środa, 12 grudnia 2018

Samodzielny masaż twarzy - młody wygląd bez skalpela i botoksu.
Wielokrotnie pisałam, że jestem przeciwniczką operacji plastycznych upiększających, ingerencji typu wypełnianie zmarszczek, ale to nie znaczy, że nie mam ochoty i nie interesuje mnie naturalne dbanie o ładny wygląd skóry i utrzymanie młodego wyglądu. Preferuję naturalne metody np. masaż, ćwiczenia twarzy, naturalne maseczki, peeling, okłady, naklepywanie, dieta, sen, spacery, ruch itp.
Dziś chce Wam pokazać sposób, który opisano w ubiegłym wieku, ale mam wrażenie, że powstał dużo wcześniej niż pojawił się w książce z 1966 roku „Uroda i zdrowie”, która napisali Halina i Henryk Kocznorowscy. Została wydana jak to w ówczesnych czasach najczęściej bywało, a może tylko i wyłącznie takie pozycje były wydawane przez Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich.

Ale do rzeczy, opisze dokładnie wszystko tak jak jest w książce, fotografie pochodzą z tej książki, więc jakość jest, jaka jest.

„Masaż ma na celu, przez pobudzenie krążenia krwi utrzymanie skóry i mięśni w stanie elastyczności jędrności. Masażu nie wykonujemy przy zanieczyszczonej cerze (liszaje, krosty), może on pogorszyć stan skóry. Masaż powinien być wykonywany od 30 roku życia.
Przed przystąpieniem do tego zabiegu, który przy więdnącej cerze można stosować 2-3 razy w tygodniu, trzeba oczyścić twarz, umyć starannie ręce, posmarować skórę twarzy dobrym, tłustym kremem odżywczym. Masując twarz nie można zapomnieć o szyi, której skóra więdnie znacznie wcześniej niż skóra twarzy. Na ręce, dla lepszego poślizgu najemy świeżego oleju jadalnego (oliwy) i przystępujemy do wykonanie masażu w sposób niżej opisany.Ruchy masażu zaczynamy od czoła.
 1. Czoło masujemy palcami obu rak, prowadząc ruchy od nasady ku skroniom.
 2. Przytrzymując lewą ręką skórę lewej skroni, palcami prawej masujemy ruchami kolistymi czoło od lewej strony do prawej. Następnie powtarzamy ten ruch, wykonując go ręką lewą: posuwamy się od strony prawej do lewej.
 3. Opuszkami palców lekko naklepujemy skórę pod oczami, prowadząc ruchy od skroni do nasady nosa. Następnie masujemy lekko palcami wskazującymi od nasady nosa, prowadząc ruch pod łukiem brwiowym do zewnętrznego kata oka.
 4. Przechodząc do dolnych partii twarzy, masujemy półkoliście okolice ust, zgiętymi, wskazującymi palcami obydwu rąk, rozpoczynając ruch od dołu twarzy (od środka brody) i prowadzącego w kierunku nozdrza nosa.
 5. Zgiętymi wskazującymi palcami obydwu rak, półkoliście masujemy policzki, prowadząc ruchy od nozdrzy ku skroniom.
 6. Ruchami kolistymi masujemy (najlepiej kciukami) nos równocześnie z obydwu stron, prowadząc ruchy od nasady nosa do nozdrzy.
 7. Palcami wskazującymi i kciukami leciutko szczypiemy mięśnie policzków, prowadząc ruchy od brody do oczu.
 8. Opierając palce wskazujące o kości policzkowe, masujemy podbródek kciukami obydwu rak na przemian.
 9. Czterema palcami każdej z rak naklepujemy lekko policzki, prowadząc ruch od kości szczękowych do dolnych skroni.
 10. Masaż twarzy zakończymy łagodnymi ruchami głaskającymi, wykonanymi wierzchem obydwu dłoni, ruchami prowadzącymi od dołu twarzy ku skroniom.
 11. Obiema zaokrąglonymi dłońmi masujemy na przemian szyję od nasady aż do brody. Każdy z ruchów masażu wykonujemy 5-6 razy. Masaż należy kończyć, gdy skóra rozgrzeje się i zaróżowi, przeważnie po około 5 minutach. 

Po masażu najlepiej przetrzeć twarz i szyję szmatką zmoczoną w gorącej wodzie i mocno odciśnięte."

2 komentarze:

 1. Dziękuję. Już myślałam, że mam jakieś fiksacje, bo mam podobnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Też staram się raz na jakiś czas zadbać o siebie, masaż twarzy to świetna sprawa. Wejdźcie sobie na stronę https://evospa.pl/co-daje-masaz-twarzy i sprawdźcie co daje wam masaż twarzy.

  OdpowiedzUsuń

"Artykuł 216 Kodeksu karnego brzmi:
Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności"
Nie godzę się na wulgarne zachowanie, krytykę dla krytyki bez konstruktywnej wypowiedzi i chamstwo. Proszę o nie przysyłanie ofert swoich produktów w komentarzach. Zwłaszcza dotyczy to stron z pożyczkami!! Komentarze o takiej treści nie będą publikowane. Przed dodaniem komentarza po raz pierwszy, proszę o przeczytanie strony "O mnie"