sobota, 13 kwietnia 2013

Koszt wyprodukowania domowego chleba


Dziś wraz z mężem podliczyliśmy, jaki ponosimy koszt wyprodukowania pszennego chleba na zakwasie. 

Akurat dziś piekłam 4 bochenki, więc mogłam dokładnie oszacować czas pracy piekarnika, koszt składników, oczywiście nie doliczam kosztu mojej pracy :) 

Wyszło nam, że upieczenie 3,5 kg chleba (ważyłam po upieczeniu) kosztuje nas około 4,50 zł. Uściślam fakty - mąkę użyłam pszenną typu 650 zakupioną w Lidlu, na zakwas mąkę żytnią, razową otrzymaną ze zmielenia ziaren w domu (ale koszt mąki żytniej typu 720 zakupionej w sklepie jest porównywalny do kosztu ziaren, nam chodziło o podniesienie wartości odżywczych pieczywa). Piekłam 4 bochenki na raz w jednym czasie. Specjalnie kupiliśmy trzy mniejsze keksówki. Teraz w piecu mieszczą się te nowe, krótkie i jedna dłuższa. Jak dla mnie jest to opłacalne i warte zachodu. Chleb domowy jest bardziej kaloryczny, co za tym idzie mniej muszę użyć produktów do "przykrycia" kromki, wiem co mam w składzie, mogę kształtować dowolnie smak. 

Mając już rozgrzany piecyk upiekłam dodatkowo 3 blachy pizzy i dwie blachy ciastek owsianych.

4 komentarze:

 1. No to rozszalałaś się z pieczeniem ..ja tym razem upiekłam dwa chleby z mąki orkiszowej ..a zakwas dokarmiłam i pracuje miałam go już malutko bo używałam też do zalewajki wychodziła pyszna na zakwasie.Buziaczki .Ma..

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak szaleć to szaleć.......dwie sodowe proszę:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Aleś zaszalała kurcze szkoda słów chyba żyranta musisz poszukać !!:)Ma..

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja też piekłem ale czas mi się skończył i dałem spokój

  OdpowiedzUsuń

"Artykuł 216 Kodeksu karnego brzmi:
Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności"
Nie godzę się na wulgarne zachowanie, krytykę dla krytyki bez konstruktywnej wypowiedzi i chamstwo. Proszę o nie przysyłanie ofert swoich produktów w komentarzach. Zwłaszcza dotyczy to stron z pożyczkami!! Komentarze o takiej treści nie będą publikowane. Przed dodaniem komentarza po raz pierwszy, proszę o przeczytanie strony "O mnie"