piątek, 9 lutego 2024

Ostatki/zapusty

 


Za nami tłusty czwartek, ale to nie koniec atrakcji kulinarnych i zabawy, przed nami ostatnia sobota karnawału i ostatki. Nie wiem czy wiecie, ale ostatki to nie był jeden jak teraz dzień, w średniowieczu ostatki zaczynały się tłustym czwartkiem i trwały do środy popielcowej. W okresie ostatków/zapustów starano się najadać do syta, by przygotować się do wielkiego postu. Zwyczaj jedzenia pączków w wersji słodkiej w Polsce pojawił się około XVI wieku. Dawniej zjadano się pączkami nadziewanymi słoniną, boczkiem i mięsem. W Polsce kres ostatkowy nazywany był tez śledzikiem. Przez te kilka dni bawiono się bardzo hucznie, odbywały się bale, kuligi, potańcówki. Czyszczono spiżarnie z produktów łatwo się psujących tak wedle podań powstała pączek, bo masło, jaja, mleko łatwo ulegało zepsuciu, a przecież zaczynał obowiązywać post, więc kończono resztki. Zresztą jak sama nazwa wskazuje – ostatki.
Faworki oszczędnościowe

Faworki bezglutenowe

Pączki owsiano - żytnie z ziemniakami


Nie wiem czemu nie wstawiłam pączków pieczonych na bloga, są lżejsze i zawsze się udają, bo te smażone to bywa różnie, czasem do za mocno a czasem za słabo usmażymy. Faworki też można upiec. Na pewno jest to dobra alternatywa dla osób dbających o wagę, dla osób z problemami zwrotnymi np. dla wrzodowców, problemów z wątrobą i nadciśnieniowców. Zawsze można znaleźć dla siebie zdrową alternatywę i nie odmawiać sobie przyjemności. W końcu to ostatki!!! Miłej zabawy i pysznego jedzonka Wam życzę!!

 


2 komentarze:

"Artykuł 216 Kodeksu karnego brzmi:
Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności"
Nie godzę się na wulgarne zachowanie, krytykę dla krytyki bez konstruktywnej wypowiedzi i chamstwo. Proszę o nie przysyłanie ofert swoich produktów w komentarzach. Zwłaszcza dotyczy to stron z pożyczkami!! Komentarze o takiej treści nie będą publikowane. Przed dodaniem komentarza po raz pierwszy, proszę o przeczytanie strony "O mnie"