Black

sobota, 23 września 2023

Jadłospis dla pokręconych naszych diet ;)

 


Dawno nie dzieliłam się z Wami naszym jadłospisem, u nas prym wiądom warzywa jednak gotowane, najstarszy syn najłatwiej je przyswaja, a nie chcemy by pomijał warzywa w swojej diecie. Nie jadamy zupełnie żadnych słodyczy, zatem co jakiś czas w tygodniu średnio co dwa dni pieczemy domowe ciasto. Na śniadanie jadamy różnie bo nie jemy o jednej godzinie wszyscy śniadania, ale są to z reguły – granola domowa z roślinnym domowym „mlekiem”,  jajecznica, owsianka, gofry, grzanki z miodem/domowym dżemem, jajka na miękko. Ze sobą na drugie śniadanie zabieramy kanapki z domową pieczenią, serem żółtym (tylko młodszy syn i córka), pastą rybną, jajeczną, pasztetem domowym, wędliną domową itp. Plus sałatka warzywna np. pomidory, szczypiorek, oliwki z łyżką oliwy, doprawione sola i pieprzem, kolejna to sałata, szczypiorek, rzodkiewki, oliwki z łyżka oliwy, doprawione solą i pieprzem lub zwyczajnie ogórek kiszony lub świeży, kilka rzodkiewek. Owoce jabłka, śliwki, banan. Córka jak ma mniej lekcji to zabiera ze sobą jogurt lub serek np. waniliowy. 
Poniedziałek

Rosół

Makaron ze szpinakiem i serem feta

Wtorek

Krupnik

Filety z kurczaka smażone z mieszanką chińska, ryż. Wersja dla wrzodowca: filet z kurczaka gotowany na prze wraz z warzywami, ryż gotowany z masłem

Ciasto cytrynowe

Środa

Krupnik

Ryba smażona, marchewka gotowana, ziemniaki z koperkiem. Wersja dla wrzodowca: ryba gotowana na parze, ziemniaki, marchewka gotowana.

Czwartek

Brokułowa krem z jajkiem

Sos pomidorowy z wołowym mięsem mielonym, makaron, surówka z kiszonego ogórka.

Ciasto czekoladowe

 Piątek

Kapuśniak z białej kapusty z ziemniakami, jarzynowa z ziemniakami dla wrzodowca (źle znosi kapustę)

Naleśniki  z domowym dżemem. Wersja dla wrzodowca: jajo sadzone na parze, ziemniaki, mizeria z jogurtem kozim

Sobota

Kapuśniak z białej kapusty z ziemniakami

Kurczak pieczony z ziemniakami i pieczarkami, surówka z kapusty. Wersja dla wrzodowca: kurczak obrany ze skórki, ziemniaki gotowane na parze z warzywami.

Niedziela

Barszcz ukraiński

Gołąbki bez zawijania, ziemniaki. Wersja dla wrzodowca: burger wołowo - drobiowy gotowany na parze z ziemniakami i gotowana marchewką.

Ciasto – pleśniak

Powyższy jadłospis nie jest wskazówką dietetyczną, jest on stworzony według naszych preferencji – stan zdrowia, nasze smaki, możliwości finansowe itp. Nasza rodzina jada bezglutenowo, więc makarony występujące w jadłospisie są ryżowe świderki lub penne. Krupnik ugotowany jest z kaszą gryczaną niepaloną – białą, ryba panierowana domową „bułką” tartą z naszego wypieku pieczywa. Podobnie ciasta są w wersji bezglutenowej upieczone na bazie mąki ryżowej, ziemniaczanej i gryczanej. W obiadowych daniach nie pojawia się wieprzowina z powodu mojej alergii, wieprzowina występuje tylko jako dodatek do kanapek.  Duży wpływ na nasz jadłospis ma moja alergia, nasza dieta bezglutenowa, oraz wrzody żołądka najstarszego syna.

 


1 komentarz:

"Artykuł 216 Kodeksu karnego brzmi:
Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności"
Nie godzę się na wulgarne zachowanie, krytykę dla krytyki bez konstruktywnej wypowiedzi i chamstwo. Proszę o nie przysyłanie ofert swoich produktów w komentarzach. Zwłaszcza dotyczy to stron z pożyczkami!! Komentarze o takiej treści nie będą publikowane. Przed dodaniem komentarza po raz pierwszy, proszę o przeczytanie strony "O mnie"