sobota, 24 kwietnia 2021

Kartka z kalendarza w kwietniu

 


Kartka z kalendarza 20 kwiecień 2012

Jak dbać o zdrowie?

Należy krytycznie przyglądać się wszelkiej żywności, zwłaszcza mocno przetworzonej, a szczególnie zwrócić uwagę na przysmaki naszych dzieci np. przyjrzyjmy się cukierkom „czekoladowym”. Nie każda czekolada jest prawdziwą czekoladą. Często to produkt czekoladopodobny – chemiczna substancja której składu do końca nie znamy.

Batony czekoladowe też nie są nic lepsze, to często nieprawdopodobna ilość kalorii w połączeniu z dodatkami chemicznymi, produktami genetycznie modyfikowanymi, barwnikami; połączenie dużej ilości cukru i różnych dodatków chemicznych zapewnia najwyższa wartość kaloryczną i chęć do nieustannego jedzenia ich wciąż od nowa, natomiast nie daje tego, czego organizm naprawdę potrzebuje do wzrostu i prawidłowego funkcjonowania.

 


Taka kartka z kalendarza wpadła mi w ręce, ogólnie mówiąc chodzi o to by zostawić na półce sklepowej te cudne słodycze, niech sobie tam pięknie wyglądają. Dobrej jakości czekolada nie będzie kosztowała 2 zł. W Internecie jest mnóstwo przepisów na domowe czekolady, włącznie z wegańskimi. Ja dziś upiekłam ciasteczka owsiane z kakao, zrobiłam je z płatków owsianych, jajek, masła, odrobiny cukru, proszku do pieczenia oraz kakao i mąka pełnoziarnista do zagęszczenia masy, często zamiast kakao dodaję rodzynki, siemię lniane, sezam, słonecznik zależy co mam pod ręką.  Zdrowa tania przekąska, robię zawsze więcej tak by potem odłożyć do szklanego pojemnika i mieć pod ręka jak mamy chęć na coś słodkiego.

Bardzo lubimy takie drobne przekąski hitem są u nas ciastka z amaranutsa, waniliowe ciasteczka, owsiane, kokosowe, domowa czekolada, a przy sobocie pieczemy ciasto, by w niedzielę sobie podjadać. Czasem robimy gofry gryczane i polewamy miodem lub domowym dżemem smarujemy. Nie odmawiamy sobie słodkości, ale staramy się by były to zdrowe przekąski. Lubimy suszone owoce, często sama susze w domu, nie zawierają wtedy siarki. Dostałam jakiś czas temu w spadku (ktoś robiąc porządki chciał się jej pozbyć) używaną książkę „Domowe suszenie żywności” pozycja zawiera pomysły co i w jaki sposób można suszyć w domu. Suszę banany jeśli kupię w promocji, jabłka, śliwki, morele.

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

"Artykuł 216 Kodeksu karnego brzmi:
Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności"
Nie godzę się na wulgarne zachowanie, krytykę dla krytyki bez konstruktywnej wypowiedzi i chamstwo. Komentarze o takiej treści nie będą publikowane. Przed dodaniem komentarza po raz pierwszy, proszę o przeczytanie strony "O mnie"