piątek, 16 grudnia 2022

Obiady w grudniu z 1889 roku

 


Tym razem coś z twórczości Lucyny Ćwierczakiewiczowej. Jest to spis obiadów na dany miesiąc.

Dyspozycya obiadów na miesiąc Grudzień, z zastosowaniem potraw do produktów tej pory roku.

1.

Bulion z grzankami, befsztyk z kartoflami, zając z kapustą surową na sałatkę, szarlotka z jabłek w grzankach

2.

Zupa biała z grzankami, groch prużony, jesiotr pieczony z kapustą czerwoną duszoną, legumina z rodzynków i migdałów

3.

Polewka z piwa, kotlety z kartofli z sosem ogórkowym, sum lub inna ryba z białym sosem, strudel z jabłek

4.

Zupa pomidorowa, polędwica z kartoflami, pączki zaparzane czyli ptysie z szodonem
Obiadów autorka podaje 23 propozycje, wszystkie jak powyższe wykwitnę jak na współczesne czasy. Czytając takie propozycje obiadowe już wszystko staje się jasne, że każda gospodyni niepochodząca z klasy robotniczej i chłopstwa dążyła do posiadania służby choć by pokojówki i kucharki. Przy sprzęcie domowym nie była by w stanie samodzielnie prowadzić domu. Obecnie rolę tą spełniają dania gotowe, roboty kuchenne, pralki automatyczne, suszarki, odkurzacze, pralnie itd.

Ja nie posiadam kucharki, pokojówki, chłopca na posyłki, ogrodnika, nie kupuję dań gotowych, nie oddaję nic do pralni chyba, że są to ubrania do prania chemicznego. Kilka razy zatrudniłam opiekunkę do dzieci (niestety nie udało się zamienić tej usługi na pomoc babć), pomaga mi mąż i dzieci, robimy wszystko sami, ale mam robota kuchennego, pralkę, suszarkę itp. Sprzęty AGD.


2 komentarze:

  1. 1989? Przecież to był PRL.Pustki nas półkach.Coś chyba z datą nie tak.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za wskazanie pomyłki :) Już poprawione.

      Usuń

"Artykuł 216 Kodeksu karnego brzmi:
Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności"
Nie godzę się na wulgarne zachowanie, krytykę dla krytyki bez konstruktywnej wypowiedzi i chamstwo. Proszę o nie przysyłanie ofert swoich produktów w komentarzach. Zwłaszcza dotyczy to stron z pożyczkami!! Komentarze o takiej treści nie będą publikowane. Przed dodaniem komentarza po raz pierwszy, proszę o przeczytanie strony "O mnie"