czwartek, 9 kwietnia 2020

Wielkanoc 2020
Przed nami święta, bardzo różne od tych które znamy, widzę jak mocno wpływa obecna sytuacja na ludzi. Dzwoni do mnie Pani z banku z opisem obecnego korzystania z ich usług i na koniec życzy wesołych świąt i dodaje, o rany jak bardzo dziwnych, aż mi smutno. Zatkało mnie, nie widziałam w pierwszej chwili co powiedzieć. Inna znajoma dzwoni do mnie i w czasie plotek opowiada, że jak została w domu i zaczęła oglądać tv to dostała ataku duszności, aż do omdlenia. Inna młoda dziewczyna opowiada, że jak usłyszała o zaostrzeniu kwarantanny, do zaczęła mieć kaszel i się dusić. Kolejna podczas przeziębienia naczytała się w necie informacji i dostała silnego ataku duszności, do bezdechu. Okrutne jest to co robi z nami nasza psychika, jak bardzo media sieja panikę, jak niewiele się robi by uspokoić ludzi i powiedzieć im, że mają zostać w domu, może medytować, ćwiczyć oddech, oddać się hobby itp. Napędza się za to skale strachu i paniki. Jak wiele osób umiera rocznie na zwykłą grypę, na zapalenie płuc coś chyba około 30 osób dziennie w zeszłym roku zmarło, na choroby związane z zanieczyszczeniem powietrza w zeszłym roku umierało coś koło 120 osób dziennie. Trzeb odrobinkę nabrać dystansu, bo panika, stres to otwieranie drogi patogenom, zmniejszanie swoistej odporności.  Mam wielu znajomych, którzy wrócili do rzeczy, na które nie mieli czasu, czytają, porządkują zdjęcia, robią porządki w szafach, zaczynają rozważać bardziej minimalistyczny styl życia, pieką, gotują, zaczęli uprawę ziół na parapetach i balkonach, wrócili do robótek ręcznych, napraw domowych, wszystko by odciągnąć myśli od paniki, od zła czającego się za drzwiami.  Mój mąż dopieszcza ogród, ja piekę, czytam, nadrabiam zaległości filmowe, słucham koncertów online. Mąż codziennie trenuje online, dzieci czytają, ćwiczą, grają w gry, nadrabiają lektury itp. Nie dajmy sobą zawładnąć przez strach, dbajmy o siebie, ale nie popadajmy w szaleństwo.
Na te święta nie szykuję zbyt dużo, spędzimy je w naszym pięcioosobowym gonie domowników.

Menu święta 2020 na okres pandemii:

Zimne przekąski
Gotowane jajka
Chrzan z ćwikłą

Ciasta
Seromak

Obiady niezbyt świąteczne, po prostu to co lubimy

Karczek z grilla, pieczone ziemniaczki, surówka z białej kapusty

Dla syna po operacji, osobne menu wszystko tylko gotowane i lekko mielone lub przecierane.

3 komentarze:

  1. Spokojnych świąt Wielkanocnych dla Ciebie i całej twojej rodziny.

    OdpowiedzUsuń
  2. To prawda, pandemia i strach w wielkiej mierze nakręcane są przez media. Ja na początku śledziłam każda info.w mediach i potrafiłam godzinami słuchać. I po takiej dawce info.stawalam się nie mnuej chora od tych ludzi w szpitalach. Teraz tylko zerkam co i jak w informacjach, żeby być w miarę na bieżąco i tyle. O niebo jepiej się czuje. Zajęłam się ogródkiem, swoją pasja wyrobów ręcznych na którą zawsze brakowało mi czasu. Mąż majsterkuje i porządkuje garaż. A syn uczy się, gra, czyta książki... I tak mijają dni. Szkoda tylko że te święta będą takie w sumie smutne...ale coz jakoś trzeba sobie z tym poradzić.

    OdpowiedzUsuń

"Artykuł 216 Kodeksu karnego brzmi:
Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności"
Nie godzę się na wulgarne zachowanie, krytykę dla krytyki bez konstruktywnej wypowiedzi i chamstwo. Proszę o nie przysyłanie ofert swoich produktów w komentarzach. Zwłaszcza dotyczy to stron z pożyczkami!! Komentarze o takiej treści nie będą publikowane. Przed dodaniem komentarza po raz pierwszy, proszę o przeczytanie strony "O mnie"