czwartek, 6 maja 2021

Jak zapanować nad finansami i nie zwariować..

 


Piszecie do mnie o trudnej sytuacji finansowej i pytacie jak szybko można wyjść z długów, poprawić swoją zasobność portfela? Jak długo mi zajęło wychodzenie z długów?

Nie ma na to prostej jednaj odpowiedzi! Wszystko zależy od wielu czynników, każdy ma inną sytuację. Kieruje nami różna motywacja, silna wola, chęć do poświęceń, potrzeba walki, desperacja…

Na początek musimy zrobić bilans, bez znajomości swoich finansów nie ruszymy do przodu. Trzeba spisać sumiennie swoje dochody i wydatki, wypisujemy wszystkie opłaty stałe (czynsz, raty kredytów, rachunki za prąd i gaz, opłaty za abonamenty (telefon, tv, Internet, siłownie, kluby itd.), opłaty za szkołę, przedszkole, parking, ubezpieczenie itd.), wydatki na transport te dwie części jesteśmy w stanie w miarę dokładnie wyliczyć. Następnie trzeba przejść do oszacowania reszty wydatków – żywność, chemia, leki, zdrowie, ubrania, rozrywki. Na początku musimy zrobić to „na oko” potem konieczne jest zapisywanie sumienne wszystkich wydatków (już nasze para, prababki uczyły się tej umiejętności, a potem dokładnie prowadziły księgi rachunkowe w domu), bez prowadzania kontroli dochodów i wydatków nie ma możliwości szybkiego posuwania się do przodu w wychodzeniu z problemów finansowych. Musimy poznać przepływ naszych pieniędzy, gospodarstwo domowe to taka mała firma z określonym budżetem i planem biznesowym. Nie można wziąć nowego kredytu jeśli nie wiemy jakim dysponujemy zasobem finansowym, nie możemy odkładać oszczędności kosztem opłat innej raty i tak dalej.

Jak ogarniemy nasze finanse czyli już wiemy w przybliżeniu czym dysponujemy i ile wydajemy zaczynamy analizę tego gdzie możemy zmniejszyć opłaty by nadgonić spłatę zadurzenia lub zbudować bufor finansowy (wszystko zależy od tego w jak głębokich długach tkwimy).

Na pierwszy plan cięcia powinny iść rozrywki i wydatki zbędne: kawa na mieście, jedzenie na wynos, ubrania których naprawdę nam nie potrzeba w tym momencie, kolejne zbędne kosmetyki, słodycze, kino, teatr, wypady do klubu/pubu ogólnie rzeczy  zbędne w sytuacji gdy nasze kieszenie świecą pustkami. Następnie przeglądamy się wydatkom typu wszelakie abonamenty: opłaty za telefony (czy potrzebny nam aż tak drogi, czy używamy tyle Internetu, tyle rozmawiamy), opłaty za tv (Serio potrzeba Wam Canal +, Play, Netflix, kablówka, Polsat na raz?, naprawdę oglądacie wszystkie te platformy?), karnety na siłownie (Karnet na online, karnet na siłownię, karnet na basen, karnet na jogę, karnet na medytację itd., wszystkie używacie w 100%?) ja doszłam do wniosku że zupełnie wystarcza mi dostęp do jednej platformy online za 20 zł miesięcznie dla całej rodziny (korzystamy w 3 osoby 3-4 razy w tygodniu wychodzi nam trening po około 40 gr. za osobę ). Abonament za dostęp do wypożyczalni ebooków, filmów, audiobooków trzeba policzyć jak często i w jakiej ilości z nich korzystamy (biblioteki z papierowa książką są bezpłatne).  Jaki widzicie trzeba wziąć pod lupę wszystkie nasze wydatki. Gdy odrzucimy wydatki zbędne a nadal mamy deficyt miesięczny musimy drążyć dalej czy na przykład nie możemy zmienić naszego podejścia do żywienia, więcej domowych posiłków przygotowanych od podstaw a nie gotowe dania do podgrzania, analizować nasze zakupy.  

Krok po kroku musimy przejmować kontrolę nad swoimi finansami. Jest to bardzo rozległy temat, każdy przypadek jest inny. Wpadamy w problemy finansowe z różnych powodów, co jest bardzo istotne przy wychodzeniu z nich.


Moje wcześniejsze przemyślenia:

Gdy codzienność finansowa nas przerośnie 

Czy warto gotować w domu 

Jakie popełniamy błędy 

Poprawa finansów domowych = uczciwość wobec siebie i domowników

Domowe jedzenie - tanie i zdrowsze 

Gdy nadejdzie czas gdy brak nam pieniędzy 

Małe oszczędności są ważne 

Oszczędne życie? Tak, ale z głową!!

Pułapka posiadania i życie na "poziomie" 

Oszczędne życie nie musi byś smutne i szare..

Nic nie może się zmarnować!

Układanie jadłospisów dla rodziny 

Gospodarstwo domowe - mała firma z budżetem 

Oszczędzamy na paliwie do samochodu 

Gdzie szukamy oszczędności?

Śniadanie w pracy 

Jak zmniejszyć kwotę na żywienie

Jak planować wydatki by...

Na tym powinniśmy oszczędzać.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

"Artykuł 216 Kodeksu karnego brzmi:
Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności"
Nie godzę się na wulgarne zachowanie, krytykę dla krytyki bez konstruktywnej wypowiedzi i chamstwo. Proszę o nie przysyłanie ofert swoich produktów w komentarzach. Zwłaszcza dotyczy to stron z pożyczkami!! Komentarze o takiej treści nie będą publikowane. Przed dodaniem komentarza po raz pierwszy, proszę o przeczytanie strony "O mnie"