piątek, 2 września 2022

Żywność, jej koszt i marnowanie temat bumerang

 


„W Polsce 1,6 mln osób żyje poniżej poziomu skrajnego ubóstwa, co oznacza, że na miesięczne utrzymanie dysponują one kwotą mniejszą niż 692 zł, czyli ok. 23 zł dziennie. Jednocześnie co roku marnuje się 4,8 mln ton żywności.” Dane z oficjalnej strony Banku Żywności.
Ekonomiści przestrzegają, że kryzys dopiero przed nami. To co wydarzyło się w Polsce i na świecie będzie zbierać żniwo od następnego roku. Przewidują, że zasoby finansowe przeciętnej rodziny w przyszłym roku bardzo mocno się uszczuplą. Żywność będzie trudniej dostępna, więc ceny wzrosną, co doprowadzi do zwiększenie kosztów utrzymania.

Obecnie już wiele osób nie stać na produkty dobrej jakości i muszą zadowolić się tym na co je stać pomijając skład i jakość. Mimo to marnowane jest tak dużo żywności, niefrasobliwie podchodzimy do konsumpcji, kupujemy nadmiarowo, nie przetwarzamy, wyrzucamy. Nie szanujemy środowiska i własnego portfela, niestety ma to również wpływ na edukacje dzieci, nabierają one złych nawyków dysponowania budżetem i szacunku do żywności.

W Polsce co raz szerzej wprowadza się edukację finansową dla osób ubogich, niestety nie wszyscy chcą zmienić swoje nawyki życiowe i brną dalej w co raz trudniejszą sytuację.

Ekonomiści alarmują „W ostatnim 10-leciu zanotowano 70-procentowy wzrost liczby bezdomnych w Europie - alarmuje unijny komisarz ds. społecznych Nicolas Schmit” To wszystko dzieje się tu i teraz. Wzrosły istotnie raty kredytów powoduje poważne problemy dla wielu gospodarstw domowych. Znacząca część z tych kredytów to kredyty hipoteczne. Wiele osób zaczęło odsuwać wydatki takiej jak zakup nowego samochodu, sprzętu domowego.

Inflacja ma bardzo zły w pływ na budżet domowy i zmusza nas do zmiany nawyków życiowych. Przez zmniejszenie wydatków na zakupy wyhamowuje wzrost gospodarczy. Ekonomiści podają, że najbardziej ta sytuacja dotknęła emerytów, rencistów, osoby z wykształceniem podstawowym lub średnim bez dyplomu zawodowego. Te grupy społeczne muszą według specjalistów najbardziej oszczędzać na codziennych wydatkach (dane pochodzą z Krajowej Rady Gospodarczej). Jak jest w rzeczywistości wiecie sami najlepiej, każdy ma swoje doświadczenia. Na pewno ogólnie wszystkim grupom społecznym, zawodowym jest trudniej z finansami domowymi, jedni mniej zauważają, inni odczuli już skutki inflacji boleśnie.  

Myślę, że pierwszym ważnym krokiem w dbałości o nasze portfele jest rozsądne dysponowanie żywnością, przemyślane zakupy, stała kontrola dat ważności i jakości posiadanej żywności. Przetwarzanie resztek, tworzenie jadłospisów w celu prawidłowego oszacowania ilości zakupów. Szanujmy nasze pieniądze i środowisko.

 


3 komentarze:

  1. Przerażające jest to wszystko. Człowiek musi jak najszybciej się ocknąć bo "jutro" może hyc za późno.

    OdpowiedzUsuń

"Artykuł 216 Kodeksu karnego brzmi:
Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności"
Nie godzę się na wulgarne zachowanie, krytykę dla krytyki bez konstruktywnej wypowiedzi i chamstwo. Proszę o nie przysyłanie ofert swoich produktów w komentarzach. Zwłaszcza dotyczy to stron z pożyczkami!! Komentarze o takiej treści nie będą publikowane. Przed dodaniem komentarza po raz pierwszy, proszę o przeczytanie strony "O mnie"