Black

czwartek, 20 sierpnia 2015

Ogród warzywny na 200 metrach kwadratowych - dziękuję!!!!Chcę podziękować wszystkim, którzy podesłali mi książkę, której szukałam od jakiegoś czasu „Ogród warzywny na 200 metrach kwadratowych”.  Wydrukowałam i zgłębiłam pomysły w niej zawarte, mam nadzieję, na co raz większą samowystarczalność mojej rodziny.

Fragmenty z książki:
„ (……) A następnie ci ludzie, pracując po jednej godzinie dziennie w ogrodzie zyskują zdrowie, dobry wygląd i pogodę ducha. Prócz tego jeszcze odżywiają się sami i ich rodziny w znacznej części jarzynami świeżymi, czyli otrzymują pokarm najlepszy i najzdrowszy (……)
Weźmy teraz pracowników w miastach polskich: ogrodów nie mają i godziny po pracy spędzają w dusznych lokalach, na powietrzu przebywają tylko przypadkiem, odżywiają się kartoflami ozdobionymi siekaną wołowiną. (…..)
(…) praca we własnym ogródku, sport cichy jak rybołówstwo, zajmujący jak polowanie i dający zdobycz równie smaczną i pożywną, jak ryby i zwierzyna, tylko o wiele zdrowszą.
Rzadko, kto wie, że na powierzchni 200 m. kw. Można wyprodukować jarzyn tyle, że starczy ich na cały rok dla rodziny złożonej z trzech osób, jeżeli będziemy liczyć dziennie po ½ kg różnych jarzyn na osobę. (……)
Dwieście metrów kwadratowych – to przestrzeń, która łatwo nabyć i jeszcze łatwiej wydzierżawić – nie należy też większego zakładać ogrodu warzywnego, jeżeli nie możemy poświęcić mu więcej czasu pracy niż 6 godzin na tydzień.

Fragmenty pochodzą ze wstępu wyżej wymienionej książki. Książka została wydana w 1933 roku, jest to wydanie 7, czyli jak widać w ówczesnym czasie musiała się cieszyć dużym powodzeniem. Kosztowała wtedy 50 gr. Miała na celu pokazanie, że można poradzić sobie samemu dzięki pracy własnych rąk. Obecnie nastąpił powrót do samowystarczalności, wiele osób zaczyna zmniejszać powierzchnię trawników i kwitowych rabat, by uzyskać własne, ekologiczne warzywa.  Owszem warzywa są ogólnie dostępne, ale jeśli ktoś, choć odrobinę poszuka i sprawdzi ile średnio wykonuje się oprysków np. na jabłka zanim ono trafi do nas konsumentów to zapragnie posiadać własne. Kupno ekologicznych warzyw i owoców to dość spory wydatek, jest on uzasadniony, bo uprawa ekologiczna często nie jest tak wydajna jak chemiczna, oraz często plony padają ofiarą chorób i szkodników. Wiele osób często zadaje mi pytanie – czy własna uprawa jest opłacalna? Uprawiając własne warzywa i owoce mam wiedzę, jakie środki ochrony zostały na nich użyte, w jakich warunkach wzrastały, jakie nawozy użyłam w czasie ich uprawy. Warzywa są zawsze świeże, wiem, że nie zostały opryskane w celu zapewnienie świeżości w czasie transportu.  Czyli w rachunku ostatecznym zaoszczędzam naprawdę dużo pieniędzy, a do tego mam korzyści z przebywania na powietrzu i ruchu. Na początku możemy ponosić porażkę, ogrodnictwo ekologiczne to nie jest łatwa sztuka. Ostatnio czytałam o pewnej rodzinie w USA, która zupełnie jest samowystarczalna, opowiadali tam, że dopiero po 10 latach uzyskali pełną żyzność gleby i umiejętności całkowitej samowystarczalności do tego stopnia, że nawet sprzedają swoje plony. Ja mam ogródek od koło 4 lat, ziemia jest bardzo niskiej klasy, więc jeszcze długa droga przede mną do uzyskania wspaniałych plonów i bycia samowystarczalną.
Na zakończenie podam ciekawostkę – większości z nas wydaj się, że szparagi to taki nowoczesny, egzotyczny produkt. Nic bardziej mylnego, w powyższej książce opisane jest jak założyć szparagarnie. Jest ona wymiarów 3 x 5 m, bardzo mnie zaciekawiła uprawa szparagów.

Dziś znalazłam tego samego autora inną książkę w Internecie "Ogród owocowy na 300 metrach kwadratowych"


Dodam tylko jeszcze, że do prac w warzywniku nie zmuszam dzieci, na razie przychodzą i obserwują, co ja tam robię, zadają pytania i już. Uważam, że do tego trzeba w naturalny sposób dojrzeć, poczuć potrzebę. Jeśli uprawianie warzyw i owoców nie jest kwestią przetrwania to nie należy zmuszać do tego nikogo. Owszem dzieci pomagają przy pracach ogrodowych np. młodszy syn kosi trawę, córka podcina przekwitłe kwiaty, ale robią to z własnej chęci.

