środa, 22 stycznia 2020

Pierwsze zasiewy w tym roku
Czas na zasianie ziół, papryczek na parapet. W kuchni na stałe rośnie w zimie szczypiorek i kiełki, a teraz w pokojach pojawią się skrzyneczki, doniczki z zasianymi ziołami i ostrymi papryczkami. Muszę przejrzeć nasiona warzyw do ogrodu i zamówić już sadzonki pomidorów i ogórków do tunelu foliowego. To znaczy pomidory do tunelu, a ogórki do gruntu oraz sadzonki selera i pora. Musimy też przejść się po ogrodzie i pooglądać co tam się dzieje z roślinami, chyba w tym roku zdecydujemy się na opryski nektaryny i brzoskwini. Niestety co roku atakuje je zaraza i szkoda owoców które głównie spadają i nie ma z nich żadnego pożytku. W zeszłym roku nie mieliśmy zbiorów aronii, na szczęście rok wcześniej było jej tyle, że sok nadal jest w spiżarce. Miło się myśli o nowych zasiewach, o przyszłych plonach i nowych pomysłach do ogrodu, w tym roku myślimy o ogórkach w formie piennej prowadzeniu w gruncie, widzieliśmy gdzieś taki sposób i bardzo nam się podobał, nie wiem jak się to u nas uda, ale chcemy spróbować takiej formy w tym roku. 
Jak chce ktoś poczuć klimat takiego życia w rytmie natury, a nie ma możliwości (choć myślę, że parapet też potrafi cieszyć plonami) to polecam przeczytać książkę „STARY WSPANIAŁY ŚWIAT” Tom Hodgkinson, kiedyś kupiłam za całe 9,9 zł na wyprzedaży, daje namiastkę tego planowania i tęsknoty samodzielnego produkowania żywności.Za nami połowa stycznia, przed nami teoretycznie najzimniejsza cześć roku, ciekawe jak będzie tym razem.  Za nami już prawie ferie zimowe naszych dzieci, przed nimi dość długi czas ciężkiej pracy, córka kończy szkołę podstawową, młodszy syn druga klasę liceum, a najstarszy szkołę przysposabiającą do pracy,  wraz z wiosną u nas wiele się będzie działo.

4 komentarze:

 1. Dzień dobry,
  Możesz napisać więcej o tym jakie zioła sądzisz i czy z doniczek przesadzasz je później do gruntu, bardzo chce w tym roku założyć zielnik na balkonie w doniczkach ale nie bardzo wiem od czego zacząć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam książkę "Wyhoduj i zjedz" Barbara Chronowska-Cholewa, mnie ona zainspirowała do upraw domowych i poszerzenia ogrodu na taras. Dodatkowo używam nasion z serii "Domowy Ogród" są to nasiona do upraw karłowatych, więc spokojnie na balkon, parapet. Pozdrawiam

   Usuń
  2. Bardzo dziękuję, za pomoc i wskazanie literatury. Chciałam tylko napisać że podziwiam Cię bardzo, ogromnie gratuluję fantastycznego poddejscia do życia, jesteś wzorem do naśladowania. Uważam że pomysł z studiami dietetycznymi jest świetny, ja sama uwielbiam Twoje przepisy i jadłospisy, podawaj proszę ich więcej. Ten blog to rewelacyjna skarbnica wiedzy.

   Usuń
 2. Również mam zamiar już na dniach zasiać nasionka pomidorków koktailowych i papryczkę chili.
  Oprócz cebulki dymki, nie będę sadzić nic innego, tak sobie planuję, mówię :)
  Na słonecznym, wręcz patelni w upały, nie warto,bo się nie udaje do końca.
  Papryka się sprawdziła i pomidorki.
  Wprawdzie nęci mnie coś czego jeszcze nie próbowałam,ale zobaczę :)
  To rzeczywiście wiosna będzie u Was ruch szkolny,ruch w ogródku :)

  OdpowiedzUsuń

"Artykuł 216 Kodeksu karnego brzmi:
Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności"
Nie godzę się na wulgarne zachowanie, krytykę dla krytyki bez konstruktywnej wypowiedzi i chamstwo. Proszę o nie przysyłanie ofert swoich produktów w komentarzach. Zwłaszcza dotyczy to stron z pożyczkami!! Komentarze o takiej treści nie będą publikowane. Przed dodaniem komentarza po raz pierwszy, proszę o przeczytanie strony "O mnie"