środa, 6 stycznia 2021

Postanowienia na ten rok?

 


Nowy Rok, nowe postanawiania! Zrobiliście już listę noworocznych postanowień? Jakieś plany oszczędzania, może jakieś pomysły zbierania pieniędzy na ….? Postanowienia redukcji śmieci, nie kupowania odzieży, obuwia, książek, gier, kosmetyków? Może zmiany w rozrywkach, jedzeniu na mieście?

U nas zeszły rok przyniósł znaczące oszczędności na jedzeniu bez zmniejszenia jakości. Wydaliśmy średnio 200 zł mniej niż w roku poprzednim. Myślałam, że będzie duży wzrost z powodu podwyżek, oraz faktu, że więcej czasu spędzamy w domu i wiadomo wtedy chętnie się kroczy dumnie lub ukradkiem do lodówki. Ale udał się zmniejszyć te wydatki, może dzięki temu, że mieliśmy więcej czasu na przygotowywanie posiłków, może więcej czasu na zrobienie zakupów.

My w tym roku przyjęliśmy wyzwanie jakie podrzuciła nam gmina, zrezygnowaliśmy zupełnie z oddawania odpadów zielonych, będziemy w tym roku kompostować kompletnie wszystkie odpady do tego celu się nadające. Ogród już został nawieziony naszym własnym kompostem, więc wiemy jakie są z tego korzyści, a dodatkowo oszczędzamy 20 zł miesięcznie i mamy dobrej jakości nawóz do ogrodu. Mąż 3 lata temu zbudował kompostownik na dwie komory i fajnie się sprawdził u nas.

Koleje wyzwanie to nie kupować odzieży, tylko w sytuacjach kryzysowych. W 2020 prawie nam się udało, nie wiele kupiliśmy. Może zmniejszymy odzieżowe wydatki jeszcze bardziej w 2021 roku.

Będą wydatki związane z naszym tegorocznym maturzystom, jak duże czas pokaże.

Inwestycja w łapanie wody deszczowej z zeszłego roku przyniosła już wymierne zyski (dwa razy użyliśmy wody z sieci do podlania roślin), więc mamy nadzieję, że i w tym zaoszczędzimy na wodzie.

Jeśli chodzi o rozrywki to udaje nam się ostatnio zmniejszyć maksymalnie ten dział kosztów. Już wcześniej pisałam o tym co robimy w wolnym czasie. Mam nadzieję, że ten poziom uda nam się utrzymać w tym roku. Czekaja na nas lenie wycieczki rowerowe, które uwielbiamy, zabieramy prowiant, koc i w drogę. Czasem nie zajecie sobie sprawy jakie ciekawostki można natrafić, my ostatnio trafiliśmy na dom z fosą w pobliskiej wsi, nie mieliśmy pojęcia, że coś takiego istnieje.

Bardzo jestem ciekawa jak Wy planujecie ten rok. A może postanowiliście nauczyć się czegoś co od dawna chcieliście i udało się Wam zdobyć czas/pieniądze/odwagę na ten cel?

Piszcie co u Was słychać.

 


3 komentarze:

 1. Dzień dobry :) Lubię takie posty podsumowujące, bo to zbiorczy dowód, że można oszczędnie i niedrogo ;)
  U nas w poprzednim roku rozbudowaliśmy ogród, a w tym roku ma się jeszcze powiększyć ;) Wróciłam do robienia większej ilości przetworów (a nie tylko buraczków ;) ). Niekupowanie ubrań wyszło u nas samoczynnie - dla dzieci mam ubrania po starszym kuzynostwie, kupujemy tylko buty, a my pracując z domu/w domu postanowiliśmy nic nie kupować i udało się :) Po za tym: uruchomiliśmy starą studnię głębinową i warzywnik, szklarnię i trawnik podlewamy tylko tą wodą. W tym roku także uruchamiamy swój kompost i na nieużytku za domem oprócz powiększonego warzywnika, kilku drzew owocowych i maliniaka będzie także kwietna łąka i domki dla owadów. Jest pewnie jeszcze z kilka rzeczy, które wymagają poprawy, by lepiej oszczędzać czy dbać o środowisko, ale dzielnie próbujemy z nimi walczyć ;) Aha, a poza tym także wróciłam do szydełkowania i podobnych robótek , a książki zawsze wolałam od przeciętnego serialu ;) Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem pod wrażeniem, sporo działań. Gratulacje!!

   Usuń
 2. Wydatki na maturzystów to będą, ale dopiero jak się dostaną na studia - koszty akademika, dojazdów, pomocy naukowych, komputery czy laptopy. Wszystko zależy od kierunku i już teraz warto zastanowić się jakie czekają was wydatki, a będą niemałe. Powodzenia!

  OdpowiedzUsuń

"Artykuł 216 Kodeksu karnego brzmi:
Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności"
Nie godzę się na wulgarne zachowanie, krytykę dla krytyki bez konstruktywnej wypowiedzi i chamstwo. Proszę o nie przysyłanie ofert swoich produktów w komentarzach. Zwłaszcza dotyczy to stron z pożyczkami!! Komentarze o takiej treści nie będą publikowane. Przed dodaniem komentarza po raz pierwszy, proszę o przeczytanie strony "O mnie"