wtorek, 10 sierpnia 2021

Przetwory, przetwory, przetwory - dżem z nektarynek i przecier pomidorowy z wyciskarki.

 


Ostatnio jakoś się tak skład, że codziennie mam nowe słoiczki do wyniesienia i ustawienie w spiżarni. Nadal nie wydaję zupełnie nic na owoce lub warzywa, dziś zbiorę kolejną porcje ogórków i zrobię tym razem w plasterkach do kanapek. Wczoraj zrobiłam 3 słoiki przecieru pomidorowego (chwilowo świeże się przejadły), wcześniej 6 słoików dżemu z nektarynek. Musze zebrać cukinie, cześć zamrożę, a cześć użyjemy na bieżąco.  Co drugi dzień mamy dostawę z ogrodu borówek, oraz jeszcze odrobinkę malin. Włoszczyzna też jest pod ręką w ogródku więc nie kupuję zupełnie jej, podobnie ostatnio z cebulą, raz z naszego ogrodu, a raz z taty. Koperek też udało mi się już zamrozić, ale dosieję jeszcze bo jest już zagonek po fasolce.

Dżem z nektarynek

4 kg nektarynek

½ kg cukru

Opakowanie cukru waniliowego
Myję dokładnie każdą nektarynkę następnie kroję je na grube plastry, zasypuję cukrem i odstawiam na 2-3 godziny. Wstawiam na piec w dużym garnku i ustawiam małą moc grzania. Prużę je tak około 2 godzin, dosypuję cukier waniliowy i blenduję całość, następnie jeszcze przez godzinę gotuję całość, przekładam do wyparzonych słoików, zakręcam i odstawiam do góry dnem, następnego dnia odwracam i sprawdzam czy wszystkie zakrętki są zaciągnięte (czyli zakrętka jest taka wklęsła). Odstawiam do spiżarni.

Przepis na przecier pomidorowy jest tutajJa ostatnio robię jeszcze w inny sposób, myje dokładnie pomidory, kroję je na pół lub ćwiartki i wrzucam do wyciskarki wolnoobrotowej, następnie przelewam sok i gotuję go przez około 3-4 godziny, doprawiam solą, przelewam do słoików gorący i zakręcam, odwracam do góry dnem i odstawiam do wystudzenia. Dalej jak przy dżemie.
4 komentarze:

 1. Pomidory masz pod folią, nie mają zarazy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam pod folią i w tym roku wyjątkowo nie mam zarazy, mój tato niestety bardzo, wyrzuca pomidory wiadrami.

   Usuń
  2. To tak jak u mnie. Już po plantacji. Ja mam tylko na użytek własny, ale znajomy stracił ogórki i paprykę pod folią w hektarach!!

   Usuń
 2. Wprawdzie w tym roku,nie robiłam pomidorów,ale robiąc je,idę na łatwiznę.
  Pomidory LIMA,myję oczywiście,nie obieram ze skórek.Kroję na kawałki i gotuję.
  Takie pokrojone do słoików wkładam.Jest szybciej,pózniej miksuję zupę,czy na sos w razie potrzeby.

  coś się działo,bo i psiapsióla pod folia pomidorki straciła.

  OdpowiedzUsuń

"Artykuł 216 Kodeksu karnego brzmi:
Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności"
Nie godzę się na wulgarne zachowanie, krytykę dla krytyki bez konstruktywnej wypowiedzi i chamstwo. Proszę o nie przysyłanie ofert swoich produktów w komentarzach. Zwłaszcza dotyczy to stron z pożyczkami!! Komentarze o takiej treści nie będą publikowane. Przed dodaniem komentarza po raz pierwszy, proszę o przeczytanie strony "O mnie"