czwartek, 15 kwietnia 2021

Podsumowanie kwartału

 


Czas na podsumowanie moich postanowień zmniejszenia bezsensownych wydatków.  Za nami już mocno marzec czyli pierwszy kwartał roku 2021 minął.  Jak na razie udaje mi się utrzymać tendencje zniżkową na kosztach wyżywienia, nie schodząc z jakości produktów i ilości posiłków. Po prostu staram się bardzo racjonalnie podchodzić do zasobów, nie poddawać się impulsywnym zakupom, robić co miesiąc kilka dni detoksu szafkowego by nie zalegały tam produkty i nie traciły daty ważności. Odstąpiłam zupełnie od kupowania „mleka” roślinnego do kawy, zwyczajnie uznaliśmy z mężem, że nie czujemy dobrze smaku kawy dzięki takim dodatkom  jak mleko, śmietana, masło itp.  Nie kupujemy żadnych napojów (używamy wody z filtra oraz jeśli mamy ochotę na cos słodkiego to mamy zapasy soków domowych jako dodatek do wody), kawa tylko z domu (klika lat temu zainwestowaliśmy w ekspres ciśnieniowy) i zabieramy taką jak lubimy z domu w kubku termicznym. Mąż gdy pracuje po za firmą w terenie, zabiera z domu i kawę i herbatę, oraz domowy posiłek który nadaje się do zjedzenia na zimno, nie kupuje nic. Piekę ciastka do pojemników szklanych na takie chwile gdy mamy chętkę na cos słodkiego, by nie sięgać do gotowych słodyczy. Mam na stałe dostęp do szczypiorku, natki pietruszki, koperku, kiełków te niby drobiazgi potrafią całkiem sporo kosztować, ja mam 3 skrzynki na parapetach oraz kiełkownicę i cieszymy się własnymi witaminami. Zamówiłam 5 sadzonek truskawki piennej, podobno osiąga nawet 2 m, nie wiem nie uprawiałam jeszcze, dokupiłam 4 krzaki malin (soki, nalewki, przeciery z malin są hitem u nas w domu). Na odzież wydaliśmy w marcu 140 zł (niestety mężowi pękły jeansy, jedne z dwóch par) zakupiliśmy nowa parę nie planując tego, tak wyszło samo.  Niestety nie mieliśmy zbyt dużych możliwości wyboru, padło na Selgros, gdzie maż mógł przymierzyć spodnie.  Tak jak pisałam planujemy zakupy odzieży w tym roku tylko w takich sytuacjach awaryjnych. Na rozrywki po za kupnem raz w miesiącu butelki whisky około 70 zł, nie wydajemy zupełnie nic, nie jadamy jedzenia na wynos, nie podróżowaliśmy przez te 3 miesiące, nie chodzimy na koncerty. Nadwyżki budżetowe zaczęliśmy wpłacać na szybsza spłatę kredytu hipotecznego który nam pozostał. Niestety rata miesięczna jest dość mocno odczuwalna i chcemy się jej pozbyć przed emerytura, bo będzie niewesoło.

Koszty nadmiarowe w tym okresie to korepetycje dla naszego maturzysty z matematyki, niestety przy nauczaniu online, bez wsparcia nie jest łatwo maturzystom, w zwykłych czasach większość korzystała z takiej pomocy również. Co prawda próbna matura u syna nie poszła źle, ale mogło być lepiej, zwłaszcza, że planuje studia po liceum.

To chyba tyle na ten moment, nauczanie zdalne nie generuje kosztów odzieżowych u młodzieży naszej, a były by prawnie znaczne, bo garderoba jest do wymiany dzieci rosną. W domu mamy tegorocznych 24, 19 i 17 latków.  

Na ten moment nie mamy pojęcia co robić z wakacjami, na razie planuję wyjazd w maju z mężem na 3 dni w góry, tak by pochodzić po górach, zmęczyć się i odpocząć psychicznie. Czy się uda czas pokaże, planowałam wyjazd nad morze teraz, miałam wyjechać z najstarszym synem i córką, pogoda nam pokrzyżowała plany. Co roku staramy się zmieniać klimat to ważne dla naszego zdrowia, a jak jesteśmy zdrowi nie wydajemy na leczenie, a to są oszczędności mimo poniesionych kosztów. Staramy się nie wydawać pieniędzy na bzdury, nie marnować żywności, rozsądnie wydawać pieniądze na odzież i rozrywki.

A jak u Was wygląda podsumowanie kwartału?


2 komentarze:

 1. Uwielbiam takie wpisy! W piekny sposob udowadniasz ze mozna wspaniale zyc niezaleznie od zasobnosci portfela :)

  OdpowiedzUsuń
 2. super wynik u Ciebie :)
  gratulacje!

  staram się ograniczać mocno wydatki, zakupy z planem posiłków i listą

  czyszczenie lodówki i zapasów... przynajmniej w teorii, ale staramy się kontrolować co mamy w domu i żeby nie wyrzucać jedzenia

  ubrań praktycznie nie kupujemy

  a jak kupujemy to w pierwszej kolejności staram się szukać na vinted, a np ostatnie spodnie dla drugiej połówki muszę oddać do reklamacji bo się zniszczyły.

  do tego sprzedaję niepotrzebne rzeczy, raz lepiej raz gorzej ale coś tam schodzi :)

  ciepłe pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń

"Artykuł 216 Kodeksu karnego brzmi:
Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności"
Nie godzę się na wulgarne zachowanie, krytykę dla krytyki bez konstruktywnej wypowiedzi i chamstwo. Proszę o nie przysyłanie ofert swoich produktów w komentarzach. Zwłaszcza dotyczy to stron z pożyczkami!! Komentarze o takiej treści nie będą publikowane. Przed dodaniem komentarza po raz pierwszy, proszę o przeczytanie strony "O mnie"