12 komentarzy:

 1. Jeszcze ok. 3 lat dzieli mnie od przeprowadzki na wieś, ale już teraz wyobrażam sobie swój ogród i sad. Kiedy przyjeżdżam na swoje "rancho" (na razie tylko dorywczo), ludzie stamtąd wcale nie zachęcają mnie do uprawy czegokolwiek, a wręcz przeciwnie - przekonują, że kupowanie warzyw i owoców jest opłacalne, bo trzeba bardzo się starać, żeby urosło (szkodniki, choroby, niekorzystne warunki atmosferyczne). Ja jednak ciągle nie zrażona snuje swoje plany o sielskim życiu z nadzieją, że moje okaże się mniej szare i znojne ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja od jakiegoś czasu ogródek traktuję nie tylko jako potencjalne źródła warzyw, ale jako czas, kiedy mogę pobyć sama ze sobą. To trochę jak psychoterapia, relaks i sport razem, a przy okazji coś urośnie :)

   Usuń
 2. Mój tegoroczny eksperyment z ogródkiem na balkonie utwierdził mnie w przekonaniu, że bardzo chciałabym mieć swój kawałek ziemi. Mieszkanie na wsi nie wchodzi w grę ale jeśli będę w przyszłym roku rozglądać się za własnym mieszkaniem, poszukam takiego na parterze, który ma kawałek ogródka, są takie i już marzę co ja w nim będę mieć:) Zgadzam się co do tego, że do tego trzeba dojrzeć- ja mam 29 lat, wcześniej nikt by mnie nie zmusił do grzebania w ziemi:D Pozdrawiam
  p.s mały błąd w pierwszym zdaniu: "Chciałam podziękować wszystkim osobOM" nie osobą;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dorota, napisz więcej o tej uprawie warzyw. Albo podeślij mi też tą książkę jeśli jest drukowalna :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czegoś takiego szukałam! Dzięki Pani piekę chleb i robię wędliny. Jeśli chodzi o ogrodnictwo to dopiero raczkuję, ale chciałabym mieć własne warzywa. Póki co udało mi się z powodzeniem wyhodować stewię. Można prosić o tą książkę na adres agnieszka.cichomska@gmail.com?

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja też poproszę o te książkę w przyszłym roku chcemy wydzierżawić działkę W ROD bardzo mi się przyda bo chce miec tam swój warzywniak. Ja tez uczę sie oszczędnie żyć robię dużo weków. Mam 120 zl od poniedziałku do niedzieli. Na chemie do domu 30 zl na mc ale woda i ocet to u mnie podstawa sprzątania. Mięsko na szczęście mi odpada bo Mąż dostaje kartki żywnościowe w pracy które wymienia na mięso mleko i masło tez dostaję z pracy.Z uwaga śledzę blog i uczę sie gospodarować tym co mam bo niedługo będzie nas 3. Może ma Pani jakies rady bo wiadomo Male dziecko to wydatki rosną ja bede na macierzyńskim wiec tylko 80% wynagrodzenia dostane to jest jakies 1500 zl i bardzo mi zalezy abyśmy sie w 3 utrzymali z tej kwoty łącznie z rachunkami.Bo wypłatę Męża chcemy odkładać na nowe mieszkanie musimy uzbierać 60 tys.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dobry Wieczór.

  A gdzie można zdobyć tą książkę ? Z upraw serdecznie polecam jarmuż - wspaniała roślina i łatwa w uprawie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Czy mogłabyś mi podesłać linka do ksiązki,chcę wydrukować, a co otworzę w necie to nieaktywne.Byłabym bardzo wdzieczna. Mój adres gronodo@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://tzmpolska.org/co-mozesz-ty-zrobic/zrodla-wiedzy/ogrod-warzywny-na-200-metrach-kwadratowych/ Mam nadzieję, że się uda tu.

   Usuń
  2. To i ja chętna na książkę 😊

   Usuń
 8. Jeśli chodzi o uprawę warzyw, to aby plony na pewno były obfite i zdrowe warto jest stosować jakies dobrej jakosci środki ochrony https://www.syngenta.pl/uprawy/warzywa/boxer-800-ec polecam Ci zapoznać się z tymi informacjami, ponieważ na prawde warto

  OdpowiedzUsuń

"Artykuł 216 Kodeksu karnego brzmi:
Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności"
Nie godzę się na wulgarne zachowanie, krytykę dla krytyki bez konstruktywnej wypowiedzi i chamstwo. Proszę o nie przysyłanie ofert swoich produktów w komentarzach. Zwłaszcza dotyczy to stron z pożyczkami!! Komentarze o takiej treści nie będą publikowane. Przed dodaniem komentarza po raz pierwszy, proszę o przeczytanie strony "O mnie"