piątek, 14 listopada 2014

Zamrażarka - jaką wybrać


Od wielu, wielu lat używam zamrażarki, najpierw była szufladowa w lodówce, potem zakupiliśmy 3 szufladową, ale musieliśmy zmienić lodówkę i zrobiła nam się tylko jedna komora  półeczką w środku. Gdy rodzina zaczęła nam się powiększać zmieniliśmy lodówkę na wersję z zamrażarką trzy szufladową oraz nasza zamrażarka  trzema szufladami. Nasza zamrażarka firmy Beko pracowała bez awarii 15 lat. Niestety w tym roku zakończyła swój żywot i byliśmy zmuszeni do sporego wydatku - zakupu nowej zamrażarki, rozważaliśmy wiele opcji, postaram się Wam opisać jakimi wskazówkami się kierowaliśmy przy wyborze nowej zamrażarki. Obecnie mamy ogromną zamrażarkę, ale z racji że mieszkamy na wsi, najbliższy sklepik wiejski odległy jest 1,5 km, zaś większy sklep typu dyskont 5,5 km. Zatem wolę mieć większy zapas w domu żywności. Dodatkowo kupujemy półtusze prosto z ubojni i cześć przetwarzamy na wędliny, a część zostaje jako mięso przerobowe do posiłków. Piekę na stałe domowe pieczywo, więc je zamrażam, by nie robić tego codziennie, jak już mam rozgrzany piecyk to piekę więcej by zmniejszyć koszty zużycia prądu (najwięcej wydajemy na rozgrzanie piecyka). Niestety w tym roku nie zamroziłam kilka rzeczy, czekaliśmy na możliwość finansową zakupu zamrażarki. Poprzednia zepsuła nam się przed sezonem, a obecną kupiliśmy w październiku. Miesięczna opłata za prąd zużyty przez moją zamrażarkę to kwota około 6 zł, za mięso z ubojni płacę 7,80 zł za kg, więc dla samego mięsa opłaca mi się posiadać zamrażarkę, nie wspomnę o całej reszcie. 

Zatem wybierając zamrażarkę musimy uwzględnić kilka naszych potrzeb: 
  • jak dużą potrzebujemy zamrażarkę - nie ma sensu kupować dużej jeśli będziemy przechowywać tylko podręczne produkty, czyli to co może się zepsuć, lub gotowe dania kupione na zapas. Dla takich potrzeb wystarczy nam powierzchnia z lodówki. Jeśli mamy zamiar mrozić warzywa, mięso, wyroby, a do tego mamy minimum w gospodarstwie domowym 4 osoby to już przyda nam się coś więcej niż powierzchnia zamrażarki z lodówki, wtedy musimy rozważyć jak dużo będziemy zamrażać. Ja posiadając w sumie 6 szuflad (zamrażarka z lodówki i osobno zamrażarka) mogłam zamrozić 1 półtusze, trochę warzyw i owoców oraz około 4 bochenków chleba. Obecnie mam w sumie 9 szuflad i mogłam zamrozić: 20 kg śliwek, 25 kg kalafiora, 10 kg fasolki szparowej, 10 kg brokułów, 10 kg buraków, 1 półtusze około 42 kg, 4 kg żółtego sera, 6 bochenków chleba, 6 kg brukselki, 4 kg bigosu, około 3 kg wędlin i drobne pozostałości które zabezpieczyłam przed zepsuciem mam nadal powierzchnię do wykorzystania. Wydaje się dużo, ale wiele produktów kupiłam w sezonie w niskiej cenie zwłaszcza, że były to zakupy hurtowe. dzięki temu w zimie mam dostęp do warzyw i owoców w niskiej cenie, no i zawsze dostępne. Wyliczmy dokładnie jakie mamy potrzeby, by nie utrzymywać energetycznie pustych szuflad i bezsensownie wydawać pieniądze na prąd.
  • jak długo ma utrzymywać temperaturę - my założyliśmy fakt ile najdłużej u nas nie było prądu. Raz zdążyło się, że nie mieliśmy energii przez 22 godziny, więc wybraliśmy zamrażarkę która utrzymuje temperaturę przez 26 godzin. Niestety im dłuższy czas utrzymywania temperatury, tym wyższa cena urządzenia. Rozważaliśmy wersję 72 godzinną, ale koszt był o prawie 2 tysiące wyższy. Myślę, że mieszkając na terenach gdzie przerwy w dostawie prądu bywają długie, a nie mamy agregatu warto inwestować w lepszej klasy urządzenie. 
  • szufladowa czy skrzyniowa - ja osobiście nie polecam do użytku domowego zamrażarek skrzyniowych, wkładamy coś i ginie nam w odmęcie dziejowym. Sąsiedzi moich rodziców co jakiś czas robią przegląd w takiej zamrażarce i okazuje się, że niektóre produkty nie wiedzą jak długo ta przebywały i powstają straty, bo jest obawa przed konsumpcją. W szufladowej łatwiej nad tym zapanować, możemy dokładnie posortować produkty na mięso, warzywa, owoce itd. My nie braliśmy pod uwagę takiej zamrażarki.
  • klasa energetyczna - to akurat prosta sprawa, im wyższa klasa tym większe oszczędności w kieszeni. Wyższa klasa energetyczna daje nam mniejsze rachunki za prąd. 
Myślę, że to są najważniejsze warunki wyboru odpowiedniej zamrażarki, warto poczytać jeszcze opinie o danym modelu w internecie. Może wybrany przez nas produkt ma ukryte wady, które odkryli już inni, a może po prostu utwierdzimy się w wyborze. :)

1 komentarz:

  1. Słuszne uwagi, fajny artykuł, od siebie dodam pomoc w wyborze konkretnego modelu, i to różnego typu, może się komuś przyda - https://www.prorankingi.pl/rankingi/agd/zamrazarki/

    OdpowiedzUsuń

"Artykuł 216 Kodeksu karnego brzmi:
Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności"
Nie godzę się na wulgarne zachowanie, krytykę dla krytyki bez konstruktywnej wypowiedzi i chamstwo. Proszę o nie przysyłanie ofert swoich produktów w komentarzach. Zwłaszcza dotyczy to stron z pożyczkami!! Komentarze o takiej treści nie będą publikowane. Przed dodaniem komentarza po raz pierwszy, proszę o przeczytanie strony "O mnie"