środa, 7 lipca 2021

Nalewka z czerwonej porzeczki

 


Zbiory czerwonej porzeczki za nami, udało się w tym roku zrobić to jednego dnia, zbiór i przetwarzanie. Zebraliśmy około 25 kg wspaniałych czerwonych owoców. W spiżarni stoją już dumnie słoiczki z dżemem porzeczkowym (13 sztuk), na blacie w kuchni nasiąkają owoce na nalewkę, a w jadalni stoją dwa pojemniki gdzie ruszyła fermentacja wina.  W następnej kolejności czekamy na dojrzenie czarnej porzeczki, w tym roku wygląda, że będzie jej sporo więc po raz pierwszy nastawię z niej również nalewkę. Obecnie przetwarzam owoce głównie z mojego lub taty ogrodu, raczej staram się nie kupować.
Przepis na nalewkę z czerwonych porzeczek (smakuje jak z żurawiny)

 • 1 kg obranej z łodyżek porzeczki czerwonej
 • ½ litra wódki
 • ½ litra spirytusu
 • 1 kg cukru (w tym roku zrobię niej)

Zalewamy owoce alkoholem i odstawiamy na 6 tygodni w szklanym naczyniu,  codziennie wstrząsamy naczyniem. Po tym czasie zlewamy alkohol do butelek i zasypujemy cukrem codziennie potrząsamy, trzymamy tak długo, aż cukier całkowicie się rozpuści, następnie łączymy alkohol z powstałym sokiem, owoce można wykorzystać do lodów utrzymają się w lodówce przez 4 tygodnie. Przelewamy do butelek sok wymieszany z alkoholem i odstawiamy na 3 miesiące. Wychodzi naprawdę przepyszna nalewka świetna na zimowe wieczory.


5 komentarzy:

 1. Prosty przepis, a tyle przyjemności zimową porą. Dziękuję, że w takim upale chciało ci się napisać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Super pomysł na wykorzystanie owoców :) pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy te proporcje mogą być zastosowane do nalewki z czarnej porzeczki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba cukier zmniejszyć, czarna słodsza. Ja bym połowę dała.

   Usuń
 4. Sama nalewek nie robiłam, jedynie lata temu na winko mąż nastawiał.
  Natomiast poczęstowali nas,nalewka z czarnej porzeczki tylko na spirytusie t.Przepyszna.
  W zamieszaniu,nie wzięłam przepisu.
  Mamy butelkę w prezencie.
  W tym roku,już nie było czarnej porzeczki,ale może w przyszłym sezonie,uda się podziałać z nalewkami:)

  OdpowiedzUsuń

"Artykuł 216 Kodeksu karnego brzmi:
Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności"
Nie godzę się na wulgarne zachowanie, krytykę dla krytyki bez konstruktywnej wypowiedzi i chamstwo. Proszę o nie przysyłanie ofert swoich produktów w komentarzach. Zwłaszcza dotyczy to stron z pożyczkami!! Komentarze o takiej treści nie będą publikowane. Przed dodaniem komentarza po raz pierwszy, proszę o przeczytanie strony "O mnie"