piątek, 5 kwietnia 2013

Zastosowanie octu w domu


Ocet w domu to niedrogi, a skuteczny środek ratujący nas w wielu sytuacjach. Ocet jest tani i można go kupić w dużych butelkach, do użytku poza spożywczego najlepszy będzie ocet spirytusowy. Ocet winny jest pod względem ceny i możliwości wykorzystania w domu na drugim miejscu po spirytusowym. Wcześniej podałam już odrobinę możliwości wykorzystania octu, oto dalsze pomysły na jego zastosowanie. 


Octem możemy usnąć pleśń właściwie ze wszystkich powierzchni, możemy nim wyczyścić armaturę łazienkową, kafelki, tkaniny, meble, malowane powierzchnie, plastikowe zasłony i wiele innych. Aby usunąć silne zabrudzenia należy użyć nierozcieńczonego octu. Lżejsze plamy można czyścić roztworem octu z wodą wymieszanego w równych proporcjach. 

Dzięki użyciu octu możemy usunąć sól z butów. Śnieg, lód i roztopy uszkadzają buty zimowe, lecz największym ich wrogiem jest sól. Zostawia brzydkie białe ślady, a także powoduje pękanie i rozklejanie się obuwia. Możemy usnąć sól szmatką zamoczoną w occie. 

Możemy też odświeżyć dywany i chodniki octem. Jeśli ich powierzchnia jest wgnieciona i zdarta, wystarczy wyszorować je miękką szczotką zanurzoną w roztworze 4 litry wody z dodatkiem szklanki octu. Wgniecenia podniosą się. Nie ma potrzeby spłukiwać wodą. 

Czyszczenie kuchenki mikrofalowej - wstawiamy do kuchenki roztwór z 1/4 szklanki octu i szklanki wody, podgrzewamy 5 minut w najwyższej temperaturze. Zostawiamy by roztwór wystygł, a następnie moczymy w nim szmatkę i przecieramy wnętrze mikrofali. 

Czyszczenie zmywarki - aby zmywarka dobrze się sprawowała, należy ją raz na jakiś czas wyczyścić. Nalewamy szklankę octu na dno zmywarki lub do miseczki ustawionej na górnej szufladzie, następnie włączamy pustą zmywarkę na pełen cykl. Pamiętajmy sprawdzić w instrukcji czy producent nie ostrzega przed użyciem octu w danym modelu zmywarki. 

Octem możemy również wyczyścić ekspres do kawy. Jeśli kawa jest słaba lub gorzka, to oznacza, że ekspres należy wyczyścić. Nalewamy do zbiornika na wodę 2 szklanki octu i szklankę wody. Włóż do ekspresu filtr i włącz go. Wymień filtr, nalej do urządzenia czystą wodę i włącz na dwa pełne cykle pracy (za każdym razem wymieniając filtr). 

Czyszczenie brudnego termosu - nalewamy do niego ciepłą wodę z dodatkiem 1/4 szklanki octu. Jeśli wewnątrz jest jakiś nalot, wrzucamy klika ziaren ryżu. Zakręcamy termos i mocno potrząsamy, następnie wylewamy roztwór i dokładnie płuczemy termos. 

Wybielanie fug - jeśli fugi pomiędzy kafelkami są brudne, poplamione, aby przywrócić im pierwotny kolor wystarczy wyszorować szczoteczką do zębów zanurzoną w occie. 

Zmiękcza tkaniny, zabija bakterie, zapobiega elektryzowaniu się tkanin. Tyle korzyści może przynieść dodanie 1 szklanki octu do pojemnika na płyn do płukania podczas prania. 
Dodanie octu do prania zapobiegnie też ich farbowaniu w czasie prania. Używane ubrania przed noszeniem wystarczy wyprać z dodatkiem szklanki octu do pralki i zostaną zdezynfekowane. 

Pranie pożółkłych ubrań - wystarczy zamoczyć pożółkłe ubrania w roztworze składającym się z 12 części wody i 1 części octu. Zostawiamy na noc. Następnego dnia pierzemy jak zawsze. 

Zastosowań octu w domu jest naprawdę wiele, ja opisałam nie wielką ich część. Następnym razem opiszę jeszcze o użyciu octu dla poprawienia naszej urody lub jako szybki środek niezbędny w naszej apteczce.


9 komentarzy:

 1. o i już właśnie się dowiedziałam że lałam za mało octu do płukania w pralce bo lałam tylko pół szklanki..ale się poprawię ..Pozdrawiam Serdecznie CMOK!!Ma..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a ile nalezy wlac octu na jedno pranie (płukanie?

   Usuń
 2. Przed świętami całą kuchnię wysprzątałam mieszanką octu, ludwika i wody. Efekt świetny! Lecz....
  Tak byłam zachwycona, że robię to ekologicznym sposobem, że nie założyłam rękawiczek ochronnych. Nie pomyślałam. Efekt - skóra popękana, krwawe ranki :-(

  Ocet niszczy skórę równie skutecznie jak każda inna chemia. Rękawiczki są konieczne!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a w jakich proporcjach te trzy składniki?

   Usuń
 3. Gdy pęknięcia skóry są głębsze, warto wymoczyć ręce w krochmalu z mąki ziemniaczanej (1łyżka na 1 litr wody) lub rozgotowanym siemieniu lnianym (2 łyżki na 1 litr wody). Po czym (nie opłukując wodą) ręce lekko osuszyć, miejsca pęknięte ładnie się leczą po smarowaniu maścią nagietkową.

  OdpowiedzUsuń
 4. A jak to jest z octem winnym?? Też nadaje się do sprzątania?? I w jakich proporcjach powinno się go używać na przykład do umycia lodówki??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej ocet winny nie nadaje się do sprzątania.

   Usuń
 5. Czy po umyciu zmywarki octem nie śmierdzi?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zupełnie nie pozostaje zapach octu, ja ocet używam zamiast nabłyszczacza w zmywarce i zero zapachu. Jak chce by coś pachniało dodaję skórki od cytryny np. połówkę po wyciśnięciu kładę na górnym koszyku w zmywarce, po zmywaniu jak otwieram zmywarkę ma piękny cytrynowy zapach.

   Usuń

"Artykuł 216 Kodeksu karnego brzmi:
Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności"
Nie godzę się na wulgarne zachowanie, krytykę dla krytyki bez konstruktywnej wypowiedzi i chamstwo. Proszę o nie przysyłanie ofert swoich produktów w komentarzach. Zwłaszcza dotyczy to stron z pożyczkami!! Komentarze o takiej treści nie będą publikowane. Przed dodaniem komentarza po raz pierwszy, proszę o przeczytanie strony "O mnie"