wtorek, 11 kwietnia 2023

Za nami święta wiosenne 2023

 


Mam nadzieję, że święta upłynęły Wam w miłej atmosferze, bez nieprzyjemnych spotkań i niezręcznych rozmów. Mam nadzieję, że udało się Wam odpocząć i zrelaksować. Mam nadzieję, że udało się Wam na chwilkę przystanąć i pomyśleć o tym jak wspaniałe jest życie i docenić to co posiadacie bez myślenia o tym czego Wam brak. Ja starałam się z całych sił by tak właśnie było, bo ostatni rok był dla naszej rodziny trudny. 




Mam nadzieję, że udało się Wam zakupić tyle żywności by zostało wszystko zjedzone w okresie świąt. Jeśli tak się nie stało postarajcie się sprawić by nic się nie zmarnowało, resztki wędlin można wykorzystać na jajecznice, zapiekankę lub zamrozić i już. Ciasta bez kremów i jeśli nie są to serniki też można z powodzeniem zamrozić. Sałatki to trudniejszy temat lepiej zamrozić wędlinę i zjeść sałatki, mięsa pozostałe z obiadów można zamrozić to nie problem, ziemniaki gotowane można przerobić na kluski śląskie i zamrozić. Postarajcie się by nic nie trafiło do śmieci, to są Wasze pieniądze, pomyślcie ile czasu musieliście pracować na te produkty i jaki koszt ponieśliście, czy naprawdę Wam nie żal własnej pracy, o ekologii nie wspomnę bo to bardziej złożony temat, aczkolwiek bardzo ważny. Owoce można przesmażyć z cukrem i do słoików włożyć (z pomarańczy i mandarynek również robi się dżem) a potem wykorzystać do naleśników, ciasta czy deserów np. lodów. Banany z powodzeniem można zamrozić i wykorzystać potem jako baza do lodów lub dodać do ciasta/deseru. Cytryny możemy zamrozić krojąc w kawałki i układając w naczyniu do kostek lodu, a następnie zalać wodą, będą super kostki lodu do napojów/drinków. Pozostały koperek, szczypiorek też możemy zamrozić, świetnie się sprawdzi na zapiekanki na gorące ziemniaki itd. Pomidory możemy zamrozić a potem użyć do zupy, sosu. Ogórki zielone też spokojnie możemy zamrozić przydadzą się do sałatek, mizerii. Tak naprawdę niewiele jest produktów które nienadające się do przerobienia, zamrożenia, pasteryzowania. Każdą zupę możemy wlać do słoika i za pasteryzować, podobnie z sosem. Warto przemyśleć wszystko jak najwcześniej by produkty były jeszcze jak najświeższe. Postarajcie się zadbać o własne finanse i nie zapełniać wysypisk jedzeniem.


"SKUTKI SPOŁECZNE:

Jak wynika z danych GUS, w Polsce blisko 6% osób żyje w skrajnym ubóstwie, a jednocześnie blisko 40% nie może sobie pozwolić na pełnowartościowy posiłek. Marnowanie żywności przez konsumentów z krajów wysokorozwiniętych jest więc zaliczane jako nieetyczne postępowanie ze względów na problem ubóstwa oraz biedy na świecie.

 

Marnotrawstwo żywności generuje zwiększoną konsumpcję, która wpływa także na wzrost cen żywności. Wyższe koszty żywności sprawiają, że ludzi nie stać na zakup pełnowartościowych produktów spożywczych.

Kupowanie mniej lub gorszej jakości żywność, prowadzi do ubóstwa jakościowego spożywanych posiłków.

Marnowanie żywności jest także nieetyczne ze względu na barak tego podstawowego dobra dla wielu ludzi w Polsce i na świecie.

SKUTKI EKOLOGICZNE:

Marnując żywność wpływamy na:

 Wodę – Marnowanie żywności  to marnowanie wody (kilogram wyrzuconej wołowiny oznacza zmarnowanie 5-10 ton wody użytych na jej wyprodukowanie). Trzeba pamiętać, że Polska ma jedne z najmniejszych w Europie zasoby wody. Marnowanie  żywności w naszym kraju, będzie tylko pogłębiać problem susz, zapewnienie wody do konsumpcji i gospodarki.

Śmieci – Wzrost produkcji śmieci. W Wielkiej Brytanii wyrzuca się więcej żywności niż opakowań (ponad 25 % wyrzucanej żywności jest wciąż nierozpoczęta i w opakowaniu).

Klimat – Energochłonna produkcja żywności a tym bardziej jej marnowanie – przyśpiesza zmiany klimatyczne (około 20% produkcji gazów cieplarnianych wiąże się z produkcją, przetwarzaniem, transportem i przechowywaniem żywności). Metan pochodzący z gnijącej żywności jest nawet 20-krotnie groźniejszy gazem cieplarnianym niż dwutlenek węgla.

Energię – Wytworzenie każdego bochenka chleba, torebki cukru czy kartonu napełnionego mlekiem oznacza konkretne ilości kilowatogodzin energii zużytych w procesie produkcyjnym. Wyrzucenie do śmietnika niepotrzebnej żywności oznacza nie tylko bezpośrednie straty materialne – to także bezsensowne marnotrawstwo tak potrzebnego nam wszystkim prądu.

SKUTKI EKONOMICZNE:

Dla statystycznej polskiej rodziny zakup żywności to aż 25% wszystkich wydatków. Co trzeci Polak przyznaje, że zdarza mu się wyrzucić jedzenie. Średnio w miesiącu każdy z nas marnuje żywność o wartości 50 złotych. Oznacza to, że czteroosobowa rodzina miesięcznie traci 200 złotych. W skali roku to aż 2400 złotych. Spróbujmy sobie wyobrazić co można kupić za taką sumę pieniędzy? Nie jest to trudne, prawda?

 Biorąc pod uwagę liczbę osób mieszkających w Polsce – jest nas 38,5 mln – nasze społeczeństwo co miesiąc marnuje żywność za miliardy złotych."

Dane ze strony - Bank Żywności w Krakowie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

"Artykuł 216 Kodeksu karnego brzmi:
Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności"
Nie godzę się na wulgarne zachowanie, krytykę dla krytyki bez konstruktywnej wypowiedzi i chamstwo. Proszę o nie przysyłanie ofert swoich produktów w komentarzach. Zwłaszcza dotyczy to stron z pożyczkami!! Komentarze o takiej treści nie będą publikowane. Przed dodaniem komentarza po raz pierwszy, proszę o przeczytanie strony "O mnie"