czwartek, 12 września 2013

Zapiekanka z ziemniaków z boczkiem i cebulą (danie bezpszenne)


Bardzo pożywne danie, niezbyt drogie. Myślę, że wiele osób lubi i każdy da radę je wykonać. 

Potrzebujemy:
  • 1,5 - 2 kg ziemniaków 
  • 250 g wędzonego boczku
  • 3-4 cebule
  • 2-3 ogórki kiszone (mogą być konserwowe)
  • jogurt naturalny
  • jajko
  • 2 ząbki czosnku
  • majeranek, sól, pieprz i słodka papryka

Ziemniaki obieramy i kroimy w plasterki, gotujemy w osolonej wodzie. Gotujemy je chwilę, by nie były zbyt miękkie. Wycedzamy i przesypujemy przyprawami (najlepiej nasypać przyprawy na ziemniaki, przykryć pokrywką i przytrzymując pokrywkę potrząsnąć garnkiem by wszystkie ziemniaki były pokryte przyprawami). Cebulę obieramy i kroimy w półplasterki, czosnek obieramy i drobno siekamy, boczek kroimy w drobną kostkę. Na rozgrzaną patelnię wrzucamy boczek i chwilę smażymy by odrobina tłuszczu się pojawiała. Wrzucamy na boczek cebulę, smażymy tak długo, aż cebula zmięknie, dorzucamy czosnek i jeszcze około 2 minuty smażymy. Ogórki kroimy w plasterki. Naczynie żaroodporne smarujemy najlepiej smalcem i układamy 1/3 ziemniaków, następnie 1/2 boczku z cebulą, potem układamy 1/2 cześć ogórków, kolejna warstwa to ziemniaki, boczek, ogórki i na sam wierzch ziemniaki. Jajko roztrzepujemy z jogurtem i wylewamy na ziemniaki. Zapiekamy około 40 minut w temperaturze 180 stopni, bez przykrycia. Można dodać kolejną warstwę - jajko ugotowane na twardo, pokrojone w plasterki. Możemy też zamiast jajka i ogórka użyć żółty ser. W każdej wersji zapiekanka jest smaczna. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

"Artykuł 216 Kodeksu karnego brzmi:
Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności"
Nie godzę się na wulgarne zachowanie, krytykę dla krytyki bez konstruktywnej wypowiedzi i chamstwo. Proszę o nie przysyłanie ofert swoich produktów w komentarzach. Zwłaszcza dotyczy to stron z pożyczkami!! Komentarze o takiej treści nie będą publikowane. Przed dodaniem komentarza po raz pierwszy, proszę o przeczytanie strony "O mnie"