piątek, 22 października 2021

Dzieci i pieniądze

 


Rozmawiacie z dziećmi o pieniądzach? Czy Wasze dzieci wiedzą, że pieniądze nie biorą się z bankomatu? Rozmawiacie z dziećmi o wydatkach i Waszych zasobach finansowych? W jakim wieku zaczęliście rozmowy o finansach domowych z dziećmi?My chyba zaczęliśmy pierwsze rozmowy z dziećmi jak miały pięć lat, takie proste skąd są pieniądze w bankomacie, ile można kupić gum za 10 zł itp. Jak dzieci były starsze zaczęliśmy tłumaczyć więcej, mówiliśmy o naszym budżecie, o wydatkach. Jak dzieci zbliżały się do pełnoletności daliśmy zadanie by wyliczyły ile potrzebowały by pieniędzy na samodzielne życie. Potem układali jadłospis za te kwotę która wyliczyli sobie na jedzenie z rozpisaniem cen (są dostępne w necie). Młodszy syn jak wyliczył to stwierdził, że trudna sprawa z tym budżetem własnym, bo wyszedł mocno po za ewentualna jego podstawową pensję i nie wiedział na czym mógł by jeszcze oszczędzić.

Nasze dzieci po ukończeniu 17 roku życia zaczynają drobne zarobkowanie na własne potrzeby, a po 18 roku życia wycofujemy się z kieszonkowego. Płacimy za edukację, odzież, książki, dojazdy, oczywiście mieszkają z nami, żywimy, leczymy. Nie finansujemy wyjść do kina, wypadów na miasto, trunków itd.

Obecnie nasz syn student jest w stanie mimo wykładów dorobić koło 180-200 zł tygodniowo, więc jest w stanie utrzymać swój samochód, opłacić siłownię i mieć finanse na wyjście ze znajomymi, owszem bez szaleństw, ale może to wszystko spokojnie ogarnąć. W tym roku w okresie 4 miesięcy wakacyjnych dorabiał sobie więc miał fundusze na wypad ze znajomymi nad morze i mógł odłożyć. Syn ma kolegów którzy od ukończenia 18 lat, przeszli na całkowite własne finansowanie – odzież, telefon, rozrywki po za żywieniem i lokum, nawet za rekrutację na studia rodzice płacili np. za 2 kierunki, jak chcieli więcej płacili sami. Znajomych córka po zdaniu matury finansuje się sama – ubrania, kosmetyczka, wakacje, rozrywki zupełnie są po jej stronie całe studia pracuje, w przyszłym roku robi magistra i udało jej się pogodzić pracę ze studiami, zarabiała miesięcznie od 500 do 1000 zł. Syn i córka naszych dobry znajomych dostawali co miesiąc od rodziców określoną kwotę na wynajem mieszkania, żywienie (studiowali dość daleko od domu) a resztę musieli sami ogarnąć. Ukończyli prawo i medycynę, dali radę.

Opisane przypadki to nie są rodziny żyjące na krawędzi finansowej, po prostu uznali, że wprowadzą w życie ludzi nie gotowych na samodzielne finansowanie. Staramy się czerpać z doświadczeń innych. Raz nam wychodzi, a innym razem nie, czasem jesteśmy twardzi, a innym razem odpuszczamy, no cóż tak to jest z byciem rodzicem.

A jak Wam idzie przygotowywanie dzieci do dorosłości, nie do pełnoletności, ale do dorosłości?

 


1 komentarz:

  1. Kolejny inspirujący post, jak wszystkie praktycznie tutaj. Czytam blog od wielu miesięcy i ciągle znajduję jakieś perełki. :). Do tej pory nie komentowałam żadnego postu. Mamy 2 córki w wieku 10 i 14 lat. Obie dostają kieszonkowe, młodsza w gotówce do ręki, starsza na konto. Napiszę o starszej, bo młodsza narazie wydaje te sumki na jakiś swoje małe przyjemności:). Starszej córce przelewam z początkiem miesiąca pewna kwotę na konto- z tego pokrywa zakupy dodatkowych przekąsek, napojów, jakieś wyjścia z koleżankami, ew dodatkowe nagłe zakupy szkolne. Oczywiście my utrzymujemy, płacimy za obiady w szkole itp codzienne wydatki. Nadwyżki z kieszonkowego córka może sobie przeznaczyć na to, co chce, wg własnego uznania, aktualnie oszczędza na jakiś większy zakup. Uważam, że wdrażanie dzieci w finanse domowe to konieczność, muszą wiedzieć,że wszystko kosztuje,że pieniądze nie biorą się znikąd.
    Pani Doroto, jest pani dla mnie naprawdę niezwykle inspirująca osoba i mimo,że prowadzimy nasze gospodarstwa domowe w zupełnie odmienny sposób, czerpię z Pani rad garściami. Życzę wszystkiego dla Pani i całej rodzinki!!

    OdpowiedzUsuń

"Artykuł 216 Kodeksu karnego brzmi:
Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności"
Nie godzę się na wulgarne zachowanie, krytykę dla krytyki bez konstruktywnej wypowiedzi i chamstwo. Proszę o nie przysyłanie ofert swoich produktów w komentarzach. Zwłaszcza dotyczy to stron z pożyczkami!! Komentarze o takiej treści nie będą publikowane. Przed dodaniem komentarza po raz pierwszy, proszę o przeczytanie strony "O mnie"