środa, 20 maja 2020

Jadłospis z XX wieku na trzydniowy wypad pod namiot
W temacie dań na wycieczki, urlop znalazłam w jednej z moich książek (poradniki prowadzenia domu, książki kucharskie, im starsze tym wspanialsze, drukuję czasem wydania dostępne tylko cyfrowo z XI wieku), które zbieram z pasja jadłospis na pobyt pod namiotem. Jadłospis został stworzony w 1984 roku, zatem nie było zbyt wymyślnych naczyń, maszynek do zabrania pod namiot.  
Oto pomysł na menu trzydniowe pod namiotem z XX wieku

Dzień I

Śniadanie
Kawa z mlekiem, twaróg ze szczypiorkiem, pieczywo, masło, rzodkiewki
Obiad
Chłodnik z koncentratu barszczu czerwonego, szynka mielona posiekana z jajkami, pieczywo lub ziemniaki, surówka z pomidorów, owoce zbierane w lesie.
Kolacja
Sałatka z jajek, pomidor lub ogórek, pieczywo mieszane, herbata

Dzień II

Śniadanie
Herbata, jajka sadzone na boczku, pieczywo, surówka z dymki, dżem
Obiad
Zupa pomidorowa z koncentratu na maśle z ryżem błyskawicznym, ryba z puszki, surówka z ogórka i kapusty, pieczywo, kisiel owocowy
Kolacja
Zsiadłe mleko/kefir, kasza gryczana ze skwarkami, pomidory

Dzień III

Śniadanie
Kasza manna na mleku lub ryż pozostały z dnia poprzedniego, pieczywo, masło, wędlina, pomidory z cebula, herbata
Obiad
Zupa grzybowa z koncentratu z makaronem, ziemniaki pieczone z ogniska, zielona sałata z kefirem, jajko, owoce lub kompot
Kolacja
Ryba smażona (najlepiej z własnego połowu), pieczywo, masło, ogórki kiszone, sok


Na pierwszy rzut oka może wydawać się dziwny, ale w sumie są warzywa, białko, węglowodany, dania nie są skomplikowane, obecnie są zupy w kartonach dostępne, więc można to nazwać koncentratem.  Pamiętam jak byłam dzieckiem i pojechaliśmy z rodzicami pociągiem pod namiot, spaliśmy w trójkę w namiocie dwuosobowym, na obiad była zupa jagodowa z owoców zebranych w lesie, na kolację ryby złowione przez tatę. Mleko najpierw było na śniadanie, a potem siadło się i było do ziemniaków na obiad. Nie korzystaliśmy z barów, mama gotowała na maszynce benzynowej, używając niewielkich garnków, bo nosiliśmy je w trójkę na plecach. Do dziś pamiętam te wakacje, były na polu namiotowym z latrynami, w okolicach miejscowości Zimna Woda. Nie kosztowały zbyt wiele, a wspomnienia zostały na całe życie.

6 komentarzy:

 1. Studiuje Pani te stare książki kucharskie i nie zauważyła,że nawet na biwaku do każdego posiłku dodawane są surowe warzywa.W Pani ostatnio zamieszczonym jadłospisie zaplanowała Pani tylko 2 surówki w ciągu całego tygodnia.Warzywa gotowane to nie to samo.W zakresie jedzenia surowizny zasady żywieniowe się wcale nie zmieniły na niekorzyść wraz z upływem czasu.Wręcz zaleca się większe porcje dziennie.A u Pani ostatnio mąka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Jak widać sporo węglowodanów niestety, staramy się dokładać warzywa, ale różnie nam to wychodzi" Cytat z postu z wymienionym jadłospisem.

   Usuń
 2. Będzie więcej warzyw i owoców z własnych plonów, a to już niedługo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas dodatkowy problem z surowymi warzywami to fakt, że mamy w domu wrzodowca po perforacji prawie 3 miesiące.

   Usuń
 3. Dzień dobry :) Jestem z Panią od początku bloga, jako jedna z pierwszych czytelniczek. Jest kilka stycznych, które nas łączą, np. nasi starsi synowie. Czytałam/obserwowałam ewolucję w żywieniu, trudy, boje... Rozumiem taki, a nie inny sposób żywienia Pani Rodziny. Osoba jak Pani powyżej, prawdopodobnie nie przeczytała całego bloga, stąd krytyka. A ja się zastanawiam po co? Przez lata odwiedzania tego bloga nigdy nie odważyłam się czegokolwiek skrytykować, bo to przecież blog osobisty, myśli i doświadczenia TEJ Rodziny. Blog wyjątkowy, polecam wszystkim, którzy narzekają na skromne zarobki, na problemy ze zdrowiem, z dziećmi... Wiele razy wracałam do Zarządzania finansami i m.in. stąd uczyłam się oszczędzania. Zaglądam tu często, korzystam z przepisów i chwalę... Nie krytykuję!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Było by nudno gdybyśmy się we wszystkim zgadzali, ale jak zostało to wspomniane każda rodzina to osobny rozdział społeczny i nie da się jej podciągnąć do jednego wzorca. Dziękuję za ciepłe słowa.

   Usuń

"Artykuł 216 Kodeksu karnego brzmi:
Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności"
Nie godzę się na wulgarne zachowanie, krytykę dla krytyki bez konstruktywnej wypowiedzi i chamstwo. Proszę o nie przysyłanie ofert swoich produktów w komentarzach. Zwłaszcza dotyczy to stron z pożyczkami!! Komentarze o takiej treści nie będą publikowane. Przed dodaniem komentarza po raz pierwszy, proszę o przeczytanie strony "O mnie"