piątek, 21 stycznia 2022

Ferie zimowe bez kasy

 


U nas ferie dopiero w lutym, ale oficjalnie już rozpoczął się czas wypoczynku zimowego w Polsce dla dzieci i młodzieży. Wielu rodziców ma poważny problem gdy brak funduszy w portfelu na zaplanowanie wolnego czasu dzieciom.  Co poradzić z tym problemem? Wszystko oczywiście zależy od tego w jakim wieku jest dziecko, jak pracujemy i dysponujemy czasem, czy mamy wsparcie rodziny, jakim funduszem dysponujemy itp.

Pierwsza rzecz to sprawdźcie czy np. w bibliotece rejonowej dla dzieci nie są organizowane bezpłatne zajęcia, u nas co roku takie się odbywają, owszem nie na cały okres ferii, ale na 4-5 dni po 3 godziny dziennie jest organizowany czas dla dzieci. Podobnie sprawa się ma w MDK, u nas za niewielka opłata (posiłek dla dzieci trzeba opłacić i ewentualnie wejściówki, ale przy wejściach grupowych są to bardzo małe koszty), dzieci mają tam zapewniona opiekę i różne zajęcia przez około 5-6 godzin dziennie. Nie wiem jak teraz podchodzą do tego faktu szkoły podstawowe, moje dzieci nie chodzą już do niech, podobnie dzieci naszych znajomych, albo maluchy, albo licealiści i wyżej.  Kiedyś były niedrogie ferie organizowane przez szkoły. Kolejna możliwość to nadrobienie zwiedzania muzeów w najbliższej okolicy, każde muzeum ma dni bezpłatnego wejścia, warto sprawdzić co i jak, by urozmaicić czas wolny od nauki dziecku. Czasem w muzeach są organizowane bezpłatne warsztaty, tyle że trzeba się zapisać, bo ilość miejsc jest ograniczona. U nas w gminie działa lodowisko okresie ferii bezpłatne, tylko trzeba mieć własne łyżwy lub zapłacić za wypożyczenie, rozrywka fajna, niezbyt kosztowna. Sprawdźcie czy baseny nie robią promocji w okresie ferii, w wielu miastach ustalają opłatę stałą za wejście i jest to naprawdę korzystna cena. Myślę, że dla wielu dzieci najfajniejsze będzie spędzić czas z rodzicami, by mieć ich na wyłączność, zwłaszcza dzieci młodsze, wspólne gotowanie, gry planszowe, oglądanie bajek, filmów familijnych, spacery. Można zrobić domowe atelie fotograficzne i urządzić przebieranki, a potem robimy zdjęcia, wystarczy gładkie prześcieradło, obrus do rozwieszenia, lampka i zaczynamy zabawę.  Jest okres karnawału, możemy urządzić zabawę karnawałowa w domu,  przebieranki, domowe własnoręcznie zrobione przekąski i zabawy przy muzyce chyba lubią wszystkie młodsze dzieci. Starsze dzieci można zabrać do biblioteki w której możemy pokazać im starodruki, w każdymi większym mieście są takie biblioteki, pamiętam jak z zapartym tchem oglądałam ręcznie kolorowany herbarz, mogłam go oglądać/studiować tylko przez godzinę, miałam wtedy chyba z 16 lat, a pamiętam tę chwile do dziś.  Poszukajmy wystaw sztuki, które często w ferie są bezpłatnie dostępne dla młodzieży.  Można ferie zimowe zaplanować na wiele sposobów wszystko zależy od naszej wyobraźni i nie musza one kosztować kroci by były ciekawe i warte zapamiętania.

Ja mam dzieci właściwie dorosłe, bo córka 18 lat ukończy jesienią, jest najmłodsza z całej trójki. Po za tym typowe ferie zimowe ma tylko córka, bo syn za chwilę zacznie sesje egzaminacyjną i trudno powiedzieć jak mu to czasowo wyjdzie. Najstarszy syn zakończył edukację ponad rok temu, więc ferie to już nie jego bajka. Córka sama robi sobie plany – wyjście ze znajomymi na lodowisko, do kina, leżenie przed tv, granie na komputerze, szlifowanie gry na gitarze, pomoc w stajni w zamian za jazdę konną. Mamy z głowy planowanie czasu wolnego naszym dzieciom.  Może wyskoczę z córką do muzeum światła oraz na czasową wystawę z okresu PRL-u.

Polecam przeglądać strony miejskie tam często są wstawiane propozycje bezpłatnych atrakcji dla dzieci w okresie ferii. Pamiętajcie, ferie bez kasy nie musza być nudne!!!


5 komentarzy:

 1. Musisz być gdzieś z mojej okolicy, bo muzeum światła jest w Łodzi. I też się zastanawiam, nad odwiedzinami u nich. Lodowisko to bardzo fajna sprawa, chodzimy z synem (15lat w lipcu) albo lata z kolegami. Już sobie wymyślił ze zrobi maraton gier na komputerze...i obejrzy wszystkie seriale na netflix😀😀 zobaczymy co z tego wyjdzie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedyś mieszkałam w Łodzi, urodziłam się w Łodzi :)

   Usuń
 2. Przecież jest nadal 500+ oraz bony wakacyjne? To raczej rodzicom jest łatwiej niż lata temu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Teraz to 500 plus pójdzie na prąd i gaz.. o ile wystarczy

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak godzisz opiekę nad najstarszym synem z pracą?

  OdpowiedzUsuń

"Artykuł 216 Kodeksu karnego brzmi:
Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności"
Nie godzę się na wulgarne zachowanie, krytykę dla krytyki bez konstruktywnej wypowiedzi i chamstwo. Proszę o nie przysyłanie ofert swoich produktów w komentarzach. Zwłaszcza dotyczy to stron z pożyczkami!! Komentarze o takiej treści nie będą publikowane. Przed dodaniem komentarza po raz pierwszy, proszę o przeczytanie strony "O mnie"