środa, 27 grudnia 2017

Domowa chałwa
Każdy lubi sobie w święta dogadzać. My również to lubimy, ale chcemy wiedzieć, co jemy, więc te przysmaki sami produkujemy. Jednym z naszych przysmaków świątecznych była domowa chałwa. Uwielbiamy ja, jest pyszna i zdrowa.
Potrzebujemy:

 • 200 g sezamu
 • 4 łyżki miodu
 • Opcjonalnie – orzechy, migdały (my nie używamy), można dodać kakao lub pół na pół zrobić. Część chałwy z kakao, a cześć np. z wanilią.
Podprażam na suchej patelni chwilkę sezam, trzeba uważać by nie przypalić go, bo zrobi się gorzki. Studzimy sezam, a następnie mielimy w blenderze/melakserze razem z miodem i ewentualnie kakao lub wanilią na gładką masę. Następnie przekładamy masę do miseczki i możemy dodać orzechy lub migdały, wyrównujemy powierzchnię i odkładamy do lodówki, po około godzinie mamy gotową domową chałwę.  Jest tańsza, ma dużą zawartość sezamu, nie ma dodatków chemicznych, słodkość możemy dobrać sami według uznania. Sezam ma dużą zawartość wapnia, polecam na diecie bez mlecznej. 

2 komentarze:

 1. Musi być pycha :) I jakie ładne wizualnie :)
  U mnie miód nie przejdzie, syrop klonowy w zastępstwie.
  A z sezamu tahini, czyli domową pastę z sezamu spróbuj zrobić Kochana, jak masz dobry sprzęt.
  Dużo taniej wychodzi i jest pyszna :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pastę z sezamu do humusu robię, choć nie za często bo niestety synek ma niewielką alergię na sezam, na szczęście chałwy po prostu nielubi.

   Usuń

"Artykuł 216 Kodeksu karnego brzmi:
Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności"
Nie godzę się na wulgarne zachowanie, krytykę dla krytyki bez konstruktywnej wypowiedzi i chamstwo. Proszę o nie przysyłanie ofert swoich produktów w komentarzach. Zwłaszcza dotyczy to stron z pożyczkami!! Komentarze o takiej treści nie będą publikowane. Przed dodaniem komentarza po raz pierwszy, proszę o przeczytanie strony "O mnie"