czwartek, 2 lutego 2017

Być wolnymDomyślam się, że wiele osób często czuje się przytłoczony otoczeniem, czasem zaczynamy się gubić we własnych emocjach, nie wiemy, kto jest naszym sprzymierzeńcem, a kto czeka na nasze potknięcia. Ocena sytuacji staje się, co raz trudniejsza.  Czasem szukamy winy w sobie, ale myślę, że warto rozejrzeć się dookoła i zastanowić, jakie osoby nas otaczają, czy nie są to ludzie, którzy krytykują nas tylko dla krytyki- uprawiają taki sport. 
Uważajcie na ludzi, którzy robią z siebie w sposób wyrachowany ofiary, nie chcą brać odpowiedzialności za siebie i swoje błędy i starają się dać ci do zrozumienia, że wszystko, co ich spotyka to twoja wina. Uważajcie na manipulatorów, opowiedzą różne historie by można było Wami manipulować, często są to przekolorowane, albo zupełnie nieprawdziwe sytuacje, a wszystko po to by mieć kontrolę. Ja najbardziej boję się osób złośliwych, takich, które wiedza jak sprawić mi ból i przykrość, znają moje słabości i wykorzystują to z pełną świadomością.
Pamiętajcie, że nie koniecznie są to dalecy znajomi, często to rodzina i przyjaciele.  Potrafią boleśnie nas krytykować, manipulować i być złośliwe. Bywa, że zupełnie nie zdajemy sobie z tego sprawy, a oni potrafią niszczyć w nas wiarę we własne możliwości, siłę i szczerość. Pragną uwagi, wsparcia i doskonale potrafią to robić. Chcą by to oni byli w centrum, by nad nimi się litowano, im pomagano, ich słuchano. Wasze problemy są niczym przy ich. Nie pragną Waszego szczęścia, nie chcą pomóc, a jeśli to tylko na ich warunkach.
Wiele razy pisałam o toksycznych ludziach, o wolności osobistej, niestety życie samo w sobie jest skomplikowane, niesie nam wiele trudności, murów do przebicia. Jest  jeszcze trudniejsze, kiedy musisz przebywać z tego typu ludźmi.
W chwili, gdy walczymy o byt i szczęście własne oraz swojej rodziny nie możemy sobie pozwolić na takie trudne układy międzyludzkie, to poważnie osłabia, potrzebna jest moc i wiele samozaparcia w wychodzeniu z długów i w tedy wyjątkowo ważne jest otaczanie się ludźmi nam przyjaznymi i wspierającymi.  Nie możemy rozdrabniać się na trudne i konfliktowe stosunki.  Niestety nie warto się trzymać trudnych relacji, czasem lepiej przytrzaskując sobie palce zamknąć jakieś drzwi i iść dalej.


W jaki sposób możesz być spokojny, wiedząc, że nie jesteś kochany za to, kim tak naprawdę jesteś, ale za to, kim udajesz, że jesteś.
Bycie wolnym to również bycie z ludźmi, przy których nie musimy udawać, spinać się, analizować nasze słowa, mówiąc krótko nie być sobą.


“Kiedy poświęcasz siebie, dając i pomagając innym, czynisz z nich nikogo innego, jak złodziei.”~ Iyanla Vanzant

Obecnie czasy są trudne, świat, kraj niesie nam tak wiele zmian, żyjemy w chaosie informacyjnym, często z problemami finansowymi i zdrowotnymi, nie utrudniajmy sobie tego jeszcze niszczycielskimi relacjami międzyludzkimi.
Niska samoocena, brak wiary w siebie, to nie są sprzymierzeńcy do podjęcia wyzwania. Pamiętajmy, że siła jest w nas, a chcieć to móc!!

A ja znowu filozofuję…. Przepraszam, ale ta pogoda chyba mnie tak nastraja i może książka którą czytam, taka filozoficzna jakoś…. 

3 komentarze:

 1. Witaj, nie przepraszaj tyle mądrych i ważnych słów tu napisałaś. Oj... ile razy ja się tak czułam ... lepiej bym tego nie ujęła. Nawet z wiekiem nie mogę nabrać dystansu do pewnych "ludzkich zjawisk". Pozdrawiam serdecznie. Monika

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobrze piszesz, siostro :-)
  Chociaż wyjście z toksycznej relacji nie jest łatwe. Zmanipulowanie często trzyma nas jak smycz. Więc częściej się powinno o tym mówić, żeby uwiązane osoby uwierzyły w siebie i miały siłę się urwać z tej smyczy.
  Uściski, Iza

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, trudno jest się odciąć, często boimy się - czy tak wypada, czy wolno, martwimy się o uczucia innych, zapominając o sobie.

   Usuń

"Artykuł 216 Kodeksu karnego brzmi:
Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności"
Nie godzę się na wulgarne zachowanie, krytykę dla krytyki bez konstruktywnej wypowiedzi i chamstwo. Proszę o nie przysyłanie ofert swoich produktów w komentarzach. Zwłaszcza dotyczy to stron z pożyczkami!! Komentarze o takiej treści nie będą publikowane. Przed dodaniem komentarza po raz pierwszy, proszę o przeczytanie strony "O mnie"