wtorek, 7 kwietnia 2015

Zioła w pielęgnacji włosów


Kilka lat temu pisałam pracę na temat pielęgnacji ziołowej włosów. Natrafiłam na nią robiąc porządki na dysku. Nie mam pojęcia z jakiego czerpałam źródła wtedy, z góry zatem przepraszam twórcę receptur. Receptury nie są moim pomysłem, nie mam wykształcenia w kierunku kosmetologii.

Zioła od dawna były związane z pielęgnacją włosów, jak również są często składnikami w produkcji szamponów, odżywek, czy różnego rodzaju płukanek do włosów. Najbardziej cenionym ziołem w pielęgnacji włosów jest rozmaryn, uważany również za dobrą, ogólną odżywkę do włosów, która zostawia je jedwabiste w dotyku, błyszczące, pachnące oraz odrobinę ciemniejsze. Dwa inne zioła, cenione również w pielęgnacji włosów i używane na przestrzeni wieków, to szałwia, ceniona za swoje właściwości przyciemniające włosy oraz jako odżywka, jak też rumianek, posiadający właściwości rozjaśniania i zmiękczania wszystkich rodzajów włosów. Kwiaty dziewanny również posiadają właściwości rozjaśniające włosy, zwłaszcza blond. Tradycja ludowa zakłada, że pietruszka pogrubia włosy i nadaje im intensywnego koloru, bylica boże drzewko przyspiesza wzrost włosów, korzenie łopianu kontrolują łupież, pokrzywa odżywia włosy, jak również pomaga w walce z łupieżem.
Wygląd włosów jest dobrym wskaźnikiem ogólnego stanu zdrowia, oraz tego czym się odżywiamy. Włosy tracą swój połysk wtedy, kiedy jesteśmy przemęczeni, nie zbyt dobrze się czujemy oraz jesteśmy nieszczęśliwi. Zmiany hormonalne, słońce, chlor, wiatr lub zabiegi chemiczne włosów (farbowanie, trwała ondulacja itp.), również wpływają na wygląd. Zdrowa dieta bogata w witaminy A i B, minerały takie jak wapń, żelazo, jodyna oraz cynk. Obfita w proteiny i niezbędne kwasy tłuszczowe, jest istotna, aby mieć piękne włosy.

Rodzaj szamponu jest również ważny. Szampony w większości dostępne na rynku są  zrobione z dodatkiem zasadowych detergentów, które niszczą naturalne oleje znajdujące się na włosach oraz na skórze głowy. Należy unikać zbyt częstego mycia włosów, ponieważ częste mycie włosów przyczynia się do przetłuszczania się ich szybciej. Wybierać szczotki z prawdziwym włosiem, gdyż sztuczne, nylonowe włosie niszczy włosy i powoduje rozdwajanie się ich końcówek.

Kika przykładów na szampony domowej produkcji

Naturalny szampon z mydlnicy lekarskiej

3 łyżki stołowe suszonej mydlnicy lekarskiej
1 1/2 łyżki stołowej suszonych kwiatów rumianku
1 łyżeczka czystego boraksu
2 szklanki gotowanej wody

Umieścić ziele mydlnicy lekarskiej, suszone kwiaty rumianku oraz boraks w żaroodpornym słoiku lub kontenerze, który następnie można szczelnie zamknąć. Wlać gotującą wodę i wymieszać dobrze. Pozwolić miksturze namoczyć się. Następnie zamknąć pojemnik i dobrze wstrząsnąć. Zostawić miksturę na dzień lub dwa, potrząsając ją co kilka godzin. Odcedzić. Szampon jest gotowy do użycia.

Ziołowy szampon na bazie białego mydła

Zrobiony z twardego, białego mydła z dodatkiem oliwy z oliwek, ten szampon pieni się obficie jak szampony kupowane w sklepach, dobrze myje, spłukuje się łatwo, jak również jest bardziej łagodny od sklepowego szamponu. Do sporządzenia takiego szamponu ziołowego należy użyć twardego, białego mydła – może to być sproszkowana jego postać lub w płatkach, jak też starta na tarce z jednolitego kawałka. Twarde, białe mydło w postaci płynnej zwykle zawiera miętę lub inne składniki już dodane do niego. Można użyć rumianek, jeśli twoje włosy są jasne, szałwię, jeśli masz ciemne włosy. Można również dodać łyżkę stołową bylicy bożego drzewka, pokrzywę lub inne tradycyjne zioło pielęgnujące włosy. Można też dodać aromatycznego składnika, takiego jak skórkę od cytryny lub pomarańczy.

1/4 szklanki suszonych kwiatów rumianku lub 1 łyżka stołowa suszonych liści szałwii
2 łyżki stołowe suszonych liści rozmarynu
1 łyżka stołowa suszonej mięty
2 1/4 szklanki wody destylowanej
60 g twardego, białego mydła
3 krople olejku mięty pieprzowej lub olejku eukaliptusowego
2 łyżki stołowe wódki

Umieścić suszone zioła w głębokiej patelni, rondlu itp. Dodać wodę destylowaną i doprowadzić całość do wrzenia. Zmniejszyć ogień i podgrzewać jeszcze przez 10 minut. Następnie zakryć i namaczać zioła przez około 30 minut. Przecedzić płyn do miski, odciskając wszystkie zioła z nadmiaru wody przed ostatecznym wyrzuceniem ich. Następnie twarde, białe mydło umieścić w głębokiej patelni i dodać odcedzony ziołowy płyn. Podgrzewać na wolnym ogniu dopóki mydło nie rozpuści się całkowicie. Mieszać regularnie drewnianą łyżką. Pozwolić na wystygnięcie mikstury. Mikstura powinna mieć kremową konsystencję. Następnie wymieszać krople mięty lub eukaliptusa z wódką po czym dodać do ziołowej mikstury. Wszystko dobrze wymieszać. Wlać ziołowy szampon do słoika i szczelnie go zamknąć. Szampon zostawić w ciepłym miejscu na 3 – 4 dni przed jego użyciem.

Szybki ziołowy szampon

Najszybszym i najłatwiejszym sposobem na sporządzenie ziołowego szamponu to zmieszanie silnego naparu ziół przeznaczonych do pielęgnacji włosów z łagodnym szamponem.
1 czubata łyżeczka suszonej szałwii, rozmarynu, pokrzywy lub 1 łyżka stołowa suszonych kwiatów rumianku
1/4 szklanki gotującej wody
1/4 szklanki szamponu dla dzieci lub innego łagodnego szamponu
Dodać zioła do gotującej się wody. Wyłączyć ogień, namaczać zioła przez 30 minut. Następnie odcedzić i dodać miksturę do szamponu.


Pielęgnacja włosów

Codziennie tracimy około 50 włosów. Wiosną i jesienią wypada ich dziennie nawet do 80. Wypadanie większej ilości może być spowodowane chorobą. Przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne, zaburzenia na tle neurotycznym, czy błędy dietetyczne. Do nadmiernego wypadania włosów przyczynia się też wzmożone złuszczanie naskórka czaszki, czyli łupież. Gdy zaobserwujemy gwałtowne wypadanie włosów powinniśmy udać się do lekarza, który przypisze odpowiednią kurację. Niezależnie od tego możemy sami poprawić sytuację:

Właściwa dieta

Zdrowa dieta dla włosów to potrawy zawierające cynk, magnez, żelazo, witaminy z grupy B i PP, biotyna, witaminy A, C, E, siarka. Znajdują się w żółtku, kalafiorze, kapuście, brukselce, cebuli, czosnku.

Korzystnie na włosy i cerę wpływają również kwasy tłuszczowe omega-3 zawarte między innymi w tłustych rybach i orzechach.

Białko potrzebne jest do budowy nowych włosów, w miejsce wypadających. Należy więc zjadać około 100 g drobiu albo ryb. Dziennie. Wegetarianie, mięso mogą zastąpić soją.

Odpowiednie pielęgnowanie włosów

Szampon, którego używamy powinien być łagodny. Włosy myjemy tylko raz, delikatnie. Po umyciu głowy nakładamy na nie odżywkę. Jeśli włosy wypadają nie powinniśmy używać suszarki, niech schną same. Gdy bardzo nam się spieszy - suszymy, ale chłodnym podmuchem. Rozczesujemy dopiero gdy włosy trochę wyschną - nigdy na siłę.

Odżywka żółtkowo – rycynowa

Mieszamy ze sobą: żółtko, 30 g oleju rycynowego, łyżeczkę drożdży, kilka kropel soku z cytryny i łyżeczkę odżywczego balsamu do włosów. Odżywkę dokładnie wcieramy we włosy i skórę głowy. Na pół godziny zakładamy folię i ciepłą chustkę lub turban. Potem myjemy włosy szamponem ziołowym.

Składniki używane do domowych szamponów i odżywki nie są drogie, łatwo dostępne (apteka). 




1 komentarz:

  1. Fajne przepisy na domowe kosmetyki ja też przygotowuję notkę na temat pielęgnacji moich trudnych włosów bo ja naprawdę mam trudne w pielęgnacji włosiwo.

    OdpowiedzUsuń

"Artykuł 216 Kodeksu karnego brzmi:
Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności"
Nie godzę się na wulgarne zachowanie, krytykę dla krytyki bez konstruktywnej wypowiedzi i chamstwo. Proszę o nie przysyłanie ofert swoich produktów w komentarzach. Zwłaszcza dotyczy to stron z pożyczkami!! Komentarze o takiej treści nie będą publikowane. Przed dodaniem komentarza po raz pierwszy, proszę o przeczytanie strony "O mnie"