środa, 20 lutego 2013

Zastosowanie sody i octu w domu


Jak już wcześniej pisałam, używam sody oczyszczonej do sprzątania domu. Pomysłów na zastosowanie sody i octu nie wymyśliłam oczywiście sama, kilka wpadło mi z książki „1000 pomysłów zastosowania różnych rzeczy”. Od dawna książka zalega na półce u rodziców, więc poczytałam sobie i znalazłam troszkę pomysłów. Inne podglądałam w necie, a jeszcze inne z przekazu ustnego.  
Sodę i ocet używam głównie w łazience, ale i w kuchni odrobinę.


Preparat do udrażniania odpływów i odkamieniania sedesu
- 3 łyżki sody
- 3 łyżki soli kuchennej (tej najzwyklejszej)
- pół szklanki octu

Mieszam sodę z solą, wsypuję do odpływu/sedesu i zalewam octem. Zostawiam tak na około 15-30 minut, a następnie zalewam ½ litra wrzącej wody. 
Czyszczenie sedesu sodą
Wystarczy posypać sodą wnętrze i wyszorować szczotką, spuszczamy wodę i po temacie. 

Środek do czyszczenia kabin prysznicowych, glazury, umywalek
- ½ szklanki octu
- 1 szklanka wody (ja daję z filtra, ale można dodać ostudzonej przegotowanej)
- kilka kropel płynu do mycia naczyń

Wszystko mieszam i do butelki ze spryskiwaczem. Można tym preparatem myć właściwie wszystko w łazience, można myć okna, lustra.

Pasta z sody
- soda oczyszczona
- trochę wody
Robimy papkę i możemy tym wyczyścić fugi, piekarnik, wierzch piecyka. 


Czyszczenie sodą kuchenki mikrofalowej
Wodę z dodatkiem kilku łyżeczek sody gotować w kuchence około cztery minuty, następnie wytrzeć ścianki kuchenki gąbką lub ściereczką.

Używam również sody do prania, wybiela białe rzeczy, wzmacnia działanie proszku. 
Oczywiście używam sody do ciasta, do racuchów, omletów. 

Ostatnio znalazłam przepis na maseczkę z sody, jeszcze nie próbowałam, ale dla dociekliwych podam przepis na takową. 
Maseczka która usuwa zaskórniki i rozświetla cerę:  zmieszaj  dwie łyżki sody z dwiema łyżkami wody i wymieszaj na gęstą papkę. Nałóż na twarz i zmyj po 20 minutach. Zaskórniki znikną, małe stany zapalne staną się niewidoczne, a cera będzie jasna i rozświetlona. Aby zwiększyć wartość odżywczą maseczki, możesz dodać do niej łyżeczkę miodu.
Soda ma naprawdę wiele zastosowań, ja wykorzystuję tylko odrobinę jej możliwości :)

2 komentarze:

  1. zastanawia mnie jedna rzecz? czy Ty Kobieto piszesz o sodce tak zwanej sodzie oczyszczanej spożywczej czy może o sodzie którą daje się do prania ta soda chemiczna..wdzięczna bym była uświadomienia mnie w tej kwestii Ma..

    OdpowiedzUsuń
  2. Pisze o sodzie oczyszczonej w poście, więc wydawało mi się, że to jasne o jaką sodę chodzi. Oczywiście chodzi o sodę spożywczą dostępną w każdym sklepie lub w większej ilości przez internet.

    OdpowiedzUsuń

"Artykuł 216 Kodeksu karnego brzmi:
Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności"
Nie godzę się na wulgarne zachowanie, krytykę dla krytyki bez konstruktywnej wypowiedzi i chamstwo. Proszę o nie przysyłanie ofert swoich produktów w komentarzach. Zwłaszcza dotyczy to stron z pożyczkami!! Komentarze o takiej treści nie będą publikowane. Przed dodaniem komentarza po raz pierwszy, proszę o przeczytanie strony "O mnie"