piątek, 20 listopada 2020

Listopad w ogrodzie

 


Trochę o ogrodnictwie tym razem. Kocham swój ogród, co raz silniejsza czuję z nim wieź, nadal bardzo mało wiem, uczę się cały czas. Niestety ilość „szkół” jak pielęgnować ogród i sad jest tak wiele, że często się gubię w tym.  Mam taki kalendarz działkowca/sadownika i w nim są porady zawarte na listopad, jakie pracy powinniśmy wykonać w listopadzie i co możemy wysiać na siew ozimy, chcę się z Wami tym podzielić.
Prace ogrodowe w listopadzie:

 • po zbiorach oczyszczamy zagony. Glebę przekopujemy i zostawiamy w ostrej skibie (nie rozgrabiamy)
 • wydmuchujemy wodę z węży i je zabezpieczamy. Zabezpieczamy przebiegające na zewnątrz rury z wodą i krany.
 • chowamy węże ogrodowe, zraszacze w suche miejsce
 • czyścimy meble ogrodowe. Przykrywamy je lub chowamy na zimę, jeśli dysponujemy miejscem w szopie lub garażu.
 • czyścimy ścieżki i trawniki z opadłych liści, pozostawione na trawnikach sprzyjają rozwojowi pleśni śniegowej.
 • przed nadejściem mrozów wyjmujemy z wody elektryczne pompy i filtry.
 • obficie podlewamy krzewy i drzewa, szczególnie rośliny zimozielone, te rośliny zimą są również aktywne.
 • po pierwszych przymrozkach wykopujemy dalie, pacioreczniki, mieczyki i lilie.

Listopad to czas siewów ozimych warzyw. 

Podwójna ilość nasion wysiewamy tuż przed pierwszymi przymrozkami, na zagony z glebą lekka, nie zaskorupiająca się. Ziemia 3-4 tygodnie wcześniej powinna zostać wzbogacona nawozami mineralnymi potasowo-fosforowymi i przekopana.

Na siew ozimy nadają się warzywa: marchew, pietruszka, por, szpinak, rabarbar oraz oper. Możemy siać marchew w odmianach Amsterdamska, Pierwszy Zbiór, karotka, Lenka, Nantejska, Zina oraz pietruszkę Berlińska, Vistula. Marchew i pietruszkę sadzimy na zagonach po ogórkach lub warzywach cebulowych, kapustnych. Możemy też sadzić czosnek ozimy. Po przemarznięciu gleby, grządki okrywamy np. słomą lub stroiszem.

Ja w tym roku przez covid mocno jestem opóźniona, najpierw słabość podczas choroby a teraz po. Mam nadzieję, że pogoda nam pozwoli jeszcze popracować w ogrodzie.

 


"Artykuł 216 Kodeksu Karnego:

Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności."


3 komentarze:

 1. Cudo! O takim kalendarzu ogrodnika chętnie poczytam, co kiedy robić w ogrodzie bo pomimo skromnych 50m2 tez marzy mi się własna marchewka. Mam nadzieję, że będziesz miała na to czas i ochotę ��

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

"Artykuł 216 Kodeksu karnego brzmi:
Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności"
Nie godzę się na wulgarne zachowanie, krytykę dla krytyki bez konstruktywnej wypowiedzi i chamstwo. Proszę o nie przysyłanie ofert swoich produktów w komentarzach. Zwłaszcza dotyczy to stron z pożyczkami!! Komentarze o takiej treści nie będą publikowane. Przed dodaniem komentarza po raz pierwszy, proszę o przeczytanie strony "O mnie"