niedziela, 14 czerwca 2020

Ogródek ziołowy na "balkonie"
W tym roku u nas pełne wykorzystanie każdej przestrzeni na uprawy, przed wejściem do domu na powierzchni przypominającej średniej wielkości balkon mam ogródek ziołowy a na nim – trzy rodzaje mięty, melisę, tymianek, cząber, kolędę, majeranek, szałwię, liść laurowy, dwa rodzaje bazylii, rozmaryn, oregano i trawę cytrynową. Część roślin wysiałam w domu, a część kupiłam gotowe sadzonki, kolendrę najpierw wysiałam w ogrodzie, początkowo nie wschodziła, więc na próbę kupiłam w markecie (była w Lidlu promocja), nie wierzyłam, że się przyjmie a ona mnie zaskoczyła, nie dość, że wypiękniała to się rozrosła. Na zagonkach w ogrodzie mam jeszcze lubczyk. Wspaniale mieć pod ręką świeże z własnej uprawy zioła.  Musiałam zrobić etykiety by łatwiej było rodzinie rozróżniać zioła, etykiety można zrobić z pociętych plastikowych opakowań i wypisać wodoodpornym flamastrem. 


Obok na podłodze stoi jeszcze jedna skrzynka i na parapecie jest kolejna. 


Uwielbiam swój ogród, niestety w tym roku jest bardzo duża plaga mszycy, będziemy musieli opryskać krzaki pomidorów pod folią, bo po raz pierwszy od czasu jak mamy tunel i tam zawitała mszyca.  W rym roku poważnie podeszliśmy do łapanie deszczówki, udaje nam się obecnie łapać około 1200 litrów, mamy jeszcze pojemniki, do których przelewamy deszczówkę w czasie intensywnych opadów ze zbiorników podłączonych do rynien, na razie podlewamy wyłącznie wodą deszczową wszystko w ogrodzie, udaje nam się przetrwać od deszczu do deszczu dzięki dodatkowemu przelewaniu wody do zbiorników nie podłączonych do rynien. Widzimy, że nasze rośliny lubią bardziej tę wodę niż prosto z sieci. Nasze gminne miasto dodatkowo ufundowało bony na zakup roślin dla domostw w których zbierana jest deszczówka, dzięki nim nareszcie posadziłam czerwony klon, czerwoną śliwo – wiśnię (podobno ma bardzo słodkie owoce), różę na pniu oraz konwalie (uwielbiam konwalie) i kiwi pienne dosadziliśmy (zmarzł nam zapylacz tej wiosny).  Bon był na kwotę 200 zł, bardzo to miłe ze strony Urzędu Miasta.  

3 komentarze: 1. Wspaniały ogródek ziołowy! I nawet na maleńkim balkonie można postawić regał i mieć albo kwiatki albo ziółka a nie graciarnię.
  Ty masz przed wejściem do domu,to też ciekawie wygląda taki ziołowy zakątek :)
  Zbierając deszczówkę,naprawdę się oszczędza sporo wody a jak jeszcze gmina dała bon i dzięki niemu wzbogaciłaś się o kolejne roślinki, to taki gratis cieszy.
  W ub.roku miałam miętę z Lidla i przyjęła się bez problemu.Natomiast kilka dni temu kupiłam w Lidlu pietruszkę,ładną i dzisiaj widzę a mszyce dopadły,drobniutkie muszki i jakieś białe maleńkie robaczki a do tego końcówki nagle zrobiły się białe :(
  Już nie uratuję?
  Masz Oszczędnie dobry przepis na oprysk pomidorków?
  Opryskiwałam zapobiegawczo wodą z czosnkiem w zeszłym roku.Skoro jest tyle mszyć to zrobię i na wszelki wypadek opryskam:(
  Moje "hektary" malutkie, balkon długi ale wąski, mieszam na nim,przestawiam ale musi być miejsce na zielone,na suszarki z praniem i miejsce do siedzenia pod parasolem.
  Już i tak nagle zachciało mi się cukini i dyni:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne zioła! A co do zbierania deszczówki, to rusza teraz program "Moja woda", gdzie można uzyskać do 80% (nie więcej niż 5000pln) zwrotu kosztów poniesionych na budowę systemu poboru deszczówki, oczka wodnego, itp. My korzystamy ze studni głębinowej i hydroforu, ale chcemy taki pojemnik na deszczówkę (3,5m3), wbudowany w ziemię, sobie jeszcze założyć, bo niestety w studni przy dłuższej suszy brakuje czasami wody :/

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawie to zosatło opisane.

  OdpowiedzUsuń

"Artykuł 216 Kodeksu karnego brzmi:
Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności"
Nie godzę się na wulgarne zachowanie, krytykę dla krytyki bez konstruktywnej wypowiedzi i chamstwo. Proszę o nie przysyłanie ofert swoich produktów w komentarzach. Zwłaszcza dotyczy to stron z pożyczkami!! Komentarze o takiej treści nie będą publikowane. Przed dodaniem komentarza po raz pierwszy, proszę o przeczytanie strony "O mnie"