piątek, 5 lipca 2013

Radości z własnego ogródka - wino z czerwonej porzeczki
Dwa dni temu zebraliśmy z naszych ogródkowych krzaków czerwonej porzeczki, aż 17,5 kilograma pięknych, równiutko dojrzałych, dorodnych owoców (ważenie po konsumpcji przez dzieci). Dzieci jadły tak długo, aż uznały, że już im niedobrze. Przetworów jako takich z czerwonej porzeczki nie robię, ale za to mąż robi wspaniałe wino (kto pił ten potwierdzi). Wino zostało nastawione, w domu rozchodzi się zapach drożdży. Czy zapach jest miły?? Miły, nie miły, najważniejsze, że pachnie "żyjącym" domem i zapowiedzią lampki wina pachnącej latem w zimowy wieczór. Jesienią musimy posadzić z 10 krzaków czarnej porzeczki, będzie na soki i dżemy, a do tego utworzy się pożyteczny pod każdym względem żywopłot.....
Rok temu przerobiliśmy 22 kg tego aromatycznego cudu. Zostało może z 8 słoików jeszcze :)
Dzięki własnym owocom możemy sobie pozwolić na takie specjały jak wino z porzeczek i winogron. Sprawdzałam na targu, porzeczki czerwone są w cenie 7-8 zł za kilogram, więc na tą ilość musieli byśmy zapłacić około 140 zł, a wydaliśmy dwa lata temu 60 zł.  Tegoroczny zbiór jest drugim z tych krzaków. W zeszłym roku było mniej owoców, bo około 11 kg. Czyli koszt krzaków zwrócił się nam już porządnie :) 


Ostatnią butelkę wina porzeczkowego wypiliśmy w moje urodziny 2 lipca.  

4 komentarze:

 1. super blog,zagladam codziennie.Czy moge prosic o przepis na zupe koperkowa?

  OdpowiedzUsuń
 2. Spóźnione życzenia samych najlepszości :) Trafiłam tu przypadkiem kilka dni temu i zainspirowałaś mnie do wielkich zmian. DIś piekłam bułeczki wg Twojego przepisu, wyszły przepyszne. Nie miałam pojęcia, że pieczywo może TaK smakować! Zaglądam codziennie i czekam na więcej, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuje za życzenia!!! Domowe pieczywo naprawdę super smakuje. Przekonywałam długo do tego mamę, ale załapała bakcyla, już nie kupuje w ogóle pieczywa w sklepie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Witaj Pracusiu..Potwierdzam Pieczywko domowe nie ma porównań ..też sama już w domu piekę od Października i już było mi dziwnie gdybym miała kupować jakiekolwiek pieczywo..Pozdrawiam Serdecznie Buziaczki przesyłam ..Ma..

  OdpowiedzUsuń

"Artykuł 216 Kodeksu karnego brzmi:
Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności"
Nie godzę się na wulgarne zachowanie, krytykę dla krytyki bez konstruktywnej wypowiedzi i chamstwo. Proszę o nie przysyłanie ofert swoich produktów w komentarzach. Zwłaszcza dotyczy to stron z pożyczkami!! Komentarze o takiej treści nie będą publikowane. Przed dodaniem komentarza po raz pierwszy, proszę o przeczytanie strony "O mnie"