie, szukam promocji na żywność dobrej jakości jak np. kurczak zagrodowy (cały i dzielę na elementy, czasem kupię nawet 6 sztuk na raz), mięso wołowe, jajka z wolnego wybiegu, sery kozie, owcze itd. Kupuję hurtowo ziemniaki, buraki, marchew cebulę, kisze sama warzywa, robię pasztety, wędliny, pieczenie. Piekę sama ciasta, ciasteczka, chleb, pizzę. Staram się mielić płatki owsiane na mokę by wydać miej.  Przyjmuję chętnie owoce, warzywa od rodziny i znajomych robię przetwory, dżemy, nalewki, mrożę. Robię wszystko co sprawi że wydam mało, ale będziemy jeść wysokiej jakości jedzenie. Co tydzień przeglądam gazetki promocyjne, idąc do sklepu szukam promocji i uważnie je przeliczam, zaglądam na półki z przeceną dla produktów z krótką datą ważności. Przeglądam koszty bankowe, ostatnio zauważaliśmy, że w banku była zmiana kont gdzie nie ma opłat, a na naszych od lat pojawiły się, więc zmieniliśmy konta, co dały nam przy 3 kontach miesięczny zysk 40 zł.  Zmieniliśmy abonament telefoniczny ja z córką mamy wspólny i dzięki temu mając dwa numery oszczędzamy 15 zł miesięcznie, mamy większy transfer. Uczymy się ecodrivingu, by wydawać jak najmniej na paliwo. Wkładając pranie do pralki ważę je (w końcu na stałe stoi waga w łazience) by nie włożyć za mało i również nie napchać za wiele bo jakość prania spadnie. Do prania dokładam łyżkę sody oczyszczonej, ale zmniejszam ilość środka piorącego. Urania są ładnie doprane, a ja wydaję mniej na środki piorące, a koszt jest spory ich bo kupuję hypoalergiczne. W tym roku nadal nie wydałam pieniędzy na zakup książek. Korzystam z biblioteki, Legimi oraz z biblioteczek znajomych, oczywiście na zasadzie wymiany z mojej.  Ogólnie w nawyk nam już weszło oszczędne życie, nie szastamy pieniędzmi, nie zawsze tak było, do tego też musieliśmy dojrzeć/dorosnąć/zrozumieć potrzebę lub korzyści z tego płynące.

 


9 komentarzy:

 1. Dzień dobry, czytam Pani blog od dłuższego czasu. Jak tu trafiłam? Przypadkiem, a może zrządzeniem losu. Czytam, bo lubię. Jest Pani inspiracją nie tylko w kuchni, ale w życiu. Żeby nigdy nie zapomnieć o tym, co w życiu najważniejsze, i że proste życie jest dobre. Chętnie korzystam z różnych pomysłów i patentów, również na oszczędzanie. Życzę wszystkiego dobrego i nieustającego hartu ducha!

  OdpowiedzUsuń
 2. Szukam pomysłów na proste rozwiązania w życiu codziennym. Podobają mi się niektóre pomysły na blogu i podejście do wielu spraw. Podziwiam też determinację i niezłomność autorki. Udało mi się samodzielnie pokonać wieje przeszkód w życiu i wiem, że wiele można zdziałać gdy jest się zdeterminowanym. Dzięki dobrej obecnie sytuacji materialnej, nie muszę drastycznie szukać oszczędności we wszystkim, nie zawsze jednak tak było. Oszczędzam, bo chcę, bo wiem, że różnie bywa w życiu. Korzystam rozsądnie z oszczędności, przeznaczając część na to, co ważne. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. jestem u Ciebie tu od lat
  dla inspiracji
  najbardziej lubię posty w których szczerze mówisz jak jest, nie owijasz w bawełnę
  kiedy opowiadasz jak oszczędzasz
  podajesz konkretne wskazówki
  nie reklamujesz
  nie dajesz kolejnego kodu rabatowego

  za prawdziwość

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo Wam dziękuję za komentarze, przyznam, że nie spodziewałam się tak ciepłych słów od Was. Dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam :) trafiłam tu szukając czegos nt. Oszczedzania... Chcemy wraz z mężem wybudowac własny dom a przy naszych pensjach wydaje sie to nie realne marzenienie 🤪 wciąż uczymy sie jak rozsądnie wydawac pieniądze, jak oszczędzać i gdzie ciąc koszty

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja czytam Pani blog już od ok 2-3 lat. Zainteresowałam się tematem oszczędzania jakiś czas temu, przed wzieciem kredytu hipotecznego. Był potrzebny wkład własny. Oprócz tego szukałam inspiracji jak lepiej dbać o dom, prowadzić oszczędniejsze życie. Dziękuję za prezentowane tu treści i konkretne przykłady działania. Ten blog jest autentyczny nie jest to zbiór banalnych porad jak w wielu innych miejscach w sieci.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bloga czytam od dawna. Nawet nie wiem jak dokładnie trafiłam - czy szukając oszczędności w życiu codziennym czy próbując opanować planowanie posiłków. Wiem, że wtedy udało mi się "łyknąć" wszystkie wpisy w dwa wieczory. Bo blog prowadzony jest bardzo przyjemnym językiem i dobrze się go czyta. Nie ze wszystkimi pomysłami czy zdaniami się zgadzam ale jeśli mam bardzo krytyczna opinie która mogłaby wywołać jakieś negatywne emocje po prostu star się nie pisać. Ja mam swoje zdanie, Pani swoje i już ;). Podziwiam za wytrwałość w pisaniu i znajdowaniu czasu na dzielenie się tymi przemyśleniami mimo problemów dnia codziennego.

  OdpowiedzUsuń

"Artykuł 216 Kodeksu karnego brzmi:
Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności"
Nie godzę się na wulgarne zachowanie, krytykę dla krytyki bez konstruktywnej wypowiedzi i chamstwo. Proszę o nie przysyłanie ofert swoich produktów w komentarzach. Zwłaszcza dotyczy to stron z pożyczkami!! Komentarze o takiej treści nie będą publikowane. Przed dodaniem komentarza po raz pierwszy, proszę o przeczytanie strony "O mnie"