poniedziałek, 23 listopada 2015

Domowa kiełbasa



Kiełbasa domowa według przepisu Kazimiery Pyszkowskiej

Obecnie nie kupujemy już zupełnie gotowych wędlin, po głębszym przeanalizowaniu ich składu zupełnie przeszedł nam apetyt na gotowe wędliny. Ostatnio czytałam artykuł o tym, jakie cuda wykryto w składzie wędlin np. w drobiowej wędlinie - wieprzowinę, w każdym rodzaju wędlin wykryto u niektórych producentów nawet śladowe ilości mięsa ludzkiego. Co prawda takie cuda były głównie w parówkach, ale jakoś zupełnie nie mam chęci na gotowy produkt, który otrzymuję w formie mielonej. Dlatego pasztety i wędliny robimy sami, mięso na mielone mielimy sami. Kupujemy je w formie półtuszy, więc widzimy, z jakiego zwierzęcia pochodzi, Nie mamy, co prawda wpływu na sposób karmienia zwierząt, ale choć w dużym procencie mamy wpływ na produkt końcowy.



Kiełbasa przed wędzeniem, świeżo po napełnianiu jelit

Składniki: 
  • 5 kg wieprzowiny (łopatka, karkówka lub szynka), 
  • ½ kg słoniny, 
  • 5 g saletry, 
  • 150 g soli, 
  • łyżka pieprzu (ilość według upodobań), 
  • 5 ząbków czosnku, 
  • cienkie jelita np. wieprzowe.

Mięso zmieliłam przez sitko z dużymi otworami (zakupiłam do maszynki oczko o bardzo dużych oczkach) w przepisie zaleca się drobne posiekanie, ale jakoś nie paliłam się do siekania 5,5 kg mięsa.  Mieszamy z solą, saletrą i przyprawami. Odstawiamy w chłodne miejsce przynajmniej na noc. Ja odstawiłam na dobę. Następnie wlewamy szklankę zimnej, przegotowanej wody i utarty czosnek dokładamy, całość dokładnie mieszamy. Masą napełniamy jelita i osuszamy kiełbasę przez jedną dobę. Potem wędzimy i oparzamy/ zaparzamy (w sumie nie wiem jakiej formy użyć)  lub traktujemy ją jak białą kiełbasę i tylko sparzymy.  Mąż wędził kiełbasę 4 godziny w temperaturze 40-45 stopni. Następnie została zaparzona przez 40 minut w temperaturze 80 stopni. Wodę z gotowania kiełbasy wykorzystuję do ugotowania barszczu białego, grochówki, kapuśniaku lub bigosu.


Kiełbasa po wędzeniu i zaparzeniu




4 komentarze:

  1. a jak wyglada u Was proces wedzenia (macie prawdziwa wedzarnie?) i zaparzania (z tekstu domyslam sie, ze to gotowanie w wodzie, tak?)
    Ile gotowej kielbasy otrzymujesz z tej ilosci miesa?
    Przepraszam, ze zarzucam tymi pytaniami ale ja dopiero ucze sie od Ciebie 'ekonomicznego a godnego' zycia
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mamy dwie wędzarnie. Jedną taką http://godnezycie.blogspot.com/2014/12/wedzarnia-balkonowa.html, a drugą w beczce którą zrobił mąż. Nie piszę w sumie o gotowaniu, bo jednak gotowanie odbywa się w wyższej temperaturze, a tu staramy się utrzymać 80 stopni. Z 5,5 kg mięsa wyszło mi 4 kg gotowej kiełbasy.

      Usuń
  2. Pochodzę ze wsi więc "swojska" kiełbasa jest mi znana. U nas przy świniobiciu mieliło się mięso doprawiał " na oko" tego samego dnia też dawało się w jelita i wędziło. Samo wędzenie trwało kilka godzin, dym nie mógł być za gorący. Kiełbasa była gotowa jak tłuszcz zaczoł wyciekać. Nie zaparzaliśmy takiej kiełbasy, zresztą szynki wędzonej też nie parzyliśmy. Szynka poprostu była dłużej wędzona.

    OdpowiedzUsuń
  3. Do maszynki można kupić tzw szarpaki - specjalne sitka do krojenia mięsa na kiełbasę. Polecam

    OdpowiedzUsuń

"Artykuł 216 Kodeksu karnego brzmi:
Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności"
Nie godzę się na wulgarne zachowanie, krytykę dla krytyki bez konstruktywnej wypowiedzi i chamstwo. Proszę o nie przysyłanie ofert swoich produktów w komentarzach. Zwłaszcza dotyczy to stron z pożyczkami!! Komentarze o takiej treści nie będą publikowane. Przed dodaniem komentarza po raz pierwszy, proszę o przeczytanie strony "O mnie"