wtorek, 16 czerwca 2020

Oszczędzanie - kolejny nowy cel...Nadszedł u nas czas na skupienie całej naszej energii na spłacie kredytu hipotecznego, nie chcemy go spłacać na emeryturze. Ostatnie problemy gospodarki nie tylko krajowej, ale i światowej uzmysłowiły nam, że nie możemy dłużej zwlekać i trzeba na nowo „zacisnąć mocniej pasa”, by emerytura nie była wizją głodnego kulenie się w zimnym kącie z powodu spłaty naszej hipoteki za dom. Wróciliśmy do tego, co miesiąc odkładamy każdy pozostały po bilansie pieniążek, narzuciliśmy sobie też kwotę, która musi lądować dodatkowo na koncie kredytu hipotecznego.  Pamiętajcie, że warto tworzyć bufor finansowy by mieć choć odrobinkę na ten kryzysowy moment, by nie brać pożyczek u lichwiarzy i nadpłacać ogromnych odsetek.
W poradniku z 1927 roku już napisano, że powinniśmy odkładać jakiś przez nas narzucony sobie procent naszych miesięcznych dochodów, to powinno być naszą żelazną zasadą, jeśli np. co miesiąc zrobimy wszystko by odłożyć 100 zł po roku mamy 1200 zł takiej drobnej rezerwy. My tak zaczęliśmy robić od dłuższego czasu i bardzo się z tego cieszymy. Wiem, że pozornie wydaje się nam to mała kwota, ale wierzcie mi, czasem właśnie ta mała kwota, taki „orzeszek” zebrany do spiżarki może nas uratować.  
Od wielu lat staramy się dokładnie planować nasz jadłospis, zakupy, wydatki. Bardzo ważną rzeczą jest dokładna analiza naszych zasobów i realnych potrzeb. My postanowiliśmy zminimalizować wydatki na odzież, książki, rozrywki i podróże. Na mieście nie jadamy, kawy na wynos nie kupujemy, ciasta tylko i wyłącznie domowe, więc tu cięć już brak.
Ostatnio nasz biblioteka dała nam bezpłatny dostęp do wypożyczalni ebooków i audiobooków są tam nowości więc tym bardziej nie musimy wydawać pieniędzy na książki.  Podróżować postanowiliśmy tak daleko jak daleko damy rade jechać na rowerach zabierając nasz prowiant z domu. Chcemy odkrywać ciekawostki w naszej okolicy pieszo czy też na rowerach. Nie jedziemy w tym roku nigdzie na wakacje, postaramy się jedynie pojechać na jednodniowe wycieczki – nad morze, nad jezioro i w góry (Jura). Mieszkamy w centrum Polski więc nie raz już tak podróżowaliśmy.
Udało nam się wygrać bezpłatny dostęp do Netflix na 6 miesięcy więc filmowe wieczory też przypadkiem mamy gratis, do tego domowy popcorn, owoce, domowa lemoniada i wieczór rodziny super.

Z powodu, że nie jedziemy na wakacje więcej posadziliśmy warzyw w ogrodzie i mamy czas by się nimi lepiej zająć co daje nam oszczędności na warzywach i owocach, w tym roku robimy przetwory, nalewki, wina, mrożonki ze wszystkich sezonowych owoców i warzyw.  To też będą spore oszczędności. Zrobiliśmy z tego co było w komórce, domu system zbierania wody deszczowej, więc nie wydamy dużych kwot na wodę do podlewania warzyw i roślin owocujących.

Odzieży nie będziemy kupować do końca roku co najmniej, mam dwie maszyny do szycia, umiejętności (jeden z moich zawodów to technik odzieżowy), dzieci już tak szybko nie rosną, mam zapasy tkanin i dzianin oraz włóczek więc poradzimy sobie, a z córką mamy przy tym niezłą zabawę.

Opał na zimę kupiliśmy (brykiet) w chwili, gdy była wiosenna wyprzedaż i dzięki temu sporo zbiliśmy koszty ogrzewania domu.

Nasze wcześniejsze doświadczenia kryzysowe oraz kwarantanna pomogły nam w powiększeniu umiejętności kosmetyczno – fryzjerskich, więc tu tez nie wydamy za dużo. Udało mi się zrobić córce ombre na włosach (farba dodatkowo farba dobrej jakości w promocji zamiast 25 zł zapłaciłam 15 z aplikacją sklepu), znajomi mówią, że wyszło profesjonalnie (uczyłam się z poradników zrobionych przez fryzjerów w Internecie). Na paznokciach opanowałyśmy z córką różne techniki dzięki temu tez oszczędzamy.

W tym roku zaskoczyła nas naprawa pralki i obudowy kominka, na szczęście udało się wyjść bez większych kosztów z tej sytuacji. W pralce zepsuł się silnik, który ma 10 lat gwarancji, a pralka ma 7 lat, więc w ramach gwarancji naprawa. Kominek wymagała nowej terakoty/gresu, poprzednia po 13 latach odpadła, udało nam się kupić resztki serii (ilość nie była potrzebna duża) za 39 zł m2, do tego klej w jakiejś szalonej promocji worek przeceniony 70%, robocizna gratis – kilka lat temu maż się nauczył układać glazurę i od tej pory robi to sam ze wspaniałym efektem, a do tego robi to według najdziwniejszych moich pomysłów, a nie kosztuje nas to więcej.

Większość żywności robimy sami – wędliny, pasztety, pasty, pieczenie, ciasta, ciasteczka, pieczywa itd. Mamy dobry skład produktu, a do tego koszty niższe. Odkryliśmy ostatnio również w okolicy lokalnych producentów, którzy wytwarzają żywność wysokiej jakości, a nie kosztuje ona kosmicznych sum. Staramy się robić zakupy u rolników, na targach, w hurtowniach, dokładnie analizujemy ceny, kupujemy większe opakowania.
Tak to u nas na ten moment wygląda. Mamy nadzieję, że uda nam się szybciej pozbyć kredytu hipotecznego i będziemy mogli spokojnie wyczekiwać emerytury. 

7 komentarzy:

 1. Jestes niesamowita. Twoje wpisy czyta się z duzym zainteresowaniem. Zaglądam za każdym razem i oczekuje kolejnych porad jak zyc w dzisiejszym swiecie wg SWOICH zasad i na SWOICH warunkach. Jesteś wzorem dla niejednej mlodej i starszej Pani Domu :).

  OdpowiedzUsuń
 2. Podziwiam Cię za zaradność. Bardzo często zaglądam na blog aby czerpać z niego inspirację. Renata

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję za ciepłe komentarze. odkrywam przed Wami moje dość intymne problemy, czasem najbliżsi o nich nie widzą lub nie chcą wiedzieć.

  OdpowiedzUsuń
 4. Od lat tutaj zaglądam na Twojego bloga i naprawdę znajduje ciekawe tresci😊

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo miło się Ciebie czyta. Uwielbiam TU zaglądać

  OdpowiedzUsuń
 6. Zaglądam do Pani bloga od kilku lat. Jest on dla mnie inspiracją oraz motywacją do zrównoważonego życia. Dziękuję:-)
  Niepokoi mnie sytuacji związana z koronawirusem. Obawiam się, że w związku z tym wszystkim może czekać nas duży kryzys gospodarczy, a co za tym idzie również finansowy. Pomyślałam, że może mogłaby Pani zamieścić na blogu wpis, jak przygotowywać się na taką ewentualność? Może czytelnicy bloga mogliby podzielić się swoimi pomysłami?

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń

"Artykuł 216 Kodeksu karnego brzmi:
Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności"
Nie godzę się na wulgarne zachowanie, krytykę dla krytyki bez konstruktywnej wypowiedzi i chamstwo. Proszę o nie przysyłanie ofert swoich produktów w komentarzach. Zwłaszcza dotyczy to stron z pożyczkami!! Komentarze o takiej treści nie będą publikowane. Przed dodaniem komentarza po raz pierwszy, proszę o przeczytanie strony "O mnie"