czwartek, 14 maja 2015

Bank CzasuNiedawno program o Chile. Ludzie jak w większość świata żyją w bardzo skrajnych warunkach bieda niestety przebija się na pierwszy plan, więc o tym był właśnie program. Ludzie tam żyjący wymyślali sporo sposobów by jakoś sobie radzić z codziennością, jeden z nich to „bank czasu”. Do Banku Czasu zgłaszają się ludzie, którzy mają do zaoferowanie dowolne umiejętności, po wykonaniu pracy na rzecz kogoś dostają czeki by potem otrzymać usługę od kogoś innego. Nie musi to być dokładnie na zasadzie wzajemności ja tobie upiekę ciasto, ty nauczysz moje dzieci matematyki. Czeki dają możliwość szerszego wykorzystywania swoich umiejętności. Mężczyzna opowiadał, że ucząc komuś dzieci matematyki przez 6 godzin może zgłosić się z czekami np. do kobiety by upiekła mu chleb. Ludzie dzięki temu mają możliwość życia w społeczeństwie oraz dzielenia się bezpłatnie swoimi umiejętnościami. Jak dla mnie super pomysł.
 Rodzice uczący dzieci w domu często właśnie tak wymieniają się swoimi talentami. Myślę, że można by rozszerzyć tan pomysł i nie pozostawiać tylko w sferze edukacyjnej, ale również na taką jak w tym programie. Jeden umie układać płytki, inny sadzić rośliny, a ktoś inny uczyć dzieci itd. Dzięki takiej wymienności można by zaoszczędzić całkiem sporo pieniędzy. My z mężem chcąc oszczędzać uczymy się różnych prac by nie płacić fachowcom, których usługi są dość drogie. Sami remontujemy, tworzymy nowe przedmioty, szyjemy, pieczemy, gotujemy itp. Ale o ile było by łatwiej wymieniać swoje umiejętności z innymi. 


5 komentarzy:

 1. "Bank czasu" to bardzo fajny pomysł. "Sami remontujemy, tworzymy nowe przedmioty, szyjemy, pieczemy, gotujemy itp." - podziwiam. Ja i chłopakiem zamiast płacić firmie za składanie mebli - sami staramy się je złożyć i jak na razie nam wychodzi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najważniejsze to chcieć, bo chcieć to móc :) Mąż np. teraz maluje sam elewację domu, codziennie po trochu. Koszt farby jest niższy niż usługa fachowca. Nie zajmuje się tym na co dzień, uczy się. Od znajomego pożyczył rusztowanie i gdy wróci z pracy i coś przekąsi idzie malować. Całkiem niezła sumka zostaje nam w kieszeni dzięki temu, że on to zrobi sam. Owszem będzie to trwało dłużej, ale czy to jest najważniejsze. :)

   Usuń
 2. mogłabym prasować, niewiele osób to lubi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie lubię prasować męskich koszul, a muszę co tydzień minimum 5 naszykować do szafy mężowi.

   Usuń
 3. Ostatnio widziałam taki fajny post na "wegańskiej bazie pracy" na fb, dziewczyna wrzuciła listę umiejętności, które ma i takich które poszukuje, fajna sprawa. Jest też coś takiego jak "skilltrade", można się zarejestrować i "wywiesić" swoją ofertę, ale z tego co się zorientowałam, to ta baza w PL jest mało popularna. Może to kwestia czasu. Ja bym chętnie pilnowała dzieci, albo sprzątała komuś za naukę języków. Idea jest świetna. :)

  OdpowiedzUsuń

"Artykuł 216 Kodeksu karnego brzmi:
Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności"
Nie godzę się na wulgarne zachowanie, krytykę dla krytyki bez konstruktywnej wypowiedzi i chamstwo. Proszę o nie przysyłanie ofert swoich produktów w komentarzach. Zwłaszcza dotyczy to stron z pożyczkami!! Komentarze o takiej treści nie będą publikowane. Przed dodaniem komentarza po raz pierwszy, proszę o przeczytanie strony "O mnie"