wtorek, 16 kwietnia 2013

Zastosowanie sody oczyszczonej w domu


Dziś chcę Wam przybliżyć sodę oczyszczoną. Niby to, taki niepozorny proszek, za niewielką cenę, ale posiada bardzo dużo zastosowań i może nam pomóc w wielu sytuacjach. 


Zmiękczamy mięso sodą - mięso, nacieramy sodą i odkładamy na kilka godzin do lodówki. Przed przyrządzeniem dokładnie je wypłuczmy. 

Przeciw wzdęciom - jak gotujemy fasolę, wystarczy do gotowania dodać szczyptę sody, ominą nas problemy jelitowe po jej zjedzeniu. 

Zamiast suchych drożdży - nagle zaglądasz do szuflady (lodówki), a tu nie ma drożdży. Spokojnie, można je zastąpić mieszając w równych proporcjach kwasek cytrynowy z sodą. Używamy tyle mieszaniny ile powinno być drożdży. 

Wyczyść deskę do krojenia - by drewniana lub plastikowa deska do krojenia była czysta, wystarczy od czasu do czasu wyszorować je pastą otrzymaną z łyżki sody oczyszczonej i łyżki wody. Po czyszczeniu dokładnie płuczemy wodą. 

Wyczyść lodówkę - aby pozbyć się przykrego zapachu z lodówki, nasyp trochę wody oczyszczonej na gąbkę i wymyj dokładnie lodówkę, a następnie opłucz wodą. 

Usuń przypalony tłuszcz na kuchence - moczymy wodą zabrudzoną powierzchnię i posypujemy sodą, na koniec dokładnie czyścimy. 

Dodaj do zmywarki - 2 łyżki sody dodane to zmywania podnoszą moc proszku/płynu, dzięki temu można zmniejszyć ilość detergentu, można zupełnie zastąpić proszek do zmywarki sodą. 

Wyczyść kuchenkę mikrofalową - wstawiamy do środka roztwór z 2 łyżek sody i szklanki wody. Podgrzewamy 2-3 minuty, wyjmujemy i wycieramy kuchenkę dokładnie. 

Ślady kredek na ścianie - weź wilgotną szmatkę, zanurz w sodzie i delikatnie potrzyj ślady na ścianie.

Wyczyść sedes - nasyp kilka łyżek sody i wyszoruj dokładnie sedes, odczekaj kilka minut i następnie spuść wodę. 

Zwiększ moc proszku do prania - 1/2 szklanki sody dodana do zwykłej ilości proszku, sprawi, że ubrania będą białe, a kolory żywsze. 

Usuwanie plam z odzieży - wetrzyj przed praniem w zabrudzone miejsce pastę zrobioną z 4 łyżek sody i 1/2 szklanki ciepłej wody. W ten sposób możemy z powodzeniem usunąć ślady potu np. na białych podkoszulkach. Przy sinych zabrudzeniach, należy zostawić pastę na 2 godziny, aż do zaschnięcia. 

Wyczyść psu uszy - zrób kłębek z waty i zanurz go w roztworze z łyżeczki sody oraz szklanki ciepłej wody i dokładnie wyczyść uszy pupilowi. Uśmierzy ból i usunie pasożyty. 

Oto tylko kilka możliwości wykorzystania sody oczyszczonej w domu. Mam nadzieję, że przydadzą się Wam te porady i będziecie częściej sięgać po sodę oczyszczoną w domu. 3 komentarze:

  1. Trafiłam na tego bloga właśnie podczas poszukiwań zastosowań sody oczyszczonej. Pomyślałam właśnie, że mogłabym nią zastąpić większość używanych w domu środków chemicznych ( i w ten sposób zaoszczędzić ). Na razie kupiłam 5 małych opakowań ( po 100 gramów ) i zamierzam je przetestować. Jeżeli się sprawdzą, kupię większe opakowanie. Zastanawia mnie właśnie jej wydajność. Po paru miesiącach stosowania, porównam wydatki na środki chemiczne i dokonam wyboru.

    OdpowiedzUsuń
  2. Myślę, że trzeba też pamiętać o wartości dodanej - nieszkodliwości dla naszego zdrowia. :)

    OdpowiedzUsuń

"Artykuł 216 Kodeksu karnego brzmi:
Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności"
Nie godzę się na wulgarne zachowanie, krytykę dla krytyki bez konstruktywnej wypowiedzi i chamstwo. Proszę o nie przysyłanie ofert swoich produktów w komentarzach. Zwłaszcza dotyczy to stron z pożyczkami!! Komentarze o takiej treści nie będą publikowane. Przed dodaniem komentarza po raz pierwszy, proszę o przeczytanie strony "O mnie"