wtorek, 28 lutego 2023

Najlepsze miasta do życia w Polsce według statystyk

 


Zastanawialiście się kiedyś czy miejsce w którym mieszkacie jest tym najlepszym, czy gdzie indziej może być lepiej? Czy w miejscowości w której mieszkacie są szczęśliwi ludzie, czy dobrze się tam żyje większości? Wielokrotnie są robione ankiety zadowolenia z miejsca zamieszkania. W Polsce również zostały zrobione nie raz takie badania, jesteście ciekawi jak to wygląda?  Ja byłam i przeszukałam Internet za danymi z instytucji zajmujących się takimi badaniami.
W Polsce miasta o wysokim wskaźniku szczęścia to takie gdzie ponad 57% mieszkańców mówi że są ta szczęśliwi i dobrze im się w danym miejscu żyje. W tym rankingu przodują Gdynia i Gdański, na równi z nimi Zielona Góra, zaraz za nimi w kolejności Tychy, Bielsko – Biała, Szczecin, Rzeszów, Katowice, Poznań i Kraków.

Bardzo niski poziom zadowolenia/ szczęścia deklarowali mieszkańcy Częstochowy, Kalisza, Rudy Śląskiej, Nowego Sącza, Kielc, Koszalina, Sosnowca, Chełma, Gorzowa Wielkopolskiego i Tarnowa.

Czy tak jest w istocie, czy nie, nie mnie to oceniać. Takie dane podają statystycy, mojego miast rodzinnego nie ma w statystykach, więc się nie wypowiem czy ankieterzy powiedzieli prawdę.

Myślę, że wiele zależy od nas samych, od oczekiwań, upodobań, gustów. 

Dla jednego cisza, las i życie minimalisty wystarczy i da mu szczęście, dla innego gwar miasta, życie „na wysokich obrotach” daje radość. 

Każdy z nas jest inny, jeden marzy od domu na wsi, a inny o apartamencie w centrum miast, a jeszcze inny o malutkim mieszkaniu na przedmieściach albo o domu z basenem. 

Jeden chce zwiedzać świat, a innego cieszą wakacje co roku w to samo miejsce bo polubił gospodarzy. Na tym polega nasze piękno, każdy jest inny i każdy ma inne potrzeby. Szanujmy swoją odmienność, uczmy się od siebie na wzajem, dzielmy pomysłami. 

Szukajmy własnego szczęścia i pamiętajmy, że „Bycie sobą w świecie, który nieustannie próbuje uczynić cię kimś innym, jest największym osiągnięciem”  – Ralph Waldo Emerson


1 komentarz:

  1. bardzo ciekawa ankieta i statystyki

    mieszkam gdzieś pomiędzy rudą śl a Tychami /w okolicy/ i bardzo ciekawi mnie wg jakich kryteriów ludzie ocenili, że akurat Tychy są ok, a Ruda Śl nie za bardzo :)

    OdpowiedzUsuń

"Artykuł 216 Kodeksu karnego brzmi:
Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności"
Nie godzę się na wulgarne zachowanie, krytykę dla krytyki bez konstruktywnej wypowiedzi i chamstwo. Proszę o nie przysyłanie ofert swoich produktów w komentarzach. Zwłaszcza dotyczy to stron z pożyczkami!! Komentarze o takiej treści nie będą publikowane. Przed dodaniem komentarza po raz pierwszy, proszę o przeczytanie strony "O mnie